Står foran en af karrierens største kampe: Dansker skal stoppe Messi

Jens Jønsson skal som defensiv midtbanespiller være med til at sætte en stopper for Lionel Messi. Men danskeren er i tvivl om, hvorvidt man overhovedet kan forberede sig på argentineren.



Magi handler blandt andet om overraskelsens kunst og om, at beskueren ikke kan regne ud, hvad der foregår. Så hvordan forbereder man sig på trylleri? Det kan man ikke, mener Jens Jønsson. I hvert fald ikke Lionel Messis af slagsen.

Ikke desto mindre skal Jønsson og resten af Cadiz-mandskabet på lørdag forsøge at dæmme op for den argentinske magiker. Uanset hvor svær den opgave er, glæder Jønsson sig til at møde FC Barcelona.

Kampen bliver en af de største i hans (Jønssons, forstås. Ikke Messis) karriere. 

– Den er pænt deroppead. Det kan jeg ikke komme uden om. Barcelona og Real Madrid er nogle af de største hold i verden, selv om jeg ikke er fan af nogen af dem. Men det siger sig selv: at skulle mod i mine øjne historiens bedste fodboldspiller, det bliver unikt, siger Jens Jønsson.

Læs også:Dansker skal spille på Bernabéu: Jeg glæder mig helt absurd meget

Han har allerede spillet mod og vundet over Real Madrid, og tidligere på måneden fik han debut på det danske landshold, så de store kampe kommer som perler på en snor. Jønsson mener dog, at det i højere grad er folk omkring ham, der har en anden indstilling til dem.

– Jeg tror mere, det er for omverdenen og for venner og familie, hvor man får lidt ekstra opmærksomhed. Jeg ved jo godt og er helt afklaret med, at det er to af verdens allerstørste klubber, både historisk og nu. Selvfølgelig er det specielt, og selvfølgelig fylder det meget, og man er jo sindssygt spændt, men når alt kommer til alt, er det en kamp op 90 minutter, og så er det jo bare mod bedre modstandere og større stjerner, end det måske er mod Elche i sidste weekend, siger han.

Den største af de stjerner er førnævnte Lionel Messi, som næppe behøver yderligere introduktion. Ham skal Jens Jønsson på Cadiz’ defensive midtbane være med til at lukke, så godt som han nu kan.

– Jeg ved ikke, om man kan forberede sig. Det ville være synd at sige, at det er en kamp som alle andre, men rent taktisk tror jeg i og for sig, at det bliver det. Vi kommer til at stå lavt og forhåbentlig sidde rigtig godt i presset, sidde tæt. Når det så er sagt, kan man jo dække nok så godt op – mon ikke han hiver et eller andet lækkert op ad hatten på et tidspunkt?

Læs også:Vild sensation af Jens Jønsson og Cádiz: Choksejrer mod Real Madrid

– Man ser selvfølgelig klip og har set ham utallige gange før, men jeg ved faktisk ikke, om jeg tror, man kan forberede sig synderligt på det, siger Jønsson.

En anden af Barcelonas offensive kræfter, omend mere menneskelig i sin formåen, er landsmanden Martin Braithwaite. Ham og Jens Jønsson har ikke spillet mod hinanden siden en Superliga-kamp mellem AGF og Esbjerg fB i foråret 2013. Dengang vandt EfB på Hans Henrik Andreasens enlige mål.

Siden er både Jønsson og Braithwaite kommet til La Liga og på landsholdet, så der er sket lidt af hvert i begge spilleres karrierer.

– Det er en meget sjov historie, men jeg ved ikke lige, om det er det, vi skal tale om. Selvfølgelig skal jeg da hilse på Martin før kampen, og det kan også godt være, vi snakker sammen under og efter kampen, men det er det, siger Jens Jønsson, der trods alt ikke føler, at det bliver nødvendigt at give sin træner input om sin holdkammerat fra landsholdet.

Hvordan Jens Jønsson og Cadiz så klarer det mod Messi, Braithwaite og Barcelona, bliver vi klogere på lørdag klokken 21.

Læs også:Dansker om historisk sejr over Real Madrid: Løb en helvedes masse kilometer
Læs også:Fra én yderlighed til en anden: Jønsson udtaget til landsholdet under begravelse
Læs også:Ny landsholdsspiller imponerer: Vi kan få brug for ham i mange kampe




LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På blokken til stort landstrænerjob

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

I dag er det sidste chance for FC København

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Dansk stjerne i milliontransfer

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘De har haft det værste transfervindue’