Står foran en af karrierens største kampe: Dansker skal stoppe Messi

Jens Jønsson skal som defensiv midtbanespiller være med til at sætte en stopper for Lionel Messi. Men danskeren er i tvivl om, hvorvidt man overhovedet kan forberede sig på argentineren.



Magi handler blandt andet om overraskelsens kunst og om, at beskueren ikke kan regne ud, hvad der foregår. Så hvordan forbereder man sig på trylleri? Det kan man ikke, mener Jens Jønsson. I hvert fald ikke Lionel Messis af slagsen.

Ikke desto mindre skal Jønsson og resten af Cadiz-mandskabet på lørdag forsøge at dæmme op for den argentinske magiker. Uanset hvor svær den opgave er, glæder Jønsson sig til at møde FC Barcelona.

Kampen bliver en af de største i hans (Jønssons, forstås. Ikke Messis) karriere. 

– Den er pænt deroppead. Det kan jeg ikke komme uden om. Barcelona og Real Madrid er nogle af de største hold i verden, selv om jeg ikke er fan af nogen af dem. Men det siger sig selv: at skulle mod i mine øjne historiens bedste fodboldspiller, det bliver unikt, siger Jens Jønsson.

Læs også:Dansker skal spille på Bernabéu: Jeg glæder mig helt absurd meget

Han har allerede spillet mod og vundet over Real Madrid, og tidligere på måneden fik han debut på det danske landshold, så de store kampe kommer som perler på en snor. Jønsson mener dog, at det i højere grad er folk omkring ham, der har en anden indstilling til dem.

– Jeg tror mere, det er for omverdenen og for venner og familie, hvor man får lidt ekstra opmærksomhed. Jeg ved jo godt og er helt afklaret med, at det er to af verdens allerstørste klubber, både historisk og nu. Selvfølgelig er det specielt, og selvfølgelig fylder det meget, og man er jo sindssygt spændt, men når alt kommer til alt, er det en kamp op 90 minutter, og så er det jo bare mod bedre modstandere og større stjerner, end det måske er mod Elche i sidste weekend, siger han.

Den største af de stjerner er førnævnte Lionel Messi, som næppe behøver yderligere introduktion. Ham skal Jens Jønsson på Cadiz’ defensive midtbane være med til at lukke, så godt som han nu kan.

– Jeg ved ikke, om man kan forberede sig. Det ville være synd at sige, at det er en kamp som alle andre, men rent taktisk tror jeg i og for sig, at det bliver det. Vi kommer til at stå lavt og forhåbentlig sidde rigtig godt i presset, sidde tæt. Når det så er sagt, kan man jo dække nok så godt op – mon ikke han hiver et eller andet lækkert op ad hatten på et tidspunkt?

Læs også:Vild sensation af Jens Jønsson og Cádiz: Choksejrer mod Real Madrid

– Man ser selvfølgelig klip og har set ham utallige gange før, men jeg ved faktisk ikke, om jeg tror, man kan forberede sig synderligt på det, siger Jønsson.

En anden af Barcelonas offensive kræfter, omend mere menneskelig i sin formåen, er landsmanden Martin Braithwaite. Ham og Jens Jønsson har ikke spillet mod hinanden siden en Superliga-kamp mellem AGF og Esbjerg fB i foråret 2013. Dengang vandt EfB på Hans Henrik Andreasens enlige mål.

Siden er både Jønsson og Braithwaite kommet til La Liga og på landsholdet, så der er sket lidt af hvert i begge spilleres karrierer.

– Det er en meget sjov historie, men jeg ved ikke lige, om det er det, vi skal tale om. Selvfølgelig skal jeg da hilse på Martin før kampen, og det kan også godt være, vi snakker sammen under og efter kampen, men det er det, siger Jens Jønsson, der trods alt ikke føler, at det bliver nødvendigt at give sin træner input om sin holdkammerat fra landsholdet.

Hvordan Jens Jønsson og Cadiz så klarer det mod Messi, Braithwaite og Barcelona, bliver vi klogere på lørdag klokken 21.

Læs også:Dansker om historisk sejr over Real Madrid: Løb en helvedes masse kilometer
Læs også:Fra én yderlighed til en anden: Jønsson udtaget til landsholdet under begravelse
Læs også:Ny landsholdsspiller imponerer: Vi kan få brug for ham i mange kampe






EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Den første i næsten 40 år

Yoram Zague sigtet i Danmark

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Færdig i FC Midtjylland?

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Høgh hyldes af UEFA

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok