Står foran en af karrierens største kampe: Dansker skal stoppe Messi

Jens Jønsson skal som defensiv midtbanespiller være med til at sætte en stopper for Lionel Messi. Men danskeren er i tvivl om, hvorvidt man overhovedet kan forberede sig på argentineren.



Magi handler blandt andet om overraskelsens kunst og om, at beskueren ikke kan regne ud, hvad der foregår. Så hvordan forbereder man sig på trylleri? Det kan man ikke, mener Jens Jønsson. I hvert fald ikke Lionel Messis af slagsen.

Ikke desto mindre skal Jønsson og resten af Cadiz-mandskabet på lørdag forsøge at dæmme op for den argentinske magiker. Uanset hvor svær den opgave er, glæder Jønsson sig til at møde FC Barcelona.

Kampen bliver en af de største i hans (Jønssons, forstås. Ikke Messis) karriere. 

– Den er pænt deroppead. Det kan jeg ikke komme uden om. Barcelona og Real Madrid er nogle af de største hold i verden, selv om jeg ikke er fan af nogen af dem. Men det siger sig selv: at skulle mod i mine øjne historiens bedste fodboldspiller, det bliver unikt, siger Jens Jønsson.

Læs også:Dansker skal spille på Bernabéu: Jeg glæder mig helt absurd meget

Han har allerede spillet mod og vundet over Real Madrid, og tidligere på måneden fik han debut på det danske landshold, så de store kampe kommer som perler på en snor. Jønsson mener dog, at det i højere grad er folk omkring ham, der har en anden indstilling til dem.

– Jeg tror mere, det er for omverdenen og for venner og familie, hvor man får lidt ekstra opmærksomhed. Jeg ved jo godt og er helt afklaret med, at det er to af verdens allerstørste klubber, både historisk og nu. Selvfølgelig er det specielt, og selvfølgelig fylder det meget, og man er jo sindssygt spændt, men når alt kommer til alt, er det en kamp op 90 minutter, og så er det jo bare mod bedre modstandere og større stjerner, end det måske er mod Elche i sidste weekend, siger han.

Den største af de stjerner er førnævnte Lionel Messi, som næppe behøver yderligere introduktion. Ham skal Jens Jønsson på Cadiz’ defensive midtbane være med til at lukke, så godt som han nu kan.

– Jeg ved ikke, om man kan forberede sig. Det ville være synd at sige, at det er en kamp som alle andre, men rent taktisk tror jeg i og for sig, at det bliver det. Vi kommer til at stå lavt og forhåbentlig sidde rigtig godt i presset, sidde tæt. Når det så er sagt, kan man jo dække nok så godt op – mon ikke han hiver et eller andet lækkert op ad hatten på et tidspunkt?

Læs også:Vild sensation af Jens Jønsson og Cádiz: Choksejrer mod Real Madrid

– Man ser selvfølgelig klip og har set ham utallige gange før, men jeg ved faktisk ikke, om jeg tror, man kan forberede sig synderligt på det, siger Jønsson.

En anden af Barcelonas offensive kræfter, omend mere menneskelig i sin formåen, er landsmanden Martin Braithwaite. Ham og Jens Jønsson har ikke spillet mod hinanden siden en Superliga-kamp mellem AGF og Esbjerg fB i foråret 2013. Dengang vandt EfB på Hans Henrik Andreasens enlige mål.

Siden er både Jønsson og Braithwaite kommet til La Liga og på landsholdet, så der er sket lidt af hvert i begge spilleres karrierer.

– Det er en meget sjov historie, men jeg ved ikke lige, om det er det, vi skal tale om. Selvfølgelig skal jeg da hilse på Martin før kampen, og det kan også godt være, vi snakker sammen under og efter kampen, men det er det, siger Jens Jønsson, der trods alt ikke føler, at det bliver nødvendigt at give sin træner input om sin holdkammerat fra landsholdet.

Hvordan Jens Jønsson og Cadiz så klarer det mod Messi, Braithwaite og Barcelona, bliver vi klogere på lørdag klokken 21.

Læs også:Dansker om historisk sejr over Real Madrid: Løb en helvedes masse kilometer
Læs også:Fra én yderlighed til en anden: Jønsson udtaget til landsholdet under begravelse
Læs også:Ny landsholdsspiller imponerer: Vi kan få brug for ham i mange kampe






LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Afslører “useriøst bud” fra FC København



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Nægtet Brøndby-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Thomas Frank fyret

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Forventer kæmpe jobtilbud

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Dansk målsluger skifter til topklub

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Ronaldo vinder kampen’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?