I sommeren 2020 hentede Real Madrid ikke én eneste forstærkning på transfermarkedet, og det var første gang siden 1980, at klubben gik ind til en ny sæson uden nyindkøb.
Der bliver dog ikke tale om en gentagelse til sommer. For selvom Kylian Mbappé ser ud til at blive dyr at gå efter i 2021, så kommer Real Madrids trup alligevel til at blive forstærket på andre fronter. Sådan lyder det fra den spanske avis MARCA, der peger på, at Real Madrid allerede har fået en defensiv forstærkning på plads, og at man nu vil have styrket midtbanen.
– Efter at have sikret sig David Alaba til næste sæson har Real Madrid nu rettet blikket mod det næste navn på deres shoppingliste: Rennes-midtbanespilleren Eduardo Camavinga. Los Blancos er meget opsatte på at hente den 18-årige franske landsholdsspiller, og man tog for første gang kontakt til Rennes i sommer. Her nåede man langt i forhandlingerne, inden coronapandemiens effekt på klubbens budget fik sat en stopper for tingene, lyder det fra MARCA.
– Real Madrid ønsker at hente en midtbanespiller, og Camavinga – en af de mest eftertragtede spillere i verden – er førsteprioriteten på grund af hans alder og potentiale, selvom hans præstationer i denne sæson ikke har nået niveauet fra sidste sæson.
PSG vil ikke tigge Mbappé om at blive
MARCA peger på, at Real Madrid til angrebet har kig på Kylian Mbappé og Erling Haaland, men at de to herrer kan blive svære at hente i disse tider. Mbappé har dog kontraktudløb næste år, og Paris Saint-Germains sportsdirektør, Leonardo, slog for et par dage siden fast, at man ikke vil tvinge angriberen til at forlænge.
– Jeg håber, at både Mbappé og Neymar føler sig overbeviste om, at PSG er et godt sted for en ambitiøs verdensklassespiller lige nu. Men vi vil ikke tigge dem om at blive… det er kun dem, der ønsker at blive, som bliver, lød det ifølge France Football fra Leonardo.
Ifølge den berømte transferjournalist Fabrizio Romano er det stort set på plads, at David Alaba til sommer skifter fra Bayern München til Real Madrid på en fri transfer.
David Alaba’s dream was always to play for Real Madrid. The pre-contract is ‘almost ready’ and agreed since the first days of January, when Real were leading the race. #LFC and #PSG made their bid in December. ⚪️
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) January 18, 2021
He’ll join Real as a free agent.
📲 More: https://t.co/Zpak0Xmo2b https://t.co/LITUivZexn
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIVE: Slutfløjt i Parken
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
