Der er i den seneste uges tid blevet skiftet ud på cheftrænerposten i Real Madrid, hvor Carlo Ancelotti har afløst Zinedine Zidane.
Og det store spørgsmål er selvfølgelig nu, hvad italienerens retur kommer til at betyde for sammensætningen af Real Madrid-truppen. Blandt andet er der lagt op til, at Ancelotti vil give Gareth Bale en ny chance i Madrid, mens italieneren også satser på at få Eden Hazard op i omdrejninger igen.
– Han (Bale, red.) har ikke spillet meget i England, men han scorede mange mål. Han var meget effektiv. Især i de sidste kampe, hvor han spillede mere regelmæssigt. Jeg kender Gareth godt, og hvis han har motivationen til at spille op til sit bedste, så han kan få en forrygende sæson. Det er jeg ikke i tvivl om. Hazard er en topspiller. Han har haft problemer med skader, og han har stadig ikke fået forløst sit potentiale. Men det kommer han til, for han har viljen til at gøre det, lyder det således, ifølge The Guardian, fra Carlo Ancelotti.
På det seneste har der dog været rygter om, at Gareth Bale overvejer at indstille karrieren efter EM.
Godt nyt for Isco
Hvad Sergio Ramos angår, så lyder det ikke til, at Ancelotti regner med klublegenden i næste sæson. Ramos’ kontrakt udløber således om få uger.
– Jeg er meget glad for at arbejde med spillertruppen, som Ramos er en del af. Men vi har ikke haft tid til at tale om det, lød det således fra Ancelotti.
Ifølge den spanske avis AS er Carlo Ancelottis retur dog til gengæld en ganske glædelig nyhed for Isco, der ellers så ud til at forlade Real Madrid til sommer. Ifølge avisen har Ancelotti således et rigtigt godt øje til den spanske tekniker, der var røget ud i kulden under Zinedine Zidane.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
