Angrebsduo på vej til Barça: Braithwaite og Griezmann er sat til salg

Tiden i Barcelona ser ud til at rinde ud for Martin Braithwaite, idet den catalanske storklub er i gang med at hente to stjerneangribere. Også Antoine Griezmann kan blive solgt på sommerens transfermarked.



Martin Braithwaite er stadig i Barcelona, selvom den danske landsholdsangriber har været rygtet væk fra den catalanske storklub utallige gange. 

Det store spørgsmål er dog, om den tidligere Esbjerg-spiller kommer til at spille for Barcelona i næste sæson. I hvert fald tyder meget på, at Martin Braithwaite i det tilfælde kan se frem til særdeles minimal spilletid. 

Stjerner på vej til Barcelona
Ifølge den italienske transferjournalist Fabrizio Romano arbejder Barcelona således i øjeblikket på at hente to prominente angribernavne til Camp Nou til sommer. Der er tale om Manchester City-legenden Sergio Agüero og Lyon-kaptajnen Memphis Depay. 

Ifølge Romano har den snart 33-årige Agüero således besluttet sig for at acceptere et tilbud om en to-årig kontrakt fra Barcelona, hvor argentineren får en årsløn på mindre end 75 millioner kroner. Agüero håber på at få skiftet på plads efter næste uges Champions League-finale, lyder det fra Romano, der slår fast, at det selvfølgelig er op til Barcelonas ledelse.

Ifølge Fabrizio Romano har Barcelona også bekræftet overfor Memphis Depay, at catalanerne er klar at til at tilbyde den 27-årige hollandske landsholdsstjerne en kontrakt på to eller tre år. 

Både Agüero og Depay kan hentes gratis, da de begge har kontraktudløb i deres respektive klubber efter denne sæson.

Braithwaite rygtes væk
Tidligere på ugen reporterede Romano desuden, at Barcelona er klar til at lytte til bud på Antoine Griezmann, der rygtes på vej tilbage til Atlético Madrid

Barcelonas klubpræsident, Joan Laporta, varslede for et par dage siden, at der allerede fra næste uge kommer til at ‘blive truffet beslutninger’ i Barcelona, efter catalanernes slemt skuffende afslutning på sæsonen. Og ifølge den spanske avis AS er Martin Braithwaite altså en af de spillere, som Barcelona er klar til at sælge til sommer





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Superliga-klub tæt på FCK’er

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afviste Premier League-klubber

Mexico – Ecuador

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Tyskland – Paraguay