Burnley har gang i svingdøren denne sommer, da de netop har udgivet en liste over de spillere, som man siger farvel til efter sæsonen.
Her fremgår det blandt andet, at man har udnyttet optionen i Bailey Peacock Farrells kontrakt om en forlængelse. Derfor vender AGF-lejesvenden retur til England.
Burnley skriver også, at man forsøger at sikre sig Jacob Bruun Larsen på en permanent aftale.
– Vi er i dialog med Lorenz Assignon og Jacob Bruun Larsens klubber og rådgivere om permanente aftaler. David Datro Fofana vender retur til sin klub, lyder det i pressemeddelelsen.
25-årige Jacob Bruun Larsen har i indeværende sæson været udlejet fra Hoffenheim til Burnley med stor succes. Derfor er der ikke noget at sige til, hvis alle parter er interesseret i at fortsætte samarbejdet.
Danskeren er dog på kontrakt i Hoffenheim frem til næste sommer, og af den grund skal Burnley betale en overgangssum. I og med Jacob Bruun Larsen ikke har spillet nogen stor rolle i løbet af sin tid i Hoffenheim, kan det tænkes, at tyskerne vil være villige til at slippe ham uden at være for grådige.
Det må tiden vise, og for nu er det i hvert fald sikkert, at Burnley arbejder på en aftale. Lykkes det, skal offensivspilleren forsøge at hjælpe Burnley retur i Premier League, som man er rykket ud af i denne sæson.
Personligt har det dog været et rigtig godt år for Jacob Bruun Larsen, der har været fast mand de seneste måneder. Han er startet 16 gange i Premier League og har scoret seks mål.
Den måltotal er hans bedste siden ungdomsårene i Dortmund, hvor Jacob Bruun Larsen bragede ind på scenen. Overgangen til seniorfodbold og flere skader har dog sat danskeren en smule tilbage.
Nu har han fundet melodien i Burnley under Vincent Kompany, der altså gerne vil beholde ham på en længerevarende aftale.
LIVE
TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
– Han har en “grim” side
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT