Burnley har gang i svingdøren denne sommer, da de netop har udgivet en liste over de spillere, som man siger farvel til efter sæsonen.
Her fremgår det blandt andet, at man har udnyttet optionen i Bailey Peacock Farrells kontrakt om en forlængelse. Derfor vender AGF-lejesvenden retur til England.
Burnley skriver også, at man forsøger at sikre sig Jacob Bruun Larsen på en permanent aftale.
– Vi er i dialog med Lorenz Assignon og Jacob Bruun Larsens klubber og rådgivere om permanente aftaler. David Datro Fofana vender retur til sin klub, lyder det i pressemeddelelsen.
25-årige Jacob Bruun Larsen har i indeværende sæson været udlejet fra Hoffenheim til Burnley med stor succes. Derfor er der ikke noget at sige til, hvis alle parter er interesseret i at fortsætte samarbejdet.
Danskeren er dog på kontrakt i Hoffenheim frem til næste sommer, og af den grund skal Burnley betale en overgangssum. I og med Jacob Bruun Larsen ikke har spillet nogen stor rolle i løbet af sin tid i Hoffenheim, kan det tænkes, at tyskerne vil være villige til at slippe ham uden at være for grådige.
Det må tiden vise, og for nu er det i hvert fald sikkert, at Burnley arbejder på en aftale. Lykkes det, skal offensivspilleren forsøge at hjælpe Burnley retur i Premier League, som man er rykket ud af i denne sæson.
Personligt har det dog været et rigtig godt år for Jacob Bruun Larsen, der har været fast mand de seneste måneder. Han er startet 16 gange i Premier League og har scoret seks mål.
Den måltotal er hans bedste siden ungdomsårene i Dortmund, hvor Jacob Bruun Larsen bragede ind på scenen. Overgangen til seniorfodbold og flere skader har dog sat danskeren en smule tilbage.
Nu har han fundet melodien i Burnley under Vincent Kompany, der altså gerne vil beholde ham på en længerevarende aftale.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER