Arbejder på at købe Jacob Bruun Larsen

Burnley oplyser på sin hjemmeside, at man forsøger at lande en permanent aftale med Jacob Bruun Larsen.



Burnley har gang i svingdøren denne sommer, da de netop har udgivet en liste over de spillere, som man siger farvel til efter sæsonen.

Her fremgår det blandt andet, at man har udnyttet optionen i Bailey Peacock Farrells kontrakt om en forlængelse. Derfor vender AGF-lejesvenden retur til England.

Burnley skriver også, at man forsøger at sikre sig Jacob Bruun Larsen på en permanent aftale.

– Vi er i dialog med Lorenz Assignon og Jacob Bruun Larsens klubber og rådgivere om permanente aftaler. David Datro Fofana vender retur til sin klub, lyder det i pressemeddelelsen.

25-årige Jacob Bruun Larsen har i indeværende sæson været udlejet fra Hoffenheim til Burnley med stor succes. Derfor er der ikke noget at sige til, hvis alle parter er interesseret i at fortsætte samarbejdet.

Danskeren er dog på kontrakt i Hoffenheim frem til næste sommer, og af den grund skal Burnley betale en overgangssum. I og med Jacob Bruun Larsen ikke har spillet nogen stor rolle i løbet af sin tid i Hoffenheim, kan det tænkes, at tyskerne vil være villige til at slippe ham uden at være for grådige.

Det må tiden vise, og for nu er det i hvert fald sikkert, at Burnley arbejder på en aftale. Lykkes det, skal offensivspilleren forsøge at hjælpe Burnley retur i Premier League, som man er rykket ud af i denne sæson.

Personligt har det dog været et rigtig godt år for Jacob Bruun Larsen, der har været fast mand de seneste måneder. Han er startet 16 gange i Premier League og har scoret seks mål.

Den måltotal er hans bedste siden ungdomsårene i Dortmund, hvor Jacob Bruun Larsen bragede ind på scenen. Overgangen til seniorfodbold og flere skader har dog sat danskeren en smule tilbage.

Nu har han fundet melodien i Burnley under Vincent Kompany, der altså gerne vil beholde ham på en længerevarende aftale.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Afsløring: Færdig i Silkeborg

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Premier League-klub går all-in

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Aston Villa – Nottingham Forest