Arbejder på at købe Jacob Bruun Larsen

Burnley oplyser på sin hjemmeside, at man forsøger at lande en permanent aftale med Jacob Bruun Larsen.



Burnley har gang i svingdøren denne sommer, da de netop har udgivet en liste over de spillere, som man siger farvel til efter sæsonen.

Her fremgår det blandt andet, at man har udnyttet optionen i Bailey Peacock Farrells kontrakt om en forlængelse. Derfor vender AGF-lejesvenden retur til England.

Burnley skriver også, at man forsøger at sikre sig Jacob Bruun Larsen på en permanent aftale.

– Vi er i dialog med Lorenz Assignon og Jacob Bruun Larsens klubber og rådgivere om permanente aftaler. David Datro Fofana vender retur til sin klub, lyder det i pressemeddelelsen.

25-årige Jacob Bruun Larsen har i indeværende sæson været udlejet fra Hoffenheim til Burnley med stor succes. Derfor er der ikke noget at sige til, hvis alle parter er interesseret i at fortsætte samarbejdet.

Danskeren er dog på kontrakt i Hoffenheim frem til næste sommer, og af den grund skal Burnley betale en overgangssum. I og med Jacob Bruun Larsen ikke har spillet nogen stor rolle i løbet af sin tid i Hoffenheim, kan det tænkes, at tyskerne vil være villige til at slippe ham uden at være for grådige.

Det må tiden vise, og for nu er det i hvert fald sikkert, at Burnley arbejder på en aftale. Lykkes det, skal offensivspilleren forsøge at hjælpe Burnley retur i Premier League, som man er rykket ud af i denne sæson.

Personligt har det dog været et rigtig godt år for Jacob Bruun Larsen, der har været fast mand de seneste måneder. Han er startet 16 gange i Premier League og har scoret seks mål.

Den måltotal er hans bedste siden ungdomsårene i Dortmund, hvor Jacob Bruun Larsen bragede ind på scenen. Overgangen til seniorfodbold og flere skader har dog sat danskeren en smule tilbage.

Nu har han fundet melodien i Burnley under Vincent Kompany, der altså gerne vil beholde ham på en længerevarende aftale.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Han er færdig i Brøndby

Sønderjyske – Brøndby IF

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Oddset styrtdykker

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

FC Fredericia – OB

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning