Det har været en relativt skuffende sæson for Chelsea, og på sommerens transfermarked venter der også en del arbejde for London-klubben.
Antonio Rüdiger og Andreas Christensen siger således farvel, mens Cesar Azpilicueta og Marcos Alonso også kan pakke kufferten. Og ifølge den engelske avis The Telegraph har Chelsea derfor udarbejdet en liste over otte forsvarsspillere, som klubben overvejer at hente denne sommer.
Ifølge The Telegraph forventes Chelsea at rykke hurtigt på transfermarkedet, så snart Todd Boehlys overtagelse af klubben falder helt på plads, hvilket meget gerne skulle ske inden udgangen af maj.
Jules Koundé, Josko Gvardiol, Pau Torres og Jose Gimenez er blandt de forsvarsspillere, som Chelsea angiveligt overvejer at hente.
Også længere fremme på banen kan der komme gang i svingdøren, hvis man skal tro The Telegraph. Avisen skriver således, at folk som Timo Werner og Hakim Ziyech er åbne for klubskifter. Det samme gør sig muligvis gældende for Christian Pulisic.
– Salg af en eller flere af Werner, Ziyech og Pulisic kan få Chelsea til at overveje at gå efter Raheem Sterling, som har et år tilbage af sin kontrakt med Manchester City og som stadig ikke har taget en beslutning om fremtiden. Tottenham og Arsenal er også interesserede i Sterling, men Chelsea vil være en mere attraktiv mulighed på nuværende tidspunkt i den 27-årige angribers karriere, hvis han vælger ikke at forlænge med City, skriver The Telegraph.
Raheem Sterling har haft svært ved at spille sig på holdet i Manchester City i denne sæson, og indkøbet af Erling Haaland forbedrer næppe situation for englænderen, der også er blevet rygtet til Real Madrid.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Colombia – Ghana
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
