Det har været en relativt skuffende sæson for Chelsea, og på sommerens transfermarked venter der også en del arbejde for London-klubben.
Antonio Rüdiger og Andreas Christensen siger således farvel, mens Cesar Azpilicueta og Marcos Alonso også kan pakke kufferten. Og ifølge den engelske avis The Telegraph har Chelsea derfor udarbejdet en liste over otte forsvarsspillere, som klubben overvejer at hente denne sommer.
Ifølge The Telegraph forventes Chelsea at rykke hurtigt på transfermarkedet, så snart Todd Boehlys overtagelse af klubben falder helt på plads, hvilket meget gerne skulle ske inden udgangen af maj.
Jules Koundé, Josko Gvardiol, Pau Torres og Jose Gimenez er blandt de forsvarsspillere, som Chelsea angiveligt overvejer at hente.
Også længere fremme på banen kan der komme gang i svingdøren, hvis man skal tro The Telegraph. Avisen skriver således, at folk som Timo Werner og Hakim Ziyech er åbne for klubskifter. Det samme gør sig muligvis gældende for Christian Pulisic.
– Salg af en eller flere af Werner, Ziyech og Pulisic kan få Chelsea til at overveje at gå efter Raheem Sterling, som har et år tilbage af sin kontrakt med Manchester City og som stadig ikke har taget en beslutning om fremtiden. Tottenham og Arsenal er også interesserede i Sterling, men Chelsea vil være en mere attraktiv mulighed på nuværende tidspunkt i den 27-årige angribers karriere, hvis han vælger ikke at forlænge med City, skriver The Telegraph.
Raheem Sterling har haft svært ved at spille sig på holdet i Manchester City i denne sæson, og indkøbet af Erling Haaland forbedrer næppe situation for englænderen, der også er blevet rygtet til Real Madrid.
LIVE
VM-LIVE: USA med stort tilbud
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
