Michael Silbaerbauer blev kort før transfervinduets afslutning fyret i FC Utrecht efter tre nederlag på stribe til at åbne sæsonen med.
Siden har den danske træner gået rundt uden job, men nu kan det meget vel være, at han skal trække i arbejdstøjet igen. Det skriver Haugesunds avis.
Det er kriseramte FK Haugesund i den bedste norske række, som holder samtaler med deres sidste to kandidater. Den ene er altså Michael Silberbauer, mens den anden er Óskar Hrafn Thorvaldsson, der for ganske nyligt blev fyret i Breidablik.
Óskar Hrafn Thorvaldsson, der iøvrigt er far til FC Københavns Orri Oskarsson, har sågar bekræftet, at han skal til Norge for at blive klogere på sin fodboldfremtid.
– Jeg skal til Norge på mandag, når landsholdspausen starter, og så er jeg tilbage igen tirsdag aften. Det er ikke sikkert, hvad jeg skal der. Jeg skal bare til Norge, og så sker der enten noget, eller også gør der ikke. Jeg skal nok sige til, når der er noget at fortælle, lyder det fra islændingen.
FK Haugesund er sølet godt og grundigt ind i nedrykningskampen i Eliteserien, og det fik konsekvenser for klubbens tidligere træner Jostein Grindhaug i starten af september.
I mellemtiden har danske Sancheev Manoharan noget overraskende vikarieret på sidelinjen. Han blev i januar ansat som udviklingschef i FK Haugesund, og derfor var det noget af et chok for ham, da han pludseligt blev bedt om at være cheftræner.
Et job, som han ingen erfaring har med. Det har Tipsbladet faktisk talt med ham om, hvilket du kan læse om her. Nu tyder det dog på, at han i løbet af landsholdspausen bliver afløst.
Uanset om det bliver Michael Silberbauer eller Óskar Hrafn Thorvaldsson, der afløser Sancheev Manoharan, så er missionen soleklar. Den byder på overlevelse. Der resterer seks spillerunder af Eliteserien, hvor man lige nu er på den rigtige side af nedrykningsstregen.
Michael Silberbauer var cheftræner i FC Utrecht i ni måneder, indtil han altså fik sparket. Han har tidligere været assistenttræner i den hollandske klub. Samme rolle har han også haft i blandt andre klubber FC Midtjylland og FC Basel.
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
Her kan du se Skotland mod Danmark
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
TOPNYHED
Forventer bænkplads til dansk stjernespiller
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
TOPNYHED
Hylder ny United-spiller
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget