Michael Silbaerbauer blev kort før transfervinduets afslutning fyret i FC Utrecht efter tre nederlag på stribe til at åbne sæsonen med.
Siden har den danske træner gået rundt uden job, men nu kan det meget vel være, at han skal trække i arbejdstøjet igen. Det skriver Haugesunds avis.
Det er kriseramte FK Haugesund i den bedste norske række, som holder samtaler med deres sidste to kandidater. Den ene er altså Michael Silberbauer, mens den anden er Óskar Hrafn Thorvaldsson, der for ganske nyligt blev fyret i Breidablik.
Óskar Hrafn Thorvaldsson, der iøvrigt er far til FC Københavns Orri Oskarsson, har sågar bekræftet, at han skal til Norge for at blive klogere på sin fodboldfremtid.
– Jeg skal til Norge på mandag, når landsholdspausen starter, og så er jeg tilbage igen tirsdag aften. Det er ikke sikkert, hvad jeg skal der. Jeg skal bare til Norge, og så sker der enten noget, eller også gør der ikke. Jeg skal nok sige til, når der er noget at fortælle, lyder det fra islændingen.
FK Haugesund er sølet godt og grundigt ind i nedrykningskampen i Eliteserien, og det fik konsekvenser for klubbens tidligere træner Jostein Grindhaug i starten af september.
I mellemtiden har danske Sancheev Manoharan noget overraskende vikarieret på sidelinjen. Han blev i januar ansat som udviklingschef i FK Haugesund, og derfor var det noget af et chok for ham, da han pludseligt blev bedt om at være cheftræner.
Et job, som han ingen erfaring har med. Det har Tipsbladet faktisk talt med ham om, hvilket du kan læse om her. Nu tyder det dog på, at han i løbet af landsholdspausen bliver afløst.
Uanset om det bliver Michael Silberbauer eller Óskar Hrafn Thorvaldsson, der afløser Sancheev Manoharan, så er missionen soleklar. Den byder på overlevelse. Der resterer seks spillerunder af Eliteserien, hvor man lige nu er på den rigtige side af nedrykningsstregen.
Michael Silberbauer var cheftræner i FC Utrecht i ni måneder, indtil han altså fik sparket. Han har tidligere været assistenttræner i den hollandske klub. Samme rolle har han også haft i blandt andre klubber FC Midtjylland og FC Basel.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’