Avis: Michael Silberbauer nærmer sig trænerjob

Norsk klub har to emner tilbage, før de ansætter en ny cheftræner. Det ene af emnerne er Michael Silbaerbauer.



Michael Silbaerbauer blev kort før transfervinduets afslutning fyret i FC Utrecht efter tre nederlag på stribe til at åbne sæsonen med.

Siden har den danske træner gået rundt uden job, men nu kan det meget vel være, at han skal trække i arbejdstøjet igen. Det skriver Haugesunds avis.

Det er kriseramte FK Haugesund i den bedste norske række, som holder samtaler med deres sidste to kandidater. Den ene er altså Michael Silberbauer, mens den anden er Óskar Hrafn Thorvaldsson, der for ganske nyligt blev fyret i Breidablik.

Óskar Hrafn Thorvaldsson, der iøvrigt er far til FC Københavns Orri Oskarsson, har sågar bekræftet, at han skal til Norge for at blive klogere på sin fodboldfremtid.

– Jeg skal til Norge på mandag, når landsholdspausen starter, og så er jeg tilbage igen tirsdag aften. Det er ikke sikkert, hvad jeg skal der. Jeg skal bare til Norge, og så sker der enten noget, eller også gør der ikke. Jeg skal nok sige til, når der er noget at fortælle, lyder det fra islændingen.

FK Haugesund er sølet godt og grundigt ind i nedrykningskampen i Eliteserien, og det fik konsekvenser for klubbens tidligere træner Jostein Grindhaug i starten af september.

I mellemtiden har danske Sancheev Manoharan noget overraskende vikarieret på sidelinjen. Han blev i januar ansat som udviklingschef i FK Haugesund, og derfor var det noget af et chok for ham, da han pludseligt blev bedt om at være cheftræner.

Et job, som han ingen erfaring har med. Det har Tipsbladet faktisk talt med ham om, hvilket du kan læse om her. Nu tyder det dog på, at han i løbet af landsholdspausen bliver afløst.

Uanset om det bliver Michael Silberbauer eller Óskar Hrafn Thorvaldsson, der afløser Sancheev Manoharan, så er missionen soleklar. Den byder på overlevelse. Der resterer seks spillerunder af Eliteserien, hvor man lige nu er på den rigtige side af nedrykningsstregen.

Michael Silberbauer var cheftræner i FC Utrecht i ni måneder, indtil han altså fik sparket. Han har tidligere været assistenttræner i den hollandske klub. Samme rolle har han også haft i blandt andre klubber FC Midtjylland og FC Basel.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Henter FC København-spiller

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Kæk Wass: Han filmede!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Joakim Mæhle åbner op

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

En historisk katastrofe for Danmark

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Tottenham præsenterer ny træner

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Chelsea med historiens største PL-underskud

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Tullberg revser medier og roser Neestrup

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’