Michael Silbaerbauer blev kort før transfervinduets afslutning fyret i FC Utrecht efter tre nederlag på stribe til at åbne sæsonen med.
Siden har den danske træner gået rundt uden job, men nu kan det meget vel være, at han skal trække i arbejdstøjet igen. Det skriver Haugesunds avis.
Det er kriseramte FK Haugesund i den bedste norske række, som holder samtaler med deres sidste to kandidater. Den ene er altså Michael Silberbauer, mens den anden er Óskar Hrafn Thorvaldsson, der for ganske nyligt blev fyret i Breidablik.
Óskar Hrafn Thorvaldsson, der iøvrigt er far til FC Københavns Orri Oskarsson, har sågar bekræftet, at han skal til Norge for at blive klogere på sin fodboldfremtid.
– Jeg skal til Norge på mandag, når landsholdspausen starter, og så er jeg tilbage igen tirsdag aften. Det er ikke sikkert, hvad jeg skal der. Jeg skal bare til Norge, og så sker der enten noget, eller også gør der ikke. Jeg skal nok sige til, når der er noget at fortælle, lyder det fra islændingen.
FK Haugesund er sølet godt og grundigt ind i nedrykningskampen i Eliteserien, og det fik konsekvenser for klubbens tidligere træner Jostein Grindhaug i starten af september.
I mellemtiden har danske Sancheev Manoharan noget overraskende vikarieret på sidelinjen. Han blev i januar ansat som udviklingschef i FK Haugesund, og derfor var det noget af et chok for ham, da han pludseligt blev bedt om at være cheftræner.
Et job, som han ingen erfaring har med. Det har Tipsbladet faktisk talt med ham om, hvilket du kan læse om her. Nu tyder det dog på, at han i løbet af landsholdspausen bliver afløst.
Uanset om det bliver Michael Silberbauer eller Óskar Hrafn Thorvaldsson, der afløser Sancheev Manoharan, så er missionen soleklar. Den byder på overlevelse. Der resterer seks spillerunder af Eliteserien, hvor man lige nu er på den rigtige side af nedrykningsstregen.
Michael Silberbauer var cheftræner i FC Utrecht i ni måneder, indtil han altså fik sparket. Han har tidligere været assistenttræner i den hollandske klub. Samme rolle har han også haft i blandt andre klubber FC Midtjylland og FC Basel.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Hvidovre
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT