Michael Silbaerbauer blev kort før transfervinduets afslutning fyret i FC Utrecht efter tre nederlag på stribe til at åbne sæsonen med.
Siden har den danske træner gået rundt uden job, men nu kan det meget vel være, at han skal trække i arbejdstøjet igen. Det skriver Haugesunds avis.
Det er kriseramte FK Haugesund i den bedste norske række, som holder samtaler med deres sidste to kandidater. Den ene er altså Michael Silberbauer, mens den anden er Óskar Hrafn Thorvaldsson, der for ganske nyligt blev fyret i Breidablik.
Óskar Hrafn Thorvaldsson, der iøvrigt er far til FC Københavns Orri Oskarsson, har sågar bekræftet, at han skal til Norge for at blive klogere på sin fodboldfremtid.
– Jeg skal til Norge på mandag, når landsholdspausen starter, og så er jeg tilbage igen tirsdag aften. Det er ikke sikkert, hvad jeg skal der. Jeg skal bare til Norge, og så sker der enten noget, eller også gør der ikke. Jeg skal nok sige til, når der er noget at fortælle, lyder det fra islændingen.
FK Haugesund er sølet godt og grundigt ind i nedrykningskampen i Eliteserien, og det fik konsekvenser for klubbens tidligere træner Jostein Grindhaug i starten af september.
I mellemtiden har danske Sancheev Manoharan noget overraskende vikarieret på sidelinjen. Han blev i januar ansat som udviklingschef i FK Haugesund, og derfor var det noget af et chok for ham, da han pludseligt blev bedt om at være cheftræner.
Et job, som han ingen erfaring har med. Det har Tipsbladet faktisk talt med ham om, hvilket du kan læse om her. Nu tyder det dog på, at han i løbet af landsholdspausen bliver afløst.
Uanset om det bliver Michael Silberbauer eller Óskar Hrafn Thorvaldsson, der afløser Sancheev Manoharan, så er missionen soleklar. Den byder på overlevelse. Der resterer seks spillerunder af Eliteserien, hvor man lige nu er på den rigtige side af nedrykningsstregen.
Michael Silberbauer var cheftræner i FC Utrecht i ni måneder, indtil han altså fik sparket. Han har tidligere været assistenttræner i den hollandske klub. Samme rolle har han også haft i blandt andre klubber FC Midtjylland og FC Basel.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT