Newcastle forventes at spendere store summer i løbet af vinterens transfervindue, efter at et saudiarabisk konsortium købte den nordengelske klub i efteråret.
Kieran Trippier forventes, ifølge The Guardian, at blive det første store indkøb under de nye ejere, men ifølge The Telegraph har Newcastle mange flere spillere i kikkerten.
Den altoverskyggende prioritet i de kommende måneder bliver selvsagt at undgå nedrykning, og ifølge The Telegraph arbejder Newcastle da også på at forstærke flere positioner.
The Telegraph skriver, at budgettet for januarvinduet formentlig er tættere på 100 millioner pund end på de 50 millioner, der tidligere har været skrevet om. Det svarer til lidt under 900 millioner kroner.
Mange navne i spil
Newcastle har, sammen med Norwich, den dårligste defensive statistik i Premier League, og derfor er forsvarsspillere førsteprioriteten for Eddie Howe og de nye ejere.
The Telegraph nævner Burnleys James Tarkowski, Bournemouths Lloyd Kelly, Tottenhams Joe Rodon, Evertons Mason Holgate, Liverpools Nathaniel Phillips, Arsenals Rob Holding og Sevillas Diego Carlos som navne, der optræder på Newcastles liste.
Til venstrebackpositionen har Newcastle kig på Evertons Lucas Digne og Southamptons Romain Perraud.
På midtbanen ses Arsenals Mohamed Elneny som en mulighed, og det samme gør Leicesters Hamza Choudhury. I øjeblikket går man ikke efter Georginio Wijnaldum, men det kan ændre sig senere i januar, skriver The Telegraph.
Derudover vil Newcastle angiveligt også forsøge at se, om man overtale Mancheste United til at slippe bænkevarmeren Donny van de Beek. Marseilles Boubacar Kamara er også et emne.
I angrebet skal der findes et alternativ til Callum Wilson, der er skadet i minimum en måned, og Pierre-Emerick Aubameyang nævnes som en mulighed, omend mindre sandsynlig.
En anden Arsenal-angriber, Eddie Nketiah, er angiveligt også et emne i Newcastle. Det samme er Lyons Moussa Dembele og Flamengos Gabriel Barbosa, der tidligere har spillet for Inter.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
Supercomputer: Her er VM-finalen
STORT INTERVIEW
