Avis: Sådan vil City sabotere Madrids Haaland-plan

Erling Haaland har blot været i Manchester City i få måneder, men den engelske klub skulle allerede nu være klar til at forbedre nordmandens kontrakt. Sådan lyder det fra Mundo Deportivo, der skriver, at Manchester City ønsker at fjerne en frikøbsklausul i Haalands kontrakt.



Erling Haaland har været ustoppelig siden ankomsten til Manchester City, og i den engelske storklub har man tilsyneladende allerede indset, at man ikke har råd til at miste nordmanden. 

Sådan lyder det i hvert fald nu fra den spanske avis Mundo Deportivo, der skriver, at Manchester City allerede nu vil forsøge at blokere den plan, som Real Madrid angiveligt har om at hente Erling Haaland i 2024. 

Ifølge Mundo Deportivo vil Manchester City således forsøge at få fjernet den frikøbsklausul, som der siges at være i Erling Haalands nuværende aftale med de engelske mestre. Det vil man angiveligt overtale Haaland til ved at tilbyde nordmanden en bedre løn. Bomberen har i øjeblikket en grundløn på tre millioner kroner om ugen, og ligger dermed allerede i toppen af lønhierarkiet i klubben.

Tidligere på ugen fortalte den tidligere Real Madrid-spiller Fernando Sanz i tv-programmet El Chiringuito, at Erling Haalands frikøbsklausul lyder på knap halvanden milliard kroner i 2024. 

Erling Haaland har indtil videre scoret 17 mål i 11 kampe i denne sæson, og den norske stjernespiller kan i aften gøre livet surt for FC København, når de danske mestre møder Manchester City på udebane i Champions League. 







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kæmpekøb retur til FC København?

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Arsenal skal til Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen