Avis: Sådan vil City sabotere Madrids Haaland-plan

Erling Haaland har blot været i Manchester City i få måneder, men den engelske klub skulle allerede nu være klar til at forbedre nordmandens kontrakt. Sådan lyder det fra Mundo Deportivo, der skriver, at Manchester City ønsker at fjerne en frikøbsklausul i Haalands kontrakt.



Erling Haaland har været ustoppelig siden ankomsten til Manchester City, og i den engelske storklub har man tilsyneladende allerede indset, at man ikke har råd til at miste nordmanden. 

Sådan lyder det i hvert fald nu fra den spanske avis Mundo Deportivo, der skriver, at Manchester City allerede nu vil forsøge at blokere den plan, som Real Madrid angiveligt har om at hente Erling Haaland i 2024. 

Ifølge Mundo Deportivo vil Manchester City således forsøge at få fjernet den frikøbsklausul, som der siges at være i Erling Haalands nuværende aftale med de engelske mestre. Det vil man angiveligt overtale Haaland til ved at tilbyde nordmanden en bedre løn. Bomberen har i øjeblikket en grundløn på tre millioner kroner om ugen, og ligger dermed allerede i toppen af lønhierarkiet i klubben.

Tidligere på ugen fortalte den tidligere Real Madrid-spiller Fernando Sanz i tv-programmet El Chiringuito, at Erling Haalands frikøbsklausul lyder på knap halvanden milliard kroner i 2024. 

Erling Haaland har indtil videre scoret 17 mål i 11 kampe i denne sæson, og den norske stjernespiller kan i aften gøre livet surt for FC København, når de danske mestre møder Manchester City på udebane i Champions League. 







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Andreas Christensen afviser tilbud

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Den største genistreg i Superligaen?

Leverkusen – Bayern



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’