Avis: Sådan vil City sabotere Madrids Haaland-plan

Erling Haaland har blot været i Manchester City i få måneder, men den engelske klub skulle allerede nu være klar til at forbedre nordmandens kontrakt. Sådan lyder det fra Mundo Deportivo, der skriver, at Manchester City ønsker at fjerne en frikøbsklausul i Haalands kontrakt.



Erling Haaland har været ustoppelig siden ankomsten til Manchester City, og i den engelske storklub har man tilsyneladende allerede indset, at man ikke har råd til at miste nordmanden. 

Sådan lyder det i hvert fald nu fra den spanske avis Mundo Deportivo, der skriver, at Manchester City allerede nu vil forsøge at blokere den plan, som Real Madrid angiveligt har om at hente Erling Haaland i 2024. 

Ifølge Mundo Deportivo vil Manchester City således forsøge at få fjernet den frikøbsklausul, som der siges at være i Erling Haalands nuværende aftale med de engelske mestre. Det vil man angiveligt overtale Haaland til ved at tilbyde nordmanden en bedre løn. Bomberen har i øjeblikket en grundløn på tre millioner kroner om ugen, og ligger dermed allerede i toppen af lønhierarkiet i klubben.

Tidligere på ugen fortalte den tidligere Real Madrid-spiller Fernando Sanz i tv-programmet El Chiringuito, at Erling Haalands frikøbsklausul lyder på knap halvanden milliard kroner i 2024. 

Erling Haaland har indtil videre scoret 17 mål i 11 kampe i denne sæson, og den norske stjernespiller kan i aften gøre livet surt for FC København, når de danske mestre møder Manchester City på udebane i Champions League. 







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM