FC København hentede i sommer Andreas Cornelius tilbage til Superligaen, og måske kan endnu en dansk landsholdsprofil snart være på vej til de danske mestre.
I hvert fald skriver den spanske avis La Razon, at den 31-årige Thomas Delaney går med tanker om at vende retur til hjemlandet.
– Sevilla, der betalte Borussia Dortmund seks millioner euro for Thomas Delaney i 2021, kan sige farvel til danskeren tidligere end forventet. Selvom han har en kontrakt frem til 2025, så forbereder danskeren sig på en retur til sit hjemland. Det er årsagen til, at Thomas Delaney og hans hustru har købt et hus til 3,5 millioner euro i Danmark. Den 31-årige midtbanespillers intention er at vende tilbage til København, skriver La Razon således.
Thomas Delaney har selv heller ikke lagt skjul på, at hans plan er at trække i FC København-trøjen igen, før han en dag lægger støvlerne på hylden. Det bekræftede landsholdspilleren i forbindelse med Sevillas Champions League-kamp mod FC København i Parken.
I Sevillas seneste ligakamp var Thomas Delaney helt udeladt fra truppen, hvilket den danske midtbanespiller selv ikke havde en god forklaring på, da han i lørdags deltog i et pressemøde med landsholdet.
La Razon skriver endvidere, at Sevilla fortsat er interesseret i FC Nordsjælland-profilen Andreas Schjelderup. Ifølge avisen skal den sydspanske klub dog ikke tøve for længe med at sikre sig Schjelderup, idet også Liverpool og Dortmund skulle være interesserede i Superliga-profilen.
LIVE
LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
LIGE NU
Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TOPNYHED