FC København hentede i sommer Andreas Cornelius tilbage til Superligaen, og måske kan endnu en dansk landsholdsprofil snart være på vej til de danske mestre.
I hvert fald skriver den spanske avis La Razon, at den 31-årige Thomas Delaney går med tanker om at vende retur til hjemlandet.
– Sevilla, der betalte Borussia Dortmund seks millioner euro for Thomas Delaney i 2021, kan sige farvel til danskeren tidligere end forventet. Selvom han har en kontrakt frem til 2025, så forbereder danskeren sig på en retur til sit hjemland. Det er årsagen til, at Thomas Delaney og hans hustru har købt et hus til 3,5 millioner euro i Danmark. Den 31-årige midtbanespillers intention er at vende tilbage til København, skriver La Razon således.
Thomas Delaney har selv heller ikke lagt skjul på, at hans plan er at trække i FC København-trøjen igen, før han en dag lægger støvlerne på hylden. Det bekræftede landsholdspilleren i forbindelse med Sevillas Champions League-kamp mod FC København i Parken.
I Sevillas seneste ligakamp var Thomas Delaney helt udeladt fra truppen, hvilket den danske midtbanespiller selv ikke havde en god forklaring på, da han i lørdags deltog i et pressemøde med landsholdet.
La Razon skriver endvidere, at Sevilla fortsat er interesseret i FC Nordsjælland-profilen Andreas Schjelderup. Ifølge avisen skal den sydspanske klub dog ikke tøve for længe med at sikre sig Schjelderup, idet også Liverpool og Dortmund skulle være interesserede i Superliga-profilen.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE