Avis: Thomas Delaney forbereder retur til FCK

Ifølge den spanske avis La Razon er Thomas Delaney begyndt at forberede en retur til København, idet landsholdsprofilen allerede har købt et dyrt hus i Danmark.



FC København hentede i sommer Andreas Cornelius tilbage til Superligaen, og måske kan endnu en dansk landsholdsprofil snart være på vej til de danske mestre. 

I hvert fald skriver den spanske avis La Razon, at den 31-årige Thomas Delaney går med tanker om at vende retur til hjemlandet. 

– Sevilla, der betalte Borussia Dortmund seks millioner euro for Thomas Delaney i 2021, kan sige farvel til danskeren tidligere end forventet. Selvom han har en kontrakt frem til 2025, så forbereder danskeren sig på en retur til sit hjemland. Det er årsagen til, at Thomas Delaney og hans hustru har købt et hus til 3,5 millioner euro i Danmark. Den 31-årige midtbanespillers intention er at vende tilbage til København, skriver La Razon således. 

Thomas Delaney har selv heller ikke lagt skjul på, at hans plan er at trække i FC København-trøjen igen, før han en dag lægger støvlerne på hylden. Det bekræftede landsholdspilleren i forbindelse med Sevillas Champions League-kamp mod FC København i Parken. 

I Sevillas seneste ligakamp var Thomas Delaney helt udeladt fra truppen, hvilket den danske midtbanespiller selv ikke havde en god forklaring på, da han i lørdags deltog i et pressemøde med landsholdet. 

La Razon skriver endvidere, at Sevilla fortsat er interesseret i FC Nordsjælland-profilen Andreas Schjelderup. Ifølge avisen skal den sydspanske klub dog ikke tøve for længe med at sikre sig Schjelderup, idet også Liverpool og Dortmund skulle være interesserede i Superliga-profilen. 





De kan være færdige i Brøndby




INTERVIEW

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

De kan være færdige i Brøndby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Dansk profil overrasker: Han er så god

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Storklub jagter to danskere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Han er årets træner i Premier League

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood