Barça-legende kan få central rolle i klubben allerede til marts

Barcelona-legenden Xavi vender helt sikkert tilbage til klubben til marts eller april, hvis Victor Font vinder næste uges præsidentvalg. Sådan lyder det fra Marca.



Barcelona er aktuelt langt fra fordums storhed, men ganske snart kan der begynde at ske ting og sager i den catalanske storklub. 

På søndag i næste uge, den 24. januar, er der således præsidentvalg i klubben, og derfor venter mange Barça-fans i spænding på at se, hvem der ender med at trække sig ud som sejrherre. 

Vender helt sikkert hjem, hvis Font vinder
Det tyder på, at der er lagt op til en kamp mellem Victor Font og den tidligere Barcelona-præsident, Joan Laporta. Og ifølge den spanske avis Marca kan det betyde en snarlig Xavi-retur til Barcelona, hvis Font vinder valget i næste uge. Avisen skriver således, at klublegenden kan blive ansat i sin gamle klub allerede til marts. 

– Muligheden for, at Barça-legenden vender tilbage til klubben eller ej, har været fejlfortolket i de seneste dage. Victor Font, en af favoritterne til at vinde valget, har talt om sine planer for Xavi og Jordi Cruyff. Og Xavis ords i hans seneste interview med Periódico de Catalunya, samt den stilhed, der har været fra hans side, har været tolket som en negativ ting. Intet kunne være længere fra virkeligheden, skriver Marca. 

Et bredt ansvar
Ifølge Marca vil Xavi med sikkerhed vende tilbage til Barcelona, hvis Victor Font vinder valget, akkurat som kandidaten gjorde det klart i Marca i sidste uge.

– Xavi er en mand af sit ord, og han har i årevis talt med Font om projektet og den organisation af fremtidens Barça, som de begge ønsker. Hvis Font vinder, vil Xavi derfor blive Barças ‘general manager’. Det lyder som en bombastisk titel, men det dækker over et bredt ansvar, som klublegenden vil få i klubben.

– I første omgang vil Xavi selvfølgelig fungere som rådgiver i baggrunden, indtil ligaen i Qatar er spillet færdig til marts eller april (Xavi er aktuelt cheftræner for Al Sadd i Qatar, red.). Derefter vil han arbejde som ‘general manager’, hvor han vil være med til at forme truppen sammen med Jordi Cruyff, der skal være sportsdirektør. 

Ifølge Marca vil Ronald Koeman fortsætte som Barcelonas cheftræner, mens Xavi altså vil fungere som ‘general manager’. Spanieren vil dog stå forrest i køen til at erstatte hollænderen, hvis resultaterne ikke er tilfredsstillende. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Pokalhelt knækker FC København

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’