Barça-stjerne afviser ny kontrakt: PL-klub lokker

Ifølge den spanske avis Mundo Deportivo tyder meget på, at Barcelona kommer til at miste Ousmane Dembélé til sommer.



Han kostede en milliard kroner i 2017, men Barcelona risikerer stadig at miste Ousmane Dembélé på en fri transfer til sommer. 

Således skriver den spanske avis Mundo Deportivo nu, at Dembélé stadig ikke har accepteret det kontrakttilbud, som Barcelona har præsenteret franskmanden for. 

– Ousmane Dembélés fremtid ser ud til at ligge længere og længere væk fra Barcelona for hver dag, der går. På trods af arbejdet fra Xavi Hernández, der har forsøgt at overbevise ham om, at han vil blive en vigtig spiller for Barça, samt at han kan blive verdens bedste på sin position, så virker det til, at franskmanden og hans agent kigger i en anden retning, lyder det således fra Mundo Deportivo.  

Lukrativt engelsk tilbud
Ousmane Dembélés nuværende kontrakt med Barcelona udløber til sommer, men franskmanden er angiveligt ikke tilfreds med den catalanske klubs udspil. For et par uger siden skrev Sport da også, at Barcelona har tilbudt den skadesplagede Dembélé en kontrakt med en lavere grundløn end den, franskmanden får nu.

Og ifølge Mundo Deportivo ser det nu ud til, at Newcastle er favorit til at hente den 24-årige Ousmane Dembélé. Den nordengelske klub har således angiveligt tilbudt franskmanden en årsløn på 110 millioner kroner, samt en sign-on-fee, der ligeledes lyder på 110 millioner kroner. 





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Viborg FF – Brøndby IF

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Offentliggøres i dag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM