Mandag kunne Manchester United melde ud, at Edinson Cavani fortsætter på Old Trafford indtil sommeren 2022.
Og ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville betyder den forlængelse, at de røde djævle ikke kommer til at hente hverken Erling Haaland eller Harry Kane, der ellers begge har været rygtet til Manchester-klubben.
Har været desperate efter Sancho
Ifølge Gary Neville er det således nu væsentligt mere sandsynligt, at Manchester United nu kommer til at gå efter Jadon Sancho.
– Jeg tror, at hvis du kigger på indkøbspolitikken i de seneste år, efter at Ole er kommet til Manchester United, så tror jeg ikke, at de kommer til at hente endnu en angriber. Jeg har ikke de kontakter i klubben, jeg plejede at have, så jeg baserer det på en formodning, lød det således fra Gary Neville i Monday Night Football-studiet.
– De har været desperate efter Sancho. De fik ham ikke sidste sommer, men de vil kunne komme til at se markant smartere ud, hvis de formår at hente ham for omtrent den halve pris nu.
Henter næppe andre end Sancho
Ifølge Gary Neville vil det således ikke give mening for Manchester United at forlænge med Edinson Cavani, hvis klubben samtidig henter eksempelvis Harry Kane.
– Hvor skal Cavani spille, hvis Manchester United henter Harry Kane og Sancho? Vil Greenwood kunne fortsætte sin udvikling? Hvor vil Paul Pogba passe ind? Når jeg kigger på det nu, så tror jeg, at man henter Sancho, hvor Greenwood så bliver reserve på den position.
Ifølge Gary Neville kommer Manchester United sandsynligvis ikke til at hente andre forstærkninger end Sancho til sommer. Dortmund-stjernens pris er angiveligt faldet i forhold til sidste år, således at han nu kan hentes for 745 millioner kroner.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
