Dårlig FCM-nyhed? Han tænker på pengene!

FC Midtjylland kan få svært ved at lokke ham til Danmark, hvis eksperten har ret.



Giorgos Giakoumakis meldes stadig på brættet i FC Midtjylland, men den danske klub kan få godt og grundigt svært ved at overbevise ham om at skifte til Heden.

Her er FC Midtjylland angiveligt i konkurrence mod klubber fra Japan, USA og Italien, og her plejer pengepungen at være markant større end i Danmark.

Og netop pengepungen kan spille en stor rolle, når Giakoumakis skal overbevises om det næste skridt i karrieren. Det vurderer Tam McManus, der tidligere har spillet en masse år i skotsk fodbold. Han gætter på, at grækeren udelukkende vil tænke på pengene, når det handler om hans næste kontrakt.

– Jeg tror, at han går efter den store gevinst. Jeg gætter på, at han ser på pengene. Han er 28 år gammel, og han føler, at han har brug for et stort skifte.

– Han spillede for en lille klub i Holland og mindre klubber i Grækenland, så jeg tror, at han ser på de store penge. Måske en fire- eller femårig aftale, som bliver hans store skifte i karrieren. De penge tror jeg ikke, at han vil få i Celtic, forklarer den tidligere Hibernian-stjerne, til PLZ Soccer ifølge Football Scotland.

Det har tidligere været meldt ud, at Celtic har accepteret et bud på angriberen, men han er stadig at finde i klubben. Så sent som i lørdags kom han endda på måltavlen, da Celtic spillede sig i pokalfinalen.

Giorgos Giakoumakis skulle efter sigende være utilfreds med sin løn i den skotske storklub, hvilket er en af årsagerne til, at han er tilgængelig i denne måned. Han er heller ikke en del af Celtics trup, der onsdag aften møder St. Mirren. 

Om det bliver FC Midtjylland må tiden vise. Sikkert er det, at han har en profil, som passer til det, klubben efter sigende er ude efter. Han er en fysisk stærk angriber, som ved, hvor målet står.





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Sønderjyske – FC Midtjylland

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Så du det? Wass i helt vild aktion

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job