Giorgos Giakoumakis meldes stadig på brættet i FC Midtjylland, men den danske klub kan få godt og grundigt svært ved at overbevise ham om at skifte til Heden.
Her er FC Midtjylland angiveligt i konkurrence mod klubber fra Japan, USA og Italien, og her plejer pengepungen at være markant større end i Danmark.
Og netop pengepungen kan spille en stor rolle, når Giakoumakis skal overbevises om det næste skridt i karrieren. Det vurderer Tam McManus, der tidligere har spillet en masse år i skotsk fodbold. Han gætter på, at grækeren udelukkende vil tænke på pengene, når det handler om hans næste kontrakt.
– Jeg tror, at han går efter den store gevinst. Jeg gætter på, at han ser på pengene. Han er 28 år gammel, og han føler, at han har brug for et stort skifte.
– Han spillede for en lille klub i Holland og mindre klubber i Grækenland, så jeg tror, at han ser på de store penge. Måske en fire- eller femårig aftale, som bliver hans store skifte i karrieren. De penge tror jeg ikke, at han vil få i Celtic, forklarer den tidligere Hibernian-stjerne, til PLZ Soccer ifølge Football Scotland.
Det har tidligere været meldt ud, at Celtic har accepteret et bud på angriberen, men han er stadig at finde i klubben. Så sent som i lørdags kom han endda på måltavlen, da Celtic spillede sig i pokalfinalen.
Giorgos Giakoumakis skulle efter sigende være utilfreds med sin løn i den skotske storklub, hvilket er en af årsagerne til, at han er tilgængelig i denne måned. Han er heller ikke en del af Celtics trup, der onsdag aften møder St. Mirren.
Om det bliver FC Midtjylland må tiden vise. Sikkert er det, at han har en profil, som passer til det, klubben efter sigende er ude efter. Han er en fysisk stærk angriber, som ved, hvor målet står.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER