Dårlig FCM-nyhed? Han tænker på pengene!

FC Midtjylland kan få svært ved at lokke ham til Danmark, hvis eksperten har ret.



Giorgos Giakoumakis meldes stadig på brættet i FC Midtjylland, men den danske klub kan få godt og grundigt svært ved at overbevise ham om at skifte til Heden.

Her er FC Midtjylland angiveligt i konkurrence mod klubber fra Japan, USA og Italien, og her plejer pengepungen at være markant større end i Danmark.

Og netop pengepungen kan spille en stor rolle, når Giakoumakis skal overbevises om det næste skridt i karrieren. Det vurderer Tam McManus, der tidligere har spillet en masse år i skotsk fodbold. Han gætter på, at grækeren udelukkende vil tænke på pengene, når det handler om hans næste kontrakt.

– Jeg tror, at han går efter den store gevinst. Jeg gætter på, at han ser på pengene. Han er 28 år gammel, og han føler, at han har brug for et stort skifte.

– Han spillede for en lille klub i Holland og mindre klubber i Grækenland, så jeg tror, at han ser på de store penge. Måske en fire- eller femårig aftale, som bliver hans store skifte i karrieren. De penge tror jeg ikke, at han vil få i Celtic, forklarer den tidligere Hibernian-stjerne, til PLZ Soccer ifølge Football Scotland.

Det har tidligere været meldt ud, at Celtic har accepteret et bud på angriberen, men han er stadig at finde i klubben. Så sent som i lørdags kom han endda på måltavlen, da Celtic spillede sig i pokalfinalen.

Giorgos Giakoumakis skulle efter sigende være utilfreds med sin løn i den skotske storklub, hvilket er en af årsagerne til, at han er tilgængelig i denne måned. Han er heller ikke en del af Celtics trup, der onsdag aften møder St. Mirren. 

Om det bliver FC Midtjylland må tiden vise. Sikkert er det, at han har en profil, som passer til det, klubben efter sigende er ude efter. Han er en fysisk stærk angriber, som ved, hvor målet står.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-spiller åben for transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Brasilien – Haiti

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

VM-powerranking: En guddommelig præstation

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke