Giorgos Giakoumakis meldes stadig på brættet i FC Midtjylland, men den danske klub kan få godt og grundigt svært ved at overbevise ham om at skifte til Heden.
Her er FC Midtjylland angiveligt i konkurrence mod klubber fra Japan, USA og Italien, og her plejer pengepungen at være markant større end i Danmark.
Og netop pengepungen kan spille en stor rolle, når Giakoumakis skal overbevises om det næste skridt i karrieren. Det vurderer Tam McManus, der tidligere har spillet en masse år i skotsk fodbold. Han gætter på, at grækeren udelukkende vil tænke på pengene, når det handler om hans næste kontrakt.
– Jeg tror, at han går efter den store gevinst. Jeg gætter på, at han ser på pengene. Han er 28 år gammel, og han føler, at han har brug for et stort skifte.
– Han spillede for en lille klub i Holland og mindre klubber i Grækenland, så jeg tror, at han ser på de store penge. Måske en fire- eller femårig aftale, som bliver hans store skifte i karrieren. De penge tror jeg ikke, at han vil få i Celtic, forklarer den tidligere Hibernian-stjerne, til PLZ Soccer ifølge Football Scotland.
Det har tidligere været meldt ud, at Celtic har accepteret et bud på angriberen, men han er stadig at finde i klubben. Så sent som i lørdags kom han endda på måltavlen, da Celtic spillede sig i pokalfinalen.
Giorgos Giakoumakis skulle efter sigende være utilfreds med sin løn i den skotske storklub, hvilket er en af årsagerne til, at han er tilgængelig i denne måned. Han er heller ikke en del af Celtics trup, der onsdag aften møder St. Mirren.
Om det bliver FC Midtjylland må tiden vise. Sikkert er det, at han har en profil, som passer til det, klubben efter sigende er ude efter. Han er en fysisk stærk angriber, som ved, hvor målet står.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Eksperter raser: Hvad med Messi?
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
MEDIE