Der har været en del skriverier om Andreas Christensens klubfremtid i de seneste uger, fordi den danske landsholdsstjernes nuværende kontrakt med Chelsea udløber til sommer.
I slutningen af oktober skrev Eurosport eksempelvis, at Andreas Christensen har skabt ‘bekymring’ i Chelsea, fordi den danske forsvarsspiller stik imod forventningerne har tøvet med at underskrive en ny kontrakt.
Noget ændrede sig
Og ifølge transfereksperten Fabrizio Romano havde Andreas Christensen og Chelsea faktisk også indgået en mundtlig aftale tilbage i august.
– Med Christensen var der noget, der ændrede sig med agenterne. Der var nogen, der tilbød ham muligheden for at rykke til Barcelona på en fri transfer til sommer. Der var også andre klubber, der potentielt var interesserede i ham. Og det var årsagen til, at han tog sig lidt tid, før han sagde ja til Chelsea, lyder det således fra Fabrizio Romano i interviewet med Talk Chelsea.
– Forventningen fra begge parter er stadig den samme, nemlig at Christensen underskriver en ny kontrakt med Chelsea. Begge parter forventer stadig, at det i sidste ende falder på plads. Men jeg vil stadig vente på, at jeg ser kontrakten blive underskrevet. For tilbage i august var det på plads. Rent verbalt var det reelt på plads. Barcelona og Real Madrid leder efter spillere, der kan hentes på frie transfers.
Således var Andreas Christensen altså ikke interesseret i et skifte til Barcelona, idet danskeren tilsyneladende ønsker at fortsætte sin karriere på Stamford Bridge.
🗣”Someone proposed him the opportunity to go to Barcelona next summer but expectations from both sides are still the same with Christensen expected to sign a new deal with #Chelsea.
— Talk Chelsea (@talkchelsea) November 23, 2021
– @FabrizioRomano discusses Andreas Christensen’s future & other potential links. pic.twitter.com/W7gzHa94Wt
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
OPTAKT
Australien – Egypten
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
