Dansk stjerne har afvist Barça-skifte

Ifølge transfereksperten Fabrizio Romano ‘var der noget, der ændrede sig’ ved Andreas Christensens situation i løbet af de seneste måneder, hvor den danske landsholdsprofil blandt andet blev tilbudt et skifte til Barcelona.



Der har været en del skriverier om Andreas Christensens klubfremtid i de seneste uger, fordi den danske landsholdsstjernes nuværende kontrakt med Chelsea udløber til sommer. 

I slutningen af oktober skrev Eurosport eksempelvis, at Andreas Christensen har skabt ‘bekymring’ i Chelsea, fordi den danske forsvarsspiller stik imod forventningerne har tøvet med at underskrive en ny kontrakt. 

Noget ændrede sig
Og ifølge transfereksperten Fabrizio Romano havde Andreas Christensen og Chelsea faktisk også indgået en mundtlig aftale tilbage i august. 

– Med Christensen var der noget, der ændrede sig med agenterne. Der var nogen, der tilbød ham muligheden for at rykke til Barcelona på en fri transfer til sommer. Der var også andre klubber, der potentielt var interesserede i ham. Og det var årsagen til, at han tog sig lidt tid, før han sagde ja til Chelsea, lyder det således fra Fabrizio Romano i interviewet med Talk Chelsea

– Forventningen fra begge parter er stadig den samme, nemlig at Christensen underskriver en ny kontrakt med Chelsea. Begge parter forventer stadig, at det i sidste ende falder på plads. Men jeg vil stadig vente på, at jeg ser kontrakten blive underskrevet. For tilbage i august var det på plads. Rent verbalt var det reelt på plads. Barcelona og Real Madrid leder efter spillere, der kan hentes på frie transfers.

Således var Andreas Christensen altså ikke interesseret i et skifte til Barcelona, idet danskeren tilsyneladende ønsker at fortsætte sin karriere på Stamford Bridge. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chok i Wolfsburg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag