Dansk stjerne har afvist Barça-skifte

Ifølge transfereksperten Fabrizio Romano ‘var der noget, der ændrede sig’ ved Andreas Christensens situation i løbet af de seneste måneder, hvor den danske landsholdsprofil blandt andet blev tilbudt et skifte til Barcelona.



Der har været en del skriverier om Andreas Christensens klubfremtid i de seneste uger, fordi den danske landsholdsstjernes nuværende kontrakt med Chelsea udløber til sommer. 

I slutningen af oktober skrev Eurosport eksempelvis, at Andreas Christensen har skabt ‘bekymring’ i Chelsea, fordi den danske forsvarsspiller stik imod forventningerne har tøvet med at underskrive en ny kontrakt. 

Noget ændrede sig
Og ifølge transfereksperten Fabrizio Romano havde Andreas Christensen og Chelsea faktisk også indgået en mundtlig aftale tilbage i august. 

– Med Christensen var der noget, der ændrede sig med agenterne. Der var nogen, der tilbød ham muligheden for at rykke til Barcelona på en fri transfer til sommer. Der var også andre klubber, der potentielt var interesserede i ham. Og det var årsagen til, at han tog sig lidt tid, før han sagde ja til Chelsea, lyder det således fra Fabrizio Romano i interviewet med Talk Chelsea

– Forventningen fra begge parter er stadig den samme, nemlig at Christensen underskriver en ny kontrakt med Chelsea. Begge parter forventer stadig, at det i sidste ende falder på plads. Men jeg vil stadig vente på, at jeg ser kontrakten blive underskrevet. For tilbage i august var det på plads. Rent verbalt var det reelt på plads. Barcelona og Real Madrid leder efter spillere, der kan hentes på frie transfers.

Således var Andreas Christensen altså ikke interesseret i et skifte til Barcelona, idet danskeren tilsyneladende ønsker at fortsætte sin karriere på Stamford Bridge. 






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Massefyring i AC Milan



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hårdt angreb på DBU-boss

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Fem bud på Brøndbys nye træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Conte stopper i Napoli

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Storkamp af Patrick Dorgu

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen