Antallet af danskere i Manchester United kan til sommer blive halveret.
Galatasaray har i de seneste dage været meldt interesseret i Christian Eriksen, men tidligere onsdag meddelte Sky Sports, at den danske landsholdsstjerne bliver i Manchester United resten af sæsonen, selvom et skifte til Tyrkiet stadig er muligt, da det tyrkiske transfervindue først lukker på fredag.
Ifølge ESPN har Galatasaray dog tænkt sig at genoptage jagten på Christian Eriksen til sommer. Istanbul-klubben har angiveligt opgivet at hente den danske stjernespiller her i februar.
Christian Eriksen har været en vigtig spiller under Erik ten Hag siden skiftet fra Brentford i sommeren 2022, men den danske landsholdsstjerne har i de seneste to Premier League-kampe fået nul minutter på banen, idet den blot 18-årige Kobbie Mainoo er blevet foretrukket som partner til Casemiro.
Christian Eriksen, der fylder 32 år i næste uge, har kontrakt med Manchester United frem til sommeren 2025, så ud fra et økonomisk perspektiv vil det give mening for den engelske storklub at sælge den danske midtbanespiller til sommer, hvis parterne ikke bliver enige om en forlængelse inden da.
Spørgsmålet er selvfølgelig, om et skifte til tyrkisk fodbold har nogen interesse for Christian Eriksen, der tidligere har repræsenteret klubber som Inter, Tottenham og Ajax. Den danske stjerne har i hvert fald også mulighed for at rykke retur til Brentford, hvis han skulle være interesseret i det.
Tirsdag fortalte Thomas Frank nemlig Tipsbladet og andre danske medier, at Christian Eriksen 'altid vil være velkommen tilbage' i Brentford.
Christian Eriksen har i denne sæson spillet 15 Premier League-kampe for Manchester United, heraf ni fra start.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
DAGENS SPILFORSLAG
Stille fredag for netmasker i Napoli
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT