Sigurd Rosted kan måske kalde sig Toronto FC-spiller fremover.
Brøndby-stopperen fortsætter ifølge norske medier karrieren i MLS, men der er endnu ikke vished over, hvilken klub der er tale om.
Endnu er intet officielt, men nu melder Nettavisen, at Toronto FC er en af de klubber, som ønsker Rosted.
Mediet melder ligeledes, at intet er på plads endnu, men at meget tyder på, at han skifter til den canadiske storklub.
Her vil han blive holdkammerat med store stjerner som Lorenzo Insigne og Federico Bernardeschi, der med afstand er de største profiler på holdet.
Toronto har da også brug for ny kvalitet i spillertruppen, for i sidste sæson var de det hold, som samlede næstfærrest point sammen.
Sigurd Rosted har været på blokken i norsk fodbold, blandt andet hos Vålerenga. Her bekræftede klubbens sportschef Joacim Jonsson dog til Tipsbladet, at det ikke er realistisk at hente Rosted hjem
– Det kunne være, men der er lang vej, til at det rent faktisk sker. Brøndby-spillerne har helt andre lønninger end spillere i Vålerenga, så det er ikke særlig realistisk.
– Havde det været så nemt, havde jeg selvfølgelig sagt ja, men det er det ikke. Jeg forstår, at han bliver sat i forbindelse med Vålerenga, for han er født tæt på her. Men fra rygter til decideret sandhed er der en lang, lang vej, lød svenskerens vurdering.
Sigurd Rosted har været i Brøndby siden 2019, men hans kontrakt udløber med klubben til sommer. Derfor skal Brøndby sælge ham nu, hvis man vil tjene penge på ham.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER