Sigurd Rosted kan måske kalde sig Toronto FC-spiller fremover.
Brøndby-stopperen fortsætter ifølge norske medier karrieren i MLS, men der er endnu ikke vished over, hvilken klub der er tale om.
Endnu er intet officielt, men nu melder Nettavisen, at Toronto FC er en af de klubber, som ønsker Rosted.
Mediet melder ligeledes, at intet er på plads endnu, men at meget tyder på, at han skifter til den canadiske storklub.
Her vil han blive holdkammerat med store stjerner som Lorenzo Insigne og Federico Bernardeschi, der med afstand er de største profiler på holdet.
Toronto har da også brug for ny kvalitet i spillertruppen, for i sidste sæson var de det hold, som samlede næstfærrest point sammen.
Sigurd Rosted har været på blokken i norsk fodbold, blandt andet hos Vålerenga. Her bekræftede klubbens sportschef Joacim Jonsson dog til Tipsbladet, at det ikke er realistisk at hente Rosted hjem
– Det kunne være, men der er lang vej, til at det rent faktisk sker. Brøndby-spillerne har helt andre lønninger end spillere i Vålerenga, så det er ikke særlig realistisk.
– Havde det været så nemt, havde jeg selvfølgelig sagt ja, men det er det ikke. Jeg forstår, at han bliver sat i forbindelse med Vålerenga, for han er født tæt på her. Men fra rygter til decideret sandhed er der en lang, lang vej, lød svenskerens vurdering.
Sigurd Rosted har været i Brøndby siden 2019, men hans kontrakt udløber med klubben til sommer. Derfor skal Brøndby sælge ham nu, hvis man vil tjene penge på ham.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Sprudler i MLS
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT