Det er et scenarie, som mange Manchester United-fans har drømt om i årevis.
Siden Cristiano Ronaldos Old Trafford-exit i 2009 har den engelske storklubs tilhængere drømt om at se den portugisiske superstjerne tilbage i Manchester United-trøjen. Og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport er det et scenarie, der nu virker mere realistisk, end den har gjort i lang tid.
Man glemmer aldrig den første forelskelse
Ifølge La Gazzetta dello Sport er et Manchester United-skifte således en mulighed, som Cristiano Ronaldo reelt reflekterer over i disse dage. Milano-avisen skriver desuden, at Ole Gunnar Solskjær er åben for idéen.
– Det siges, at man aldrig glemmer den første forelskelse, og erfaringen har vist os, at de lykkeligste minder vender tilbage, når nutiden ikke længere fremstår tilfredsstillende. Og det er af denne årsag, at Cristiano Ronaldo på det seneste er begyndt at lege med tanken om Uniteds røde trøje. En anden årsag er den frustration, der har været tydelig i ham i et stykke tid nu, og som han ikke længere forsøger at skjule, når han er på banen, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport.
Tristesse i Torino
Ifølge La Gazzetta dello Sport har Cristiano Ronaldo det okay i Torino, men portugiseren ‘er ikke så glad, som han plejede at være’. Der er da heller ikke så meget at sige til, at den ekstremt kompetetive portugiser er utilfreds for tiden. Juventus blev således elimineret i 1/8-finalen i Champions League i marts, og med seks spillerunder tilbage af Serie A-sæsonen er det stadig et åbent spørgsmål, om Andrea Pirlos mandskab formår at kvalificere sig til Champions League i næste sæson.
Juventus, der blandt andet skal møde Inter og Milan i de sidste runder, ligger således på fjerdepladsen i Serie A, blot to point foran Napoli, der har et væsentligt mere overkommeligt program i de sidste seks runder.
Døren til Madrid blev lukket
Ifølge La Gazzetta dello Sport undersøger Cristiano Ronaldo i øjeblikket mulighederne for at komme til et hold, der kan garantere portugiseren en vis succes i karrierens sidste år. Døren til Real Madrid blev for et par dage siden smækket i af madrilenernes klubpræsident, og derfor har Cristiano Ronaldo nu i stedet rettet blikket mod Manchester United.
La Gazzetta dello Sport skriver, at Cristiano Ronaldo derfor har bedt sin agent, Jorge Mendes, om at undersøge muligheden for en retur til Manchester United. Avisen påpeger dog, at en transfer til sommer vil blive kompliceret. Både fordi Cristiano Ronaldo har en voldsom løn i Italien, hvor han skal betale mindre i skat, men også fordi der i øjeblikket er kaos på Old Trafford, hvor næstformanden Ed Woodward er trådt tilbage efter Super League-farcen.
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
I svime over Oscar Schwartau
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
AVIS
Det kommer til at trække ud
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Marokko er blevet fodboldens mekka
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
AVIS
Intet aftryk!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
Drømmer om VM 2026 med Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Vild Diant Ramaj-historie
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
TOPNYHED
