Ronaldo pønser på Premier League-comeback

Det har ikke været en sjov sæson for Juventus, og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport er Cristiano Ronaldo nu begyndt at lege med tanken om en retur til Manchester United til sommer.



Det er et scenarie, som mange Manchester United-fans har drømt om i årevis. 

Siden Cristiano Ronaldos Old Trafford-exit i 2009 har den engelske storklubs tilhængere drømt om at se den portugisiske superstjerne tilbage i Manchester United-trøjen. Og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport er det et scenarie, der nu virker mere realistisk, end den har gjort i lang tid. 

Man glemmer aldrig den første forelskelse
Ifølge La Gazzetta dello Sport er et Manchester United-skifte således en mulighed, som Cristiano Ronaldo reelt reflekterer over i disse dage. Milano-avisen skriver desuden, at Ole Gunnar Solskjær er åben for idéen. 

– Det siges, at man aldrig glemmer den første forelskelse, og erfaringen har vist os, at de lykkeligste minder vender tilbage, når nutiden ikke længere fremstår tilfredsstillende. Og det er af denne årsag, at Cristiano Ronaldo på det seneste er begyndt at lege med tanken om Uniteds røde trøje. En anden årsag er den frustration, der har været tydelig i ham i et stykke tid nu, og som han ikke længere forsøger at skjule, når han er på banen, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport. 

Tristesse i Torino
Ifølge La Gazzetta dello Sport har Cristiano Ronaldo det okay i Torino, men portugiseren ‘er ikke så glad, som han plejede at være’. Der er da heller ikke så meget at sige til, at den ekstremt kompetetive portugiser er utilfreds for tiden. Juventus blev således elimineret i 1/8-finalen i Champions League i marts, og med seks spillerunder tilbage af Serie A-sæsonen er det stadig et åbent spørgsmål, om Andrea Pirlos mandskab formår at kvalificere sig til Champions League i næste sæson. 

Juventus, der blandt andet skal møde Inter og Milan i de sidste runder, ligger således på fjerdepladsen i Serie A, blot to point foran Napoli, der har et væsentligt mere overkommeligt program i de sidste seks runder. 

Døren til Madrid blev lukket
Ifølge La Gazzetta dello Sport undersøger Cristiano Ronaldo i øjeblikket mulighederne for at komme til et hold, der kan garantere portugiseren en vis succes i karrierens sidste år. Døren til Real Madrid blev for et par dage siden smækket i af madrilenernes klubpræsident, og derfor har Cristiano Ronaldo nu i stedet rettet blikket mod Manchester United. 

La Gazzetta dello Sport skriver, at Cristiano Ronaldo derfor har bedt sin agent, Jorge Mendes, om at undersøge muligheden for en retur til Manchester United. Avisen påpeger dog, at en transfer til sommer vil blive kompliceret. Både fordi Cristiano Ronaldo har en voldsom løn i Italien, hvor han skal betale mindre i skat, men også fordi der i øjeblikket er kaos på Old Trafford, hvor næstformanden Ed Woodward er trådt tilbage efter Super League-farcen. 





Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’


Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

AGF straffet med stor bøde

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Chok i OB – siger op efter seks dage

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

To Premier League-klubber vil have Froholdt

– Han er uden tvivl utilfreds

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Brøndby-stjerne skadet

Landstræner uenig med Ronaldo

Superliga-profil får trænerlicens

Landsholdsprofil misser træning

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Er det Chido Obis store chance?

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange