Det er et scenarie, som mange Manchester United-fans har drømt om i årevis.
Siden Cristiano Ronaldos Old Trafford-exit i 2009 har den engelske storklubs tilhængere drømt om at se den portugisiske superstjerne tilbage i Manchester United-trøjen. Og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport er det et scenarie, der nu virker mere realistisk, end den har gjort i lang tid.
Man glemmer aldrig den første forelskelse
Ifølge La Gazzetta dello Sport er et Manchester United-skifte således en mulighed, som Cristiano Ronaldo reelt reflekterer over i disse dage. Milano-avisen skriver desuden, at Ole Gunnar Solskjær er åben for idéen.
– Det siges, at man aldrig glemmer den første forelskelse, og erfaringen har vist os, at de lykkeligste minder vender tilbage, når nutiden ikke længere fremstår tilfredsstillende. Og det er af denne årsag, at Cristiano Ronaldo på det seneste er begyndt at lege med tanken om Uniteds røde trøje. En anden årsag er den frustration, der har været tydelig i ham i et stykke tid nu, og som han ikke længere forsøger at skjule, når han er på banen, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport.
Tristesse i Torino
Ifølge La Gazzetta dello Sport har Cristiano Ronaldo det okay i Torino, men portugiseren ‘er ikke så glad, som han plejede at være’. Der er da heller ikke så meget at sige til, at den ekstremt kompetetive portugiser er utilfreds for tiden. Juventus blev således elimineret i 1/8-finalen i Champions League i marts, og med seks spillerunder tilbage af Serie A-sæsonen er det stadig et åbent spørgsmål, om Andrea Pirlos mandskab formår at kvalificere sig til Champions League i næste sæson.
Juventus, der blandt andet skal møde Inter og Milan i de sidste runder, ligger således på fjerdepladsen i Serie A, blot to point foran Napoli, der har et væsentligt mere overkommeligt program i de sidste seks runder.
Døren til Madrid blev lukket
Ifølge La Gazzetta dello Sport undersøger Cristiano Ronaldo i øjeblikket mulighederne for at komme til et hold, der kan garantere portugiseren en vis succes i karrierens sidste år. Døren til Real Madrid blev for et par dage siden smækket i af madrilenernes klubpræsident, og derfor har Cristiano Ronaldo nu i stedet rettet blikket mod Manchester United.
La Gazzetta dello Sport skriver, at Cristiano Ronaldo derfor har bedt sin agent, Jorge Mendes, om at undersøge muligheden for en retur til Manchester United. Avisen påpeger dog, at en transfer til sommer vil blive kompliceret. Både fordi Cristiano Ronaldo har en voldsom løn i Italien, hvor han skal betale mindre i skat, men også fordi der i øjeblikket er kaos på Old Trafford, hvor næstformanden Ed Woodward er trådt tilbage efter Super League-farcen.
LIVE
TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
LIVE
Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
INTERVIEW
