Det er et scenarie, som mange Manchester United-fans har drømt om i årevis.
Siden Cristiano Ronaldos Old Trafford-exit i 2009 har den engelske storklubs tilhængere drømt om at se den portugisiske superstjerne tilbage i Manchester United-trøjen. Og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport er det et scenarie, der nu virker mere realistisk, end den har gjort i lang tid.
Man glemmer aldrig den første forelskelse
Ifølge La Gazzetta dello Sport er et Manchester United-skifte således en mulighed, som Cristiano Ronaldo reelt reflekterer over i disse dage. Milano-avisen skriver desuden, at Ole Gunnar Solskjær er åben for idéen.
– Det siges, at man aldrig glemmer den første forelskelse, og erfaringen har vist os, at de lykkeligste minder vender tilbage, når nutiden ikke længere fremstår tilfredsstillende. Og det er af denne årsag, at Cristiano Ronaldo på det seneste er begyndt at lege med tanken om Uniteds røde trøje. En anden årsag er den frustration, der har været tydelig i ham i et stykke tid nu, og som han ikke længere forsøger at skjule, når han er på banen, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport.
Tristesse i Torino
Ifølge La Gazzetta dello Sport har Cristiano Ronaldo det okay i Torino, men portugiseren ‘er ikke så glad, som han plejede at være’. Der er da heller ikke så meget at sige til, at den ekstremt kompetetive portugiser er utilfreds for tiden. Juventus blev således elimineret i 1/8-finalen i Champions League i marts, og med seks spillerunder tilbage af Serie A-sæsonen er det stadig et åbent spørgsmål, om Andrea Pirlos mandskab formår at kvalificere sig til Champions League i næste sæson.
Juventus, der blandt andet skal møde Inter og Milan i de sidste runder, ligger således på fjerdepladsen i Serie A, blot to point foran Napoli, der har et væsentligt mere overkommeligt program i de sidste seks runder.
Døren til Madrid blev lukket
Ifølge La Gazzetta dello Sport undersøger Cristiano Ronaldo i øjeblikket mulighederne for at komme til et hold, der kan garantere portugiseren en vis succes i karrierens sidste år. Døren til Real Madrid blev for et par dage siden smækket i af madrilenernes klubpræsident, og derfor har Cristiano Ronaldo nu i stedet rettet blikket mod Manchester United.
La Gazzetta dello Sport skriver, at Cristiano Ronaldo derfor har bedt sin agent, Jorge Mendes, om at undersøge muligheden for en retur til Manchester United. Avisen påpeger dog, at en transfer til sommer vil blive kompliceret. Både fordi Cristiano Ronaldo har en voldsom løn i Italien, hvor han skal betale mindre i skat, men også fordi der i øjeblikket er kaos på Old Trafford, hvor næstformanden Ed Woodward er trådt tilbage efter Super League-farcen.
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?
Han peger på Simon Kjær
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
– Du har udstråling som tagpap
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Henter dansker – får god pakke
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
Ny nedtur for Ansu Fati
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
