Endelig enighed: Spansk stjerne nærmer sig Liverpool-skifte

Bayern München og Liverpool er angiveligt nået til enighed om en pris på 220 millioner kroner for Thiago Alcantara, der dermed skifter til de engelske mestre.



Thiago Alcantara har igennem længere tid været rygtet til Liverpool, og torsdag reporterer flere engelske medier, herunder The Athletic og Daily Mirror, at Liverpool er nået til enighed med Bayern München om en pris på 220 millioner kroner.

Der er tale om Liverpools første markante forstærkning i dette transfervindue, hvor de engelske mestre har været økonomisk presset af coronapandemiens følgevirkninger.

Thiago Alcantara skiftede til Bayern München fra Barcelona i 2013, og efter syv sæsoner i den tyske klub ser det altså nu ud til, at Champions League-finalesejren over Paris Saint-Germain var spanierens sidste kamp for Bundesliga-klubben.

Jürgen Klopp har ved flere lejligheder rost den 29-årige spanske landsholdsprofil, men Liverpool-bossen har samtidig også afvist at kommentere den engelske klubs jagt på stjernen. 

Den tidligere Bayern München-præsident Uli Hoeness anklagede tidligere på ugen Liverpool på at ‘forsøge at afpresse’ Bayern München ved at vente unødvendigt lang tid med at byde på Thiago Alcantara. Ifølge Daily Mirror har de to klubber dog accelereret forhandlingerne i denne uge, idet tyskerne er opsatte på at få afklaret situationen hurtigst muligt. 





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

USA – Bosnien-Hercegovina

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



LIVE

VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Her er Jonas Winds nye klub

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

‘Han ryger 100 procent!’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Frankrig – Sverige

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’