Thiago Alcantara har igennem længere tid været rygtet til Liverpool, og torsdag reporterer flere engelske medier, herunder The Athletic og Daily Mirror, at Liverpool er nået til enighed med Bayern München om en pris på 220 millioner kroner.
Der er tale om Liverpools første markante forstærkning i dette transfervindue, hvor de engelske mestre har været økonomisk presset af coronapandemiens følgevirkninger.
Thiago Alcantara skiftede til Bayern München fra Barcelona i 2013, og efter syv sæsoner i den tyske klub ser det altså nu ud til, at Champions League-finalesejren over Paris Saint-Germain var spanierens sidste kamp for Bundesliga-klubben.
Jürgen Klopp har ved flere lejligheder rost den 29-årige spanske landsholdsprofil, men Liverpool-bossen har samtidig også afvist at kommentere den engelske klubs jagt på stjernen.
Den tidligere Bayern München-præsident Uli Hoeness anklagede tidligere på ugen Liverpool på at ‘forsøge at afpresse’ Bayern München ved at vente unødvendigt lang tid med at byde på Thiago Alcantara. Ifølge Daily Mirror har de to klubber dog accelereret forhandlingerne i denne uge, idet tyskerne er opsatte på at få afklaret situationen hurtigst muligt.
EXCLUSIVE: Liverpool have now made their move for Thiago Alcantara. Understand that a fee of around 30million Euros has been agreed with Bayern Munich for the Spain international. What a signing for the Premier League champions. https://t.co/l7XMlrBPKj
— James Pearce (@JamesPearceLFC) September 17, 2020
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
Vil klage over VM-forhold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TransferLIVE: Afviser rygte om Emre Mor
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
Brøler sender Mexico videre
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest
OPTAKT
Skotland – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Zanka ville spille gratis for FC København
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
