Færdig i engelsk fodbold? Kane har drøftet fremtiden med sin tidligere chef

Harry Kane kan forlade Premier League til sommer, hvor Mauricio Pochettino måske vil forsøge at lokke Tottenham-stjernen til Paris.



Harry Kane har været en af de bedste spillere i Premier League i denne sæson, men uheldigvis for angriberen har holdkammeraterne i Tottenham ikke præsteret på samme niveau.

Efter søndagens 3-1-nederlag til Manchester United ligger José Mourinhos mandskab således på en noget undervældende syvendeplads i Premier League-tabellen. The Athletic reporterede i sidste uge, at Harry Kane ønsker at forlade Tottenham, hvis London-klubben ikke formår at kvalificere sig til Champions League. 

Tottenham nægter angiveligt at lade en anden engelsk klub få fingrene i Harry Kane, og ifølge det franske medie TF1 kan det betyde, at den 27-årige englænder kan være på vej til Ligue 1. 

Opkald fra tidligere chef
Ifølge TF1 har Paris Saint-Germains cheftræner Mauricio Pochettino således talt i telefon med Harry Kane for at høre om angriberens fremtidsplaner, hvis Tottenham ikke slutter i top fire. Argentineren var cheftræner for Tottenham fra 2014 til 2019, og de to herrer kender således hinanden indgående. 

Harry Kanes kontrakt med Tottenham udløber først i 2024, og London-klubben kræver angiveligt lidt over én milliard kroner for stjernen, der altså kan være på vej væk fra engelsk fodbold. Ifølge den engelske avis The Independent er Paris Saint-Germains plan at gå efter Harry Kane, hvis Kylian Mbappé vælger at rykke til Real Madrid. 

For et par uger siden blev Harry Kane spurgt til sine fremtidsplaner, og her slog Pierre-Emile Højbjergs holdkammerat fast, at ‘det er svært at svare på det spørgsmål lige nu’





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De overvejer Christian Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job