FC Københavns sommerflirt skal væk

FC København forhandlede med ham i sommer, og nu skal han så væk fra sin klub, skriver medie.



I sommer var FC København på transfervinduets sidste dage på stopperjagt.

Her endte man med Pantalis Hatzidiakos, men undervejs blev andre navne også kædet sammen med FC København og et af dem, Tipsbladet bragte i spil, var Jorne Spileers fra Club Brugge.

Belgierne ville dog ikke lade deres talentfulde midtstopper gå den gang, men nu er han endegyldigt fortid i klubben og er blevet bedt om at finde sig en ny arbejdsgiver.

Det skriver Het Laatste Nieuws og andre belgiske medier.

20-årige Jorne Spileers er blevet begrænset til knap 800 minutters fodbold i løbet af efteråret, hvor han er blevet overhalet indenom af blandt andre Joël Ordonez og rutinerede Brandon Mechele.

Nu skal han så på klubjagt, og der er angiveligt interesse fra særligt Tyskland. Det vides ikke, om FC København fortsat har ham i kikkerten eller løbet er kørt mellem Jorne Spileers og “løverne.”

Jorne Spileers blev ellers for få sæsoner siden betragtet som et kæmpe stort talent i Belgien, hvor han var fast mand i Club Brugge og U21-landsholdsanfører. Det var klubbens norske cheftræner Ronny Deila, der så hans vej, men siden marts 2024, hvor han blev afløst af Nicky Hayen, har Jorne Spileers skulle spejde langt efter spilletid.

Noget der også tidligere har skabt undren i Belgien.

– Jeg mener ikke, det er nødvendigt, at der kommer en profil ind (til forsvaret). (Brandon) Mechele har bevist, at man godt kan spille med om mesterskabet med ham. Men Club Brugge skal alligevel tænke over, hvad der skal ske efter ham. Hvad er der i det henseende sket med Spileers? Han er nærmest forsvundet, lød det fra Marc Degryse til Het Laatste Nieuws.

Jorne Spillers er på kontrakt i Club Brugge frem til 2026, så der skal altså en pose penge på bordet for at hente ham her og nu.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

Afslører: Dolberg sat til salg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Monsterbud på vej

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Tysk VM-chok

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tottenham henter Liverpool-profil

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović