I sommer var FC København på transfervinduets sidste dage på stopperjagt.
Her endte man med Pantalis Hatzidiakos, men undervejs blev andre navne også kædet sammen med FC København og et af dem, Tipsbladet bragte i spil, var Jorne Spileers fra Club Brugge.
Belgierne ville dog ikke lade deres talentfulde midtstopper gå den gang, men nu er han endegyldigt fortid i klubben og er blevet bedt om at finde sig en ny arbejdsgiver.
Det skriver Het Laatste Nieuws og andre belgiske medier.
20-årige Jorne Spileers er blevet begrænset til knap 800 minutters fodbold i løbet af efteråret, hvor han er blevet overhalet indenom af blandt andre Joël Ordonez og rutinerede Brandon Mechele.
Nu skal han så på klubjagt, og der er angiveligt interesse fra særligt Tyskland. Det vides ikke, om FC København fortsat har ham i kikkerten eller løbet er kørt mellem Jorne Spileers og “løverne.”
Jorne Spileers blev ellers for få sæsoner siden betragtet som et kæmpe stort talent i Belgien, hvor han var fast mand i Club Brugge og U21-landsholdsanfører. Det var klubbens norske cheftræner Ronny Deila, der så hans vej, men siden marts 2024, hvor han blev afløst af Nicky Hayen, har Jorne Spileers skulle spejde langt efter spilletid.
Noget der også tidligere har skabt undren i Belgien.
– Jeg mener ikke, det er nødvendigt, at der kommer en profil ind (til forsvaret). (Brandon) Mechele har bevist, at man godt kan spille med om mesterskabet med ham. Men Club Brugge skal alligevel tænke over, hvad der skal ske efter ham. Hvad er der i det henseende sket med Spileers? Han er nærmest forsvundet, lød det fra Marc Degryse til Het Laatste Nieuws.
Jorne Spillers er på kontrakt i Club Brugge frem til 2026, så der skal altså en pose penge på bordet for at hente ham her og nu.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER