FC Københavns sommerflirt skal væk

FC København forhandlede med ham i sommer, og nu skal han så væk fra sin klub, skriver medie.



I sommer var FC København på transfervinduets sidste dage på stopperjagt.

Her endte man med Pantalis Hatzidiakos, men undervejs blev andre navne også kædet sammen med FC København og et af dem, Tipsbladet bragte i spil, var Jorne Spileers fra Club Brugge.

Belgierne ville dog ikke lade deres talentfulde midtstopper gå den gang, men nu er han endegyldigt fortid i klubben og er blevet bedt om at finde sig en ny arbejdsgiver.

Det skriver Het Laatste Nieuws og andre belgiske medier.

20-årige Jorne Spileers er blevet begrænset til knap 800 minutters fodbold i løbet af efteråret, hvor han er blevet overhalet indenom af blandt andre Joël Ordonez og rutinerede Brandon Mechele.

Nu skal han så på klubjagt, og der er angiveligt interesse fra særligt Tyskland. Det vides ikke, om FC København fortsat har ham i kikkerten eller løbet er kørt mellem Jorne Spileers og “løverne.”

Jorne Spileers blev ellers for få sæsoner siden betragtet som et kæmpe stort talent i Belgien, hvor han var fast mand i Club Brugge og U21-landsholdsanfører. Det var klubbens norske cheftræner Ronny Deila, der så hans vej, men siden marts 2024, hvor han blev afløst af Nicky Hayen, har Jorne Spileers skulle spejde langt efter spilletid.

Noget der også tidligere har skabt undren i Belgien.

– Jeg mener ikke, det er nødvendigt, at der kommer en profil ind (til forsvaret). (Brandon) Mechele har bevist, at man godt kan spille med om mesterskabet med ham. Men Club Brugge skal alligevel tænke over, hvad der skal ske efter ham. Hvad er der i det henseende sket med Spileers? Han er nærmest forsvundet, lød det fra Marc Degryse til Het Laatste Nieuws.

Jorne Spillers er på kontrakt i Club Brugge frem til 2026, så der skal altså en pose penge på bordet for at hente ham her og nu.





‘Sort uheld’ i Viborg




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

– Han har en “grim” side



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spændende transfermelding om Maxsø

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det var verdens undergang’

Donald Trump bekræfter

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit