FC Københavns sommerflirt skal væk

FC København forhandlede med ham i sommer, og nu skal han så væk fra sin klub, skriver medie.



I sommer var FC København på transfervinduets sidste dage på stopperjagt.

Her endte man med Pantalis Hatzidiakos, men undervejs blev andre navne også kædet sammen med FC København og et af dem, Tipsbladet bragte i spil, var Jorne Spileers fra Club Brugge.

Belgierne ville dog ikke lade deres talentfulde midtstopper gå den gang, men nu er han endegyldigt fortid i klubben og er blevet bedt om at finde sig en ny arbejdsgiver.

Det skriver Het Laatste Nieuws og andre belgiske medier.

20-årige Jorne Spileers er blevet begrænset til knap 800 minutters fodbold i løbet af efteråret, hvor han er blevet overhalet indenom af blandt andre Joël Ordonez og rutinerede Brandon Mechele.

Nu skal han så på klubjagt, og der er angiveligt interesse fra særligt Tyskland. Det vides ikke, om FC København fortsat har ham i kikkerten eller løbet er kørt mellem Jorne Spileers og “løverne.”

Jorne Spileers blev ellers for få sæsoner siden betragtet som et kæmpe stort talent i Belgien, hvor han var fast mand i Club Brugge og U21-landsholdsanfører. Det var klubbens norske cheftræner Ronny Deila, der så hans vej, men siden marts 2024, hvor han blev afløst af Nicky Hayen, har Jorne Spileers skulle spejde langt efter spilletid.

Noget der også tidligere har skabt undren i Belgien.

– Jeg mener ikke, det er nødvendigt, at der kommer en profil ind (til forsvaret). (Brandon) Mechele har bevist, at man godt kan spille med om mesterskabet med ham. Men Club Brugge skal alligevel tænke over, hvad der skal ske efter ham. Hvad er der i det henseende sket med Spileers? Han er nærmest forsvundet, lød det fra Marc Degryse til Het Laatste Nieuws.

Jorne Spillers er på kontrakt i Club Brugge frem til 2026, så der skal altså en pose penge på bordet for at hente ham her og nu.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Rayo holder skansen i Alsace

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

PSG er i Champions League-finalen efter drama



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

AGF køber dansk profil

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Millionregn over ‘PC’

Premier League-klub går all-in

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Freiburg – Braga