FC Københavns sommerflirt skal væk

FC København forhandlede med ham i sommer, og nu skal han så væk fra sin klub, skriver medie.



I sommer var FC København på transfervinduets sidste dage på stopperjagt.

Her endte man med Pantalis Hatzidiakos, men undervejs blev andre navne også kædet sammen med FC København og et af dem, Tipsbladet bragte i spil, var Jorne Spileers fra Club Brugge.

Belgierne ville dog ikke lade deres talentfulde midtstopper gå den gang, men nu er han endegyldigt fortid i klubben og er blevet bedt om at finde sig en ny arbejdsgiver.

Det skriver Het Laatste Nieuws og andre belgiske medier.

20-årige Jorne Spileers er blevet begrænset til knap 800 minutters fodbold i løbet af efteråret, hvor han er blevet overhalet indenom af blandt andre Joël Ordonez og rutinerede Brandon Mechele.

Nu skal han så på klubjagt, og der er angiveligt interesse fra særligt Tyskland. Det vides ikke, om FC København fortsat har ham i kikkerten eller løbet er kørt mellem Jorne Spileers og “løverne.”

Jorne Spileers blev ellers for få sæsoner siden betragtet som et kæmpe stort talent i Belgien, hvor han var fast mand i Club Brugge og U21-landsholdsanfører. Det var klubbens norske cheftræner Ronny Deila, der så hans vej, men siden marts 2024, hvor han blev afløst af Nicky Hayen, har Jorne Spileers skulle spejde langt efter spilletid.

Noget der også tidligere har skabt undren i Belgien.

– Jeg mener ikke, det er nødvendigt, at der kommer en profil ind (til forsvaret). (Brandon) Mechele har bevist, at man godt kan spille med om mesterskabet med ham. Men Club Brugge skal alligevel tænke over, hvad der skal ske efter ham. Hvad er der i det henseende sket med Spileers? Han er nærmest forsvundet, lød det fra Marc Degryse til Het Laatste Nieuws.

Jorne Spillers er på kontrakt i Club Brugge frem til 2026, så der skal altså en pose penge på bordet for at hente ham her og nu.





Kræver flere hold i Superligaen




LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

FC Fredericia – FC København

AGF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

FCK lurer på landsholdsspiller

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid