FCK blander sig i kampen om svinedyr serber

FC København har angiveligt kastet sig ind i kampen om forsvarsspiller i Bundesligaen med et stort prisskilt.



VfL Bochum klarede med nød og næppe skærene i Bundesligaen, hvor nedrykning var en konstant presbold hele sæsonen igennem.

En af nøglefigurerne i at sikre Bochum en sæson mere i den bedste tyske række var serbiske Erhan Masovic, der spillede 29 kampe og tilmed krydrede det med fire scoringer.

Missionen om overlevelse bliver den samme i næste sæson, og det vil alt andet lige gøre det lettere, hvis cheftræner Thomas Letsch har Erhan Masovic til rådighed. Som det ser ud lige nu, er det dog ikke en garanti.

Det tyske medie SPORT1 fortæller i hvert fald, at 24-årige Erhan Masovic, der iøvrigt spillede i AC Horsens i en enkelt sæson fra 2019 til 2020, tiltrækker sig bred interesse fra flere klubber rundt omkring i Europa.

RSC Anderlecht, FC København, Gent, Torino, Monza og West Bromwich bliver alle nævnt som interesserede i Erhan Masovic, der ikke gjorde sig nævneværdigt bemærket, da han senest spillede i Superligaen.

FC København kan som en af få bejlere lokke med europæisk fodbold efter sommerferien, mens de formentlig også rent lønmæssigt kan være med, men omvendt kan de ikke tilbyde en lige så kompetitiv liga som eksempelvis Bundesligaen.

Erhan Masovic har to år tilbage af sin kontrakt med VfL Bochum, og derfor står tyskerne også i en gunstig forhandlingsposition, hvilket prisskilt på mellem 30 og 37,5 millioner kroner er et bevis på.

For FC Københavns vedkommende er prisen, som SPORT1 beretter om, i den høje ende, men det er alligevel et beløb, som de godt kan være med på. Pep Biel, Denis Vavro og Isak Bergmann Johannesson lå alle i det leje, mens Andreas Cornelius nåede nye højder med sine 45 millioner kroner.

Lykkes det FC København at slå kløerne i Erhan Masovic, så vil han indgå i rotationen sammen med David Khocholava, Denis Vavro, Valdemar Lund og Nicolai Boilesen, som vender retur fra sin skade.

Flere af FCK's øvrige stopper har man dog også hentet dyrt, så det vil ende med at blive rigtig mange penge, som kommer til at skulle sidde på bænken, hvis alle mand er klar og skadesfri.

Erhan Masovic har inklusiv tre optrædener i pokalturneringen noteret sig for 32 kampe i denne sæson. I AC Horsens blev det til 18 Superliga-kampe.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

FC København – FC Fredericia

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Millionregn over FC Midtjylland

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Topchef får nyt job i FCK



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Afslører vild transfer-historie

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Benhård Brian Riemer-melding

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Håber på FC København-exit

Randers FC – Silkeborg IF

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

“Ingen er uerstattelige”

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Så blev det officielt

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig