FCM-emne skifter – her er hans nye klub

Et hav af klubber har vist interesse for 16-årige Daniel Daga, der nu har fået fremtiden på plads.



Ved U20-VM i maj og juni viste Nigeria sig rigtig flot frem, da man nåede hele vejen til kvartfinalen.

Sydkorea blev endestationen, men i løbet af de fem kampe, som Nigeria nåede at spille, imponerede flere af landets talenter. En af dem var Daniel Daga.

Den blot 16-årige midtbanespiller startede ind i alle fem opgør, og her fangede han opmærksomheden hos et hav af scouts. Alverdens storklubber blev meldt interesseret i Daniel Daga, hvilket han også selv var bekendt med.

– Ja, mange klubber er interesserede. Mange klubber ud over AC Milan, Liverpool og Anderlecht. Mange klubber kigger på mig – Watford, Club Brügge, FC Midtjylland i Danmark, sagde han om bejlerne tilbage i juli til Nigeria Info.

Selvom Daniel Daga i samme interview heller ikke lagde skjul på sine ambitioner om at nå til tops, så kender han også godt sin besøgelsestid.

– Det er sandt, at de alle kigger på mig. Men jeg er ikke kommet dertil endnu, for jeg leder efter, hvor jeg kan spille. For om to år spiller jeg på toppen som (Victor) Osimhen.

Og derfor har han nu valgt at tage et skridt, hvor han i hvert fald er garanteret spilletid. Enyimba Aba fra den bedste nigerianske række har således hentet ham på en lejeaftale frem til næste sommer.

Det skriver flere nigerianske medier – herunder aclsports.com.

16-årige Daniel Daga er på kontrakt i FC One Rocket, og han vil formentlig vente med at skrive en professionel kontrakt med et europæisk hold til han bliver 18 år gammel.

Midtbanespilleren fik sin uofficielle debut for Enyimba Aba lørdag, da man i forberedelserne til den nye sæson besejrede Bayelsa United med 4-1. Daniel Daga startede opgøret på banen.







LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det var en af de værste dage

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Peter Schmeichel lander stort job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Liverpool – Chelsea

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Dansk træner vinder stor pris