Den 31. januar er sidste dag af januar transfervinduet – i hvert fald i det meste af fodboldverdenen – og det betyder selvsagt, at det er sidste chance for at skifte klub.
Her giver vi fem bud på udlandsdanskere, der kan handles på sidstedagen af transfervinduet.
Uffe Bech, Panathinaikos
Uffe Bech har ikke spillet fobold i godt og vel halvandet år for Panathinaikos, og et skifte skal ske i dag, hvis den græske storklub ønsker at tjene penge på den danske kantspiller, da han har kontraktudløb til sommer. Opholdet i Grækenland er under alle omstændigheder slut for den 29-årige dansker.
Riza Durmisi, SS Lazio
Riza Durmisi har været på kontrakt med Lazio siden 2018, men har efter flere mislykkedes lejeophold ikke fået sit gennembrud i Italien. I denne sæson har han ikke optrådt for Lazio, og den tidligere Brøndby-spiller synes ikke at have nogen fremtid i den italienske hovedstad. Der har været vedvarende rygter, som sender ham væk fra Lazio, og det kunne meget vel være på sidstedagen af transfervinduet, at Durmisi finder en ny arbejdsgiver.
Andreas Christensen, Chelsea
Der er rift om den danske landsholdsspiller som rygtes kraftigt mod FC Barcelona og Bayern München. Han har endnu ikke forlænget sin kontrakt med Chelsea, som udløber til sommer. Hvis ikke Chelsea forlænger med ham, så er det i dag, hvis Londonklubben skal have penge for ham. Dog er Chelsea i en position, hvor penge næppe er et problem, så det er formentlig usandsynligt, at den danske stopper skifter i januar. Men det kan han til gengæld gøre i løbet af det næste halve år.
Jens Jønsson, Cadiz
Situationen er lidt den samme med Jens Jønsson, som også har kontraktudløb til sommer. Cadiz er dog i en situation, hvor de formentlig gerne vil nå at tjene lidt mønt på deres danske midtbanespiller, derfor kan et salg på transfervinduets sidste dag godt blive aktuelt. Tidligere har Valencia været oppe og vende, da de så ham som erstatning for Daniel Wass, der er rykket til Atletico Madrid.
Martin Braithwaite, FC Barcelona
Marting Bratihwaite er en anden dansker, som har lang vej til spilletid efter han er vendt retur fra sin knæskade i FC Barcelona. Der har været løse rygter oppe at vende i løbet af januar, men det lader ikke til, at Braithwaite ønsker at forlade den catalanske storklub. Men med erhvervelse af en ny angriber på lukkedagen, så kan det måske betyde exit for den danske landsholdsspiller:
– Barcelona er ude efter en 9'er, og derfor kunne Martin Braithwaite godt være en af flere spillere, som Barcelona kunne tænke sig at udleje eller sælge, hvis den rigtige mulighed dukker op, siger chefredaktør på Tipsbladet, Troels Bager Thøgersen.
Du kan i øvrigt høre flere bud og uddybende betragtninger om udlandsdanskerne, der kan skifte klub i afspilleren ovenfor.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

FC Midtjylland – AGF

Han er Kent Nielsens kæledægge

Groteske scener: Blæser i dommerens fløjte

Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

To FCK-stjerner klar til derby

Jesper Sørensen jubler: ‘Det har været fantastisk’

Andreas Maxsø om Brøndby: ‘Det helt rigtige valg’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

De må vente minimum en uge på Superliga-oprykning

Lyngby Boldklub – Viborg FF

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle

‘Så ville Dolberg spille for Real Madrid i dag’

Han er ny sportschef i Esbjerg fB

Afsløring: Andrew Hjulsager forlader Gent

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Stor undren – hvad er gået galt for Jens Stage?

FC København henter ny topboss

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid