Fransk kaos: Forældre-skænderier, Benzema-spændinger og hotelkrise

EM 2021 endte som en stor nedtur for Frankrig, og The Athletic har nu givet et indblik bag kulissen i den franske EM-lejr, hvor alt ikke ligefrem emmede af harmoni og sammenhold.



Frankrig var storfavorit til at vinde EM, men mandag kollapsede korthuset for de franske verdensmestre, der blev sendt ud af Schweiz i 1/8-finalen. 

Efterfølgende har der været historier i den franske presse om skænderier mellem familiemedlemmer til Adrien Rabiot, Paul Pogba og Kylian Mbappé, mens Didier Deschamps er blevet kritiseret for sin sene beslutning om at udtage Karim Benzema.

Ifølge The Athletic opfangede tv-kameraer Rabiots mor, Veronique, i et voldsomt skænderi med Mbappés far, Wilfried, efter den unge superstjernes brændte spark i straffesparkskonkurrencen. Veronique Rabiot anklagede angiveligt Kylian Mbappé for at være arrogant, og sendte herefter en bredside i Wilfried Mbappés retning.

– Det er pinligt at se, hvordan han sparkede det forsøg, for en spiller på hans niveau. Han gav den ikke nok fart. Jeg håber, at du kommer til at skælde ham ud, lød det således angiveligt fra Veronique Rabiot. 

Spillerne hadede hotellet
Ifølge The Athletic var et af Frankrigs problemer under EM-slutrunden desuden, at spillerne ikke følte sig komfortable på Marriott-hotellet i Budapest, hvor de var indlogeret. Nogle af spillerne var angiveligt ikke glade for at bo midt i byen, og ønskede angiveligt mere luksuriøse faciliteter. Et af klagepunkterne gik angiveligt på, at vinduerne i værelserne ikke kunne åbnes ordentligt. 

Den oprindelige plan var da også at rykke sydpå til Gardony efter den første gruppekamp mod Ungarn, men den franske trup endte altså med at blive på Marriott. Ifølge L’Equipe skulle Paul Pogba have informeret Didier Deschamps om, at spillerne ‘hadede’ at bo på hotellet, og at de ønskede at komme væk hurtigst muligt.

Anspændt forhold
Ifølge The Athletic var beslutningen om at give Karim Benzema en ny chance på landsholdet også noget, der medførte spændinger i den franske trup, selvom Real Madrid-stjernen præsterede godt under EM.

The Athletic skriver således, at Benzema havde et anspændt forhold til Olivier Giroud. Benzema har tidligere sammenlignet rivaliseringen med Chelsea-angriberen som en kamp mellem en Formel 1-bil og en gokart. The Athletic peger på, at flere kilder har peget på, at Giroud næppe har været glad for at blive overhalet indenom af Benzema kort inden EM, når nu Giroud er den næstmest scorende spiller nogensinde for Frankrig. 

Ifølge The Athletic har Didier Deschamps intention om også at stå i spidsen for Frankrig under VM i Qatar, selvom der har været rygter om Zinedine Zidane

Læs også: Dårlig stemning: Mbappé bekræfter strid med holdkammerat

Læs også: – Igennem hele EM har Deschamps betalt prisen for at have udtaget Benzema

Læs også: Ond stemning: Franske stjerners familier i voldsomt sammenstød efter EM-exit







LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Sydafrika – Canada

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’