Fransk kaos: Forældre-skænderier, Benzema-spændinger og hotelkrise

EM 2021 endte som en stor nedtur for Frankrig, og The Athletic har nu givet et indblik bag kulissen i den franske EM-lejr, hvor alt ikke ligefrem emmede af harmoni og sammenhold.



Frankrig var storfavorit til at vinde EM, men mandag kollapsede korthuset for de franske verdensmestre, der blev sendt ud af Schweiz i 1/8-finalen. 

Efterfølgende har der været historier i den franske presse om skænderier mellem familiemedlemmer til Adrien Rabiot, Paul Pogba og Kylian Mbappé, mens Didier Deschamps er blevet kritiseret for sin sene beslutning om at udtage Karim Benzema.

Ifølge The Athletic opfangede tv-kameraer Rabiots mor, Veronique, i et voldsomt skænderi med Mbappés far, Wilfried, efter den unge superstjernes brændte spark i straffesparkskonkurrencen. Veronique Rabiot anklagede angiveligt Kylian Mbappé for at være arrogant, og sendte herefter en bredside i Wilfried Mbappés retning.

– Det er pinligt at se, hvordan han sparkede det forsøg, for en spiller på hans niveau. Han gav den ikke nok fart. Jeg håber, at du kommer til at skælde ham ud, lød det således angiveligt fra Veronique Rabiot. 

Spillerne hadede hotellet
Ifølge The Athletic var et af Frankrigs problemer under EM-slutrunden desuden, at spillerne ikke følte sig komfortable på Marriott-hotellet i Budapest, hvor de var indlogeret. Nogle af spillerne var angiveligt ikke glade for at bo midt i byen, og ønskede angiveligt mere luksuriøse faciliteter. Et af klagepunkterne gik angiveligt på, at vinduerne i værelserne ikke kunne åbnes ordentligt. 

Den oprindelige plan var da også at rykke sydpå til Gardony efter den første gruppekamp mod Ungarn, men den franske trup endte altså med at blive på Marriott. Ifølge L’Equipe skulle Paul Pogba have informeret Didier Deschamps om, at spillerne ‘hadede’ at bo på hotellet, og at de ønskede at komme væk hurtigst muligt.

Anspændt forhold
Ifølge The Athletic var beslutningen om at give Karim Benzema en ny chance på landsholdet også noget, der medførte spændinger i den franske trup, selvom Real Madrid-stjernen præsterede godt under EM.

The Athletic skriver således, at Benzema havde et anspændt forhold til Olivier Giroud. Benzema har tidligere sammenlignet rivaliseringen med Chelsea-angriberen som en kamp mellem en Formel 1-bil og en gokart. The Athletic peger på, at flere kilder har peget på, at Giroud næppe har været glad for at blive overhalet indenom af Benzema kort inden EM, når nu Giroud er den næstmest scorende spiller nogensinde for Frankrig. 

Ifølge The Athletic har Didier Deschamps intention om også at stå i spidsen for Frankrig under VM i Qatar, selvom der har været rygter om Zinedine Zidane

Læs også: Dårlig stemning: Mbappé bekræfter strid med holdkammerat

Læs også: – Igennem hele EM har Deschamps betalt prisen for at have udtaget Benzema

Læs også: Ond stemning: Franske stjerners familier i voldsomt sammenstød efter EM-exit





Drømmetransfer: Men der er et stort problem



LIVE

TransferLIVE: Gyökeres har valgt klub


Enighed – Mikael Anderson til lægetjek

AGF i ny formation: Derfor skifter Poulsen

Superliga-bombe: ‘Intet er underskrevet’

Nu sker det! Nørgaard skal til lægetjek

Ny milliardkontrakt? Ronaldo har alt på plads

Kæmpe lønnedgang i FCK? Han tjener kassen

Så meget betaler FCK for Moukoko


TOPNYHED

Brøndbys næste stjerne? ‘Han kan det hele’


Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

AGF åbner for spillersalg: ‘Vi er for mange’

Brøndby hevet ind i trekantdrama med storklubber

Klar til at smadre lønrekord



STORT INTERVIEW

FCK-direktør: ‘Aftalen var stort set på plads’


Genialt, Brøndby – køb da ham!

Afsløring: Hillerød henter målmand i FC Utrecht

Flashback til Danmark – Sverige ved EM i 2004

Hylder Roony-skifte: Jeg havde valgt det samme!

‘Det transferrygte kilder alle de rigtige steder!’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Superstjerne fortsætter i Superligaen


Så meget tjener Bo Henriksen i Mainz

Pludselig åbning for Mohamed Daramy og co.

Kæmpe bombe – FC København tæt på supertalent

Politiet frygter fanoptøjer til FCK-træningskamp

Fortæller landsmand: Jeg vil væk fra Liverpool

Dansk EM-chok: Det er en joke!

Kæmpeklub byder på Christian Nørgaard



FCK melder ud: Det vil vrimle med HSV-fans

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Afsløring: Kolding har fået millionbud på profil

Kæmper om dansk stjernes underskrift

Dansker scorer hattrick ved klub-VM


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kæmpetransfer i fare – dette kan blive løsningen

Liverpool-talent sparker England i EM-finale

FC Nordsjælland vil hente profiler

Thomas Frank jagter engelsk landsholdsspiller

Ny FCM-komet? ‘Han er næsten altid afgørende’

Skandale: Lyon tvangsnedrykket

Afsløring: Belgisk klub byder på Anosike Ementa



Tidligere FCK-profil til storklub?

Attraktiv for Superliga-rival? ‘Det er da dejligt’

Dansk tennishåb er tæt på Grand Slam-debut!

Bombe: ‘Nul troværdighed – han er pisseligeglad!’

Nyankommet Chelsea-angriber scorer i avancement

Lyon anker tvangsnedrykning

Young Lions spiser Jong Oranje

Afsløring: Nice har synet William Bøving

Her skiller ny OB-profil sig ud

Afsløring: Scoop i B.93 – tæt på landsholdsspiller

Vingegaard er kaptajn: Her er Vismas Tour-hold

De forhandler om Andreas Schjelderup



Nu må danske klubber rekruttere 10-årige spillere

Færdig i FC Nordsjælland

Wind skal på klubjagt: ‘Det er usandsynligt’