Ikke kun FCK: Flere end 12 klubber jagtede ham

FC København var ude efter angriberen, men de kunne ikke blive enige om en aftale. Andre hold har angiveligt også haft samme problem.



FC København er på jagt efter en ny spidsangriber, og i den forbindelse var de tidligere på sommeren tæt på at lande en aftale med George Puscas.

Rumænske medier fortalte om transferen, men de skrev samtidig også, at FC København og Reading-angriberen ikke kunne blive enige om en aftale på grund af hans lønkrav.

I Reading tjener George Puscas angiveligt 6,7 millioner kroner om året, og han er ikke villig til at gå ned i løn i et kommende klubskifte. Af samme grund var angriberens forhandlinger med flere italienske klubber også gået i vasken.

Reading er angiveligt meget ivrige efter at sælge, og Puscas har foruden FCK og flere italienske klubber haft muligheder nok i løbet af sommeren. Faktisk har flere end 12 klubber – inklusiv FC København – vist interesse for ham.

Fra Italien har Bari, Cagliari, Como, Genoa, Pisa, Parma og Sampdoria henvendt sig, mens Cadiz og Rayo Vallecano fra Spanien har været interesseret, skriver The Tilehurst End, som følger Reading stolpe op og stolpe ned, på Twitter.

De tilføjer også Rapid București i angriberens hjemland Rumænien og FC København samt flere unavngivne tyrkiske klub blandt hans bejlere. Trods de mange interesserede klubber er det ikke lykkedes Reading at komme af med ham.

Det skyldes formentlig hans lønkrav, som han ikke vil rokke ved. George Puscas har to år tilbage af aftalen med Reading. I foråret var han udlejet til Pisa, mens han tidligere i karrieren var et stort talent i Inter.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.






Bekræfter kæmpebud




LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Næste sæson skal vi i Europa



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

– Neestrup kan blive næste landstræner

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen