Ikke kun FCK: Flere end 12 klubber jagtede ham

FC København var ude efter angriberen, men de kunne ikke blive enige om en aftale. Andre hold har angiveligt også haft samme problem.



FC København er på jagt efter en ny spidsangriber, og i den forbindelse var de tidligere på sommeren tæt på at lande en aftale med George Puscas.

Rumænske medier fortalte om transferen, men de skrev samtidig også, at FC København og Reading-angriberen ikke kunne blive enige om en aftale på grund af hans lønkrav.

I Reading tjener George Puscas angiveligt 6,7 millioner kroner om året, og han er ikke villig til at gå ned i løn i et kommende klubskifte. Af samme grund var angriberens forhandlinger med flere italienske klubber også gået i vasken.

Reading er angiveligt meget ivrige efter at sælge, og Puscas har foruden FCK og flere italienske klubber haft muligheder nok i løbet af sommeren. Faktisk har flere end 12 klubber – inklusiv FC København – vist interesse for ham.

Fra Italien har Bari, Cagliari, Como, Genoa, Pisa, Parma og Sampdoria henvendt sig, mens Cadiz og Rayo Vallecano fra Spanien har været interesseret, skriver The Tilehurst End, som følger Reading stolpe op og stolpe ned, på Twitter.

De tilføjer også Rapid București i angriberens hjemland Rumænien og FC København samt flere unavngivne tyrkiske klub blandt hans bejlere. Trods de mange interesserede klubber er det ikke lykkedes Reading at komme af med ham.

Det skyldes formentlig hans lønkrav, som han ikke vil rokke ved. George Puscas har to år tilbage af aftalen med Reading. I foråret var han udlejet til Pisa, mens han tidligere i karrieren var et stort talent i Inter.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Crystal Palace vinder Conference League



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Messi-statue fjernes



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Oliver Sonne vender tilbage

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

De kan være færdige i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos