Inter afventer Eriksens skæbne: Pønser på lejeaftale

Christian Eriksen er fortsat indlagt på Rigshospitalet, og det er stadig for tidligt at sige, om den 29-årige danske stjerne kan fortsætte karrieren. Og derfor pønser Inter angiveligt på at leje en midtbanespiller, mens Eriksens fremtid afgøres.



I Inter afventer man, ligesom alle andre, en afklaring på Christian Eriksens situation.

Torsdag meldte DBU således ud, at Eriksen skal have indopereret en hjertestarter, og det vides endnu ikke, om landsholdsstjernen kan fortsætte karrieren efter sit hjertestop.

Torsdag udtalte Alessandro Zorzi, der er professor ved universitetet i Padova og har specialiseret sig i kardiologi og sport, til tipsbladet.dk, at Eriksen potentielt set godt kan få lov til at spille i Serie A igen, selvom han har fået indopereret en såkaldt ICD-enhed. 

En længere tidshorisont
Ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport har Inter dog indset, at man næppe skal regne med Christian Eriksen lige foreløbigt. 

– Christian Eriksen kommer helt sikkert ikke til at bære Inter-trøjen i begyndelsen af næste sæson, og rent sportsligt er 2021 nok allerede slut for ham. Det ligger dog stadigvæk ikke fast, at danskeren er endegyldigt færdig i Serie A. Der er brug for en længere tidshorisont og det afhænger af særlige helbredsmæssige forbedringer, men man er nødt til at holde en meget lille dør på klem, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport. 

Senegaleser fik ikke lov til at spille
La Gazzetta dello Sport peger på, at Christian Eriksens situation formentligt vil fremstå mere tydelig om en måneds tid.

– Her vil man først og fremmest vide, om den indoperede ICD-enhed bliver en midlertidig eller en permanent ledsager. I sidstnævnte tilfælde kan spilleren sige farvel til fodbold eller fortsætte karrieren i Europas nordlige ligaer: Her er reglerne mindre strenge, og det individuelle ansvar ligger i højere grad hos atleten selv, skriver avisen. 

La Gazzetta dello Sport peger på et tidligere eksempel fra 2003, hvor Inters læger opdagede hjerteproblemer hos nyindkøbet Khalilou Fadiga. Senegaleseren valgte at fortsætte karrieren, men blev solgt videre til Premier League-klubben Bolton uden at have spillet én eneste kamp for Inter. 

Overvejer at leje midtbanespiller
La Gazzetta dello Sport skriver endvidere, at Christian Eriksen kan vende tilbage til banen i Serie A efter nogle måneder, hvis hans helbred tillader det. I mellemtiden har Inter besluttet, at hverken Stefano Sensi eller Matias Vecino bliver solgt, selvom begge midtbanespillere egentligt var rygtet væk.

På grund af Inters økonomiske problemer er der dog ikke råd til at hente en ny midtbanespiller, og derfor pønser Milano-klubben angiveligt på at leje en midtbanespiller, der kan afløse Christian Eriksen, mens den danske landsholdsstjernes fremtid afgøres. 





LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

‘Han ligner en spiller for FC København’

LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Danske stjerner på stribe hepper på OB



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads

Målmand på boligjagt i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb

Ingen kontakt med AGF

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Medie: Betaler 11 millioner kroner

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Medie: FC København nægter

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Premier League-stjerne knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Kontant transfermelding fra FCK

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

– Et kanon sted for ham

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede

United eller Liverpool? Køb billetter her

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne