Inters Eriksen-besked til Leicester og Spurs: Det er alt eller intet

Leicester kontaktede i sidste uge Inter, for at høre om vilkårene for at leje Christian Eriksen. Inters krav viste sig dog at være for højt for den engelske klub.



Christian Eriksen rygtes i disse dage tilbage til Premier League, og ifølge den engelske avis The Telegraph har Kasper Schmeichels Leicester nu også vist interesse for Inters danske bænkevarmer. 

Problemet for Leicester er dog, at Eriksen er en voldsomt velbetalt herre. 

– Leicester har forhørt sig om at leje Christian Eriksen i resten af sæsonen, men klubben er uvillig til at dække hans ugeløn på 300.000 pund (2,2 millioner kroner, red.), skriver The Telegraph således. 

Trak sig igen
The Telegraph skriver, at Leicester kontaktede Inter i sidste uge, for at høre om muligheden for at leje Christian Eriksen.

– The Foxes trak sig dog igen, da de fik at vide, at de ville skulle betale hele Eriksens ugeløn på 300.000 pund i resten af sæsonen. 

Ingen United-interesse
Og ifølge den berømte transferjournalist Fabrizio Romano er det rigtigt nok, at Leicester har vist interesse for Christian Eriksen. Til gengæld er rygtet om Manchester Uniteds interesse ikke sandt, lyder det fra italieneren.

– Inter har været meget tydelige overfor Leicester og Tottenham: Betal 100 procent af Christian Eriksens løn, eller glem det. Lige nu er der ingen chance for, at det sker, da Eriksens løn i seks måneder ligger på omtrent fire millioner euro (knap 30 millioner kroner, red.) efter skat. Inter har ikke modtaget nogen som helst henvendelse fra Manchester United, skriver Romano således på Twitter. 

Christian Eriksen blev onsdag dobbelt målscorer, da Inter slog et Serie C-hold med 4-0 i en træningskamp, og det har medført spekulation om, at danskeren måske kan få spilletid i lørdagens Serie A-kamp mod Udinese. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Superliga-klub tæt på FCK’er

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afviste Premier League-klubber

Mexico – Ecuador

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Tyskland – Paraguay