Thomas Kaminski blev i 2015/2016-sæsonen udlejet til FC København, da spilletiden i Anderlecht var begrænset.
Det var den også i FCK, hvor den belgiske keeper agerede reserve bag Stephan Andersen, men nu lurer en retur til Anderlecht syv år efter, at han forlod klubben første gang.
Transferjournalisten Alan Nixon skriver, at Anderlecht med Jesper Fredberg som spydspids har kastet sig ind i kampen om Thomas Kaminski, der også er interessant for Premier League-oprykkerne Luton Town.
Premier League vil altid være attraktivt, men omvendt har Luton en dygtig keeper i Ethan Horvath, og derfor vil vejen til spilletid i Luton formentlig blive meget længere, end den vil i Anderlecht.
Jesper Fredberg er således ved at sælge klubbens førstemålmand Bart Verbruggen til Brighton, og her har man udset sig Thomas Kaminski som hans direkte afløser.
Thomas Kaminski forlod Anderlecht samme sommer, som lejeopholdet i FCK sluttede, da han drog til KV Kortrijk. Herefter tog han til KAA Gent, inden Blackburn lokkede ham til England for tre sæsoner siden, hvor han siden har etableret sig i The Championship som en bundsolid shotstopper.
Thomas Kaminski, 30 år, var under sit ophold i FC København reserve bag Stephan Andersen. Det blev blot til Superliga-optrædener, men han stod fast i pokalturneringen, som man endte med at vinde efter en finalesejr på 2-1 over AGF.
Keeperens kontrakt med Blackburn, der iøvrigt har danske Jon Dahl Tomasson som træner, udløber i 2025.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT