Koster 670 millioner: Målræv rygtes til Juventus

Dusan Vlahovic vil ikke forlænge med Fiorentina, og den serbiske bomber kan nu forlade Firenze-klubben allerede til januar.



Juventus sagde i sommer farvel til Cristiano Ronaldo, men inden længe kan der muligvis være en ny målræv på vej til Torino-klubben.

Tirsdag meddelte Fiorentinas ejer således, at Dusan Vlahovic dog har afvist flere tilbud om kontraktforlængelser, selvom Firenze-klubben flere gange har forbedret deres tilbud. Fiorentina var klar til at gøre Vlahovic til den bedst betalte spiller i klubbens historie, men angriberen sagde nej tak.

Vlahovic har kontraktudløb i 2023, og dermed er der nu lagt op til et snarligt salg af den 21-årige serber, der allerede er noteret for 31 mål i 84 Serie A-kampe. 

På vej til Torino?
Og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport er Fiorentina klar til at sælge Dusan Vlahovic allerede til januar. Prisen lyder angiveligt på 670 millioner kroner.

Spørgsmålet er så, hvem der er de mest oplagte bejlere til at hente Vlahovic. Inter viste interesse i sommer, men Milano-klubben prioriterede billigere løsninger. Atlético Madrid var klar til at byde omtrent 400 millioner kroner, men madrilenerne endte i stedet med at hente Matheus Cunha og Antoine Griezmann.

Og ifølge La Gazzetta dello Sport ligner Juventus nu ikke et dårligt bud på Dusan Vlahovic’ næste klub. Torino-klubben er angiveligt interesseret i en lignende løsning som i Federico Chiesa-handlen, hvor man betaler Fiorentina over flere år. Firenze-klubben vil dog denne gang have alle pengene øjeblikketligt. 

La Gazzetta dello Sport skriver endvidere, at udenlandske storklubber som Real Madrid, Tottenham og Manchester City potentielt også kan melde sig på banen næste sommer.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Arsenal vinder Premier League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Napoli-chok på vej



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Thomas Delaney teaser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Lyon forhandler med dansk profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vil hente FC Midtjylland-profil

AGF jagter hollandsk talent