Koster 670 millioner: Målræv rygtes til Juventus

Dusan Vlahovic vil ikke forlænge med Fiorentina, og den serbiske bomber kan nu forlade Firenze-klubben allerede til januar.



Juventus sagde i sommer farvel til Cristiano Ronaldo, men inden længe kan der muligvis være en ny målræv på vej til Torino-klubben.

Tirsdag meddelte Fiorentinas ejer således, at Dusan Vlahovic dog har afvist flere tilbud om kontraktforlængelser, selvom Firenze-klubben flere gange har forbedret deres tilbud. Fiorentina var klar til at gøre Vlahovic til den bedst betalte spiller i klubbens historie, men angriberen sagde nej tak.

Vlahovic har kontraktudløb i 2023, og dermed er der nu lagt op til et snarligt salg af den 21-årige serber, der allerede er noteret for 31 mål i 84 Serie A-kampe. 

På vej til Torino?
Og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport er Fiorentina klar til at sælge Dusan Vlahovic allerede til januar. Prisen lyder angiveligt på 670 millioner kroner.

Spørgsmålet er så, hvem der er de mest oplagte bejlere til at hente Vlahovic. Inter viste interesse i sommer, men Milano-klubben prioriterede billigere løsninger. Atlético Madrid var klar til at byde omtrent 400 millioner kroner, men madrilenerne endte i stedet med at hente Matheus Cunha og Antoine Griezmann.

Og ifølge La Gazzetta dello Sport ligner Juventus nu ikke et dårligt bud på Dusan Vlahovic’ næste klub. Torino-klubben er angiveligt interesseret i en lignende løsning som i Federico Chiesa-handlen, hvor man betaler Fiorentina over flere år. Firenze-klubben vil dog denne gang have alle pengene øjeblikketligt. 

La Gazzetta dello Sport skriver endvidere, at udenlandske storklubber som Real Madrid, Tottenham og Manchester City potentielt også kan melde sig på banen næste sommer.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Offentliggøres i dag

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’