Koster 670 millioner: Målræv rygtes til Juventus

Dusan Vlahovic vil ikke forlænge med Fiorentina, og den serbiske bomber kan nu forlade Firenze-klubben allerede til januar.



Juventus sagde i sommer farvel til Cristiano Ronaldo, men inden længe kan der muligvis være en ny målræv på vej til Torino-klubben.

Tirsdag meddelte Fiorentinas ejer således, at Dusan Vlahovic dog har afvist flere tilbud om kontraktforlængelser, selvom Firenze-klubben flere gange har forbedret deres tilbud. Fiorentina var klar til at gøre Vlahovic til den bedst betalte spiller i klubbens historie, men angriberen sagde nej tak.

Vlahovic har kontraktudløb i 2023, og dermed er der nu lagt op til et snarligt salg af den 21-årige serber, der allerede er noteret for 31 mål i 84 Serie A-kampe. 

På vej til Torino?
Og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport er Fiorentina klar til at sælge Dusan Vlahovic allerede til januar. Prisen lyder angiveligt på 670 millioner kroner.

Spørgsmålet er så, hvem der er de mest oplagte bejlere til at hente Vlahovic. Inter viste interesse i sommer, men Milano-klubben prioriterede billigere løsninger. Atlético Madrid var klar til at byde omtrent 400 millioner kroner, men madrilenerne endte i stedet med at hente Matheus Cunha og Antoine Griezmann.

Og ifølge La Gazzetta dello Sport ligner Juventus nu ikke et dårligt bud på Dusan Vlahovic’ næste klub. Torino-klubben er angiveligt interesseret i en lignende løsning som i Federico Chiesa-handlen, hvor man betaler Fiorentina over flere år. Firenze-klubben vil dog denne gang have alle pengene øjeblikketligt. 

La Gazzetta dello Sport skriver endvidere, at udenlandske storklubber som Real Madrid, Tottenham og Manchester City potentielt også kan melde sig på banen næste sommer.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Chelsea – Tottenham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Neestrup jagtes af storklub

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jess Thorup indlagt

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Salah sender særlig besked

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’