Koster 670 millioner: Målræv rygtes til Juventus

Dusan Vlahovic vil ikke forlænge med Fiorentina, og den serbiske bomber kan nu forlade Firenze-klubben allerede til januar.



Juventus sagde i sommer farvel til Cristiano Ronaldo, men inden længe kan der muligvis være en ny målræv på vej til Torino-klubben.

Tirsdag meddelte Fiorentinas ejer således, at Dusan Vlahovic dog har afvist flere tilbud om kontraktforlængelser, selvom Firenze-klubben flere gange har forbedret deres tilbud. Fiorentina var klar til at gøre Vlahovic til den bedst betalte spiller i klubbens historie, men angriberen sagde nej tak.

Vlahovic har kontraktudløb i 2023, og dermed er der nu lagt op til et snarligt salg af den 21-årige serber, der allerede er noteret for 31 mål i 84 Serie A-kampe. 

På vej til Torino?
Og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport er Fiorentina klar til at sælge Dusan Vlahovic allerede til januar. Prisen lyder angiveligt på 670 millioner kroner.

Spørgsmålet er så, hvem der er de mest oplagte bejlere til at hente Vlahovic. Inter viste interesse i sommer, men Milano-klubben prioriterede billigere løsninger. Atlético Madrid var klar til at byde omtrent 400 millioner kroner, men madrilenerne endte i stedet med at hente Matheus Cunha og Antoine Griezmann.

Og ifølge La Gazzetta dello Sport ligner Juventus nu ikke et dårligt bud på Dusan Vlahovic’ næste klub. Torino-klubben er angiveligt interesseret i en lignende løsning som i Federico Chiesa-handlen, hvor man betaler Fiorentina over flere år. Firenze-klubben vil dog denne gang have alle pengene øjeblikketligt. 

La Gazzetta dello Sport skriver endvidere, at udenlandske storklubber som Real Madrid, Tottenham og Manchester City potentielt også kan melde sig på banen næste sommer.





LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Overvejer AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Massiv kritik efter skandaløse scener

Disse to er færdige i Brøndby