Kylian Mbappé i lønnedgang i ny klub

Kylian Mbappé går et stykke ned i løn, når han som ventet skifter til Real Madrid.



Kylian Mbappés exit i PSG har været længe undervejs, og for få dage siden annoncerede superstjernen så, at han stopper i klubben efter denne sæson.

Hvad fodboldfremtiden byder på, sagde Kylian Mbappé i sin afskedshilsen ikke noget om, men det er efterhånden en offentlig hemmelighed, at han skifter til Real Madrid til sommer.

Her venter der en klækkelig sign on bonus på 1,1 milliarder kroner, og lønnen får ham heller ikke til at mangle hverken vådt eller tørt. Men den er alligevel et stykke under den, han siger farvel til i PSG.

Sky Sports skriver, at Kylian Mbappé i sit sidste kontraktår med PSG har fået en bruttoløn på 560 millioner kroner om året. Et svimlende beløb, hvor en del dog skal betales til den franske statskasse, da landet har et af Europas højeste skattetryk.

Han klarer den nok, og det gør han også, selvom hans løn går ned i Real Madrid.

Foruden den føromtalte sign on bonus, som bliver betalt ud over kontraktlængden på fem år, får han udbetalt 111 millioner kroner efter skat om året i Real Madrid, skriver Sky Sports.

I øvrigt fik den franske verdensmester også en bonus hvert år i PSG, der lød på 225 millioner kroner.

Kylian Mbappé har spillet de seneste syv år i PSG, hvor han kom til fra AS Monaco. I løbet af den periode har han udviklet sig til en af klodens bedste spillere og har vundet et hav af pokaler og individuelle priser.

Han takker desuden af i PSG som klubbens mest scorende spiller nogensinde. Senere søndag spiller han sin sidste hjemmekamp mod Toulouse, mens der venter yderligere tre spillerunder i Ligue 1, som pariserne allerede har vundet.

Angiveligt bliver Kylian Mbappé officielt præsenteret i Real Madrid på den anden side af madrilenernes Champions League-finale den 1. juni mod Dortmund.





Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Kryptisk transfermelding

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Her er 16.-delsfinalerne til VM

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afviste Premier League-klubber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Hård dom over Kvistgaarden

Elfenbenskysten – Norge