Inter kunne ikke forstærke truppen i januar, på grund af Milano-klubbens økonomiske problemer, og det viste sig at blive vigtigt for Christian Eriksen, der endte med at få en ny chance, i stedet for at blive solgt.
Ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport er Inter dog ved at sikre sig et lån på 250 millioner euro gennem to amerikanske investeringsselskaber. Det svarer til over 1,8 milliarder kroner, og det er altså et beløb, der giver Christian Eriksens klub muligheden for at trække vejret igen.
Spillerne får endelig deres løn
Inter har været bagud med at udbetale løn til spillerne, men med det store lån bliver det problem altså nu løst. Christian Eriksen og holdkammeraterne har ventet i månedsvis på løn, der skulle være udbetalt helt tilbage i november.
Ifølge La Gazzetta dello Sport er det meget usikkert, hvor mange penge, der vil blive sat af til at forstærke truppen til sommer. Ifølge Milano-avisen afhænger meget af, om Inter vælger at ofre en profil. Den hollandske forsvarsspiller Stefan de Vrij, der i 2017 blev hentet på en fri transfer i Lazio, nævnes som et oplagt bud. Inter føler således, at det er realistisk at få 300 millioner kroner for den 29-årige hollandske profil.
Romelu Lukaku, Lautaro Martinez, Nicolo Barella, Achraf Hakimi og Alessandro Bastoni er spillerne, der ikke er til salg, lyder det fra La Gazzetta dello Sport. Marcelo Brozovic og Christian Eriksen nævnes som to spillere, der sandsynligvis heller ikke bliver solgt.
Til gengæld kan profiler som Milan Skriniar, Alexis Sanchez og Arturo Vidal potentielt ryge afsted, hvis det rette tilbud kommer. Matias Vecino, Aleksandar Kolarov og Ashley Young skal væk efter denne sæson.
Har en håndfuld navne i kikkerten
Inters klubpræsident, Steven Zhang, forventes at lande i Milano inden for et par dage, og ifølge La Gazzetta dello Sport kan det være et tegn på, at der skal diskuteres mulige forstærkninger.
Inter har blandt andet kig kig på Bayern Münchens Jerome Boateng, der kan hentes på en fri transfer, mens Milano-klubben også har PSG-lejesvenden Alessandro Florenzi i kikkerten. Også Ajax-backen Nicolas Tagliafico er på Inters radar. På midtbanepladserne har Inter blandt andet Udinese-profilen Rodrigo de Paul i kikkerten.
Til de forreste positioner har Inter angiveligt kig på navne som Edin Dzeko og Oliver Giroud, der begge kan hentes gratis, men som til gengæld vil være løntunge. Inter er også interesserede i Atalantas Luis Muriel, som Bergamo-klubben dog kræver 225 millioner kroner for.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Messi rammer gyldent tal
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
