Massiv interesse for Mustapha Bundu

Alt peger i retning af et klubskifte for den tidligere AGF-spiller Mustapha Bundu.



Mustapha Bundus dage i Anderlecht ser ud til at være talte.

Den tidligere AGF-spiller har tilbragt den seneste sæson på leje i Spaniens næstbedste række hos FC Andorra, hvor han uden at brænde banen fuldstændig af har fået sig et hav af bejlere.

Sportsjournalisten Juan Velázquez fra mediet VIP Deportivo skriver således, at flere spanske klubber er interesseret i Mustapha Bundu. Først og fremmest vil FC Andorra, som ejes af Gerard Piqué, gerne beholde kantspilleren.

Derudover er både Cartagena og Mirandés, som begge spiller i Spaniens næstbedste række, også interesseret i Mustapha Bundus underskrift. Det samme er Huesca, som gerne vil have ham til at flankere angriberen Samuel Obeng.

Mustapha Bundu, der blot har et år tilbage af sin kontrakt med Anderlecht, skal højst sandsynligt også se frem til et sommerskifte, da han ikke ligefrem har formået at slå igennem i den belgiske fodboldklub.

For omkring 20 millioner kroner skiftede han til Anderlecht fra AGF i 2020, men siden har han slet ikke levet op til sit prisskilt. Kantspilleren har forsøgt at få gang i karrieren gennem flere lejeophold i AGF, FCK og nu FC Andorra, men aldrig er han lykkedes med at overbevise i Anderlecht.

Med et år tilbage af kontrakten skal Anderlecht med garanti se ind i et stort tab på angriberen, hvis man sælger ham til sommer, da han de seneste sæsoner ikke ligefrem har spillet sin markedsværdi større.

Mustapha Bundu, 26 år, har optrådt 27 gange for FC Andorra i Spaniens næstbedste række, hvor det også er blevet til tre scoringer. Han har dog primært haft en rolle som indskifter.

I løbet af sine seks sæsoner i Superligaen blev det til 137 kampe, 21 mål og samme antal assister i primært AGF. Det var særligt i 2019/2020-sæsonen, at kantspilleren fra Sierra Leone storspillede.







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Knuser Silkeborg i afskedskamp



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

– Niels Frederiksen er en legende!

OB slutter sæsonen med et nederlag

Så er det officielt

AGF – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Transferbombe i Real Madrid?

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Salah sender særlig besked

FC København slagter Randers

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

FC Midtjylland – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid