Mustapha Bundus dage i Anderlecht ser ud til at være talte.
Den tidligere AGF-spiller har tilbragt den seneste sæson på leje i Spaniens næstbedste række hos FC Andorra, hvor han uden at brænde banen fuldstændig af har fået sig et hav af bejlere.
Sportsjournalisten Juan Velázquez fra mediet VIP Deportivo skriver således, at flere spanske klubber er interesseret i Mustapha Bundu. Først og fremmest vil FC Andorra, som ejes af Gerard Piqué, gerne beholde kantspilleren.
Derudover er både Cartagena og Mirandés, som begge spiller i Spaniens næstbedste række, også interesseret i Mustapha Bundus underskrift. Det samme er Huesca, som gerne vil have ham til at flankere angriberen Samuel Obeng.
Mustapha Bundu, der blot har et år tilbage af sin kontrakt med Anderlecht, skal højst sandsynligt også se frem til et sommerskifte, da han ikke ligefrem har formået at slå igennem i den belgiske fodboldklub.
For omkring 20 millioner kroner skiftede han til Anderlecht fra AGF i 2020, men siden har han slet ikke levet op til sit prisskilt. Kantspilleren har forsøgt at få gang i karrieren gennem flere lejeophold i AGF, FCK og nu FC Andorra, men aldrig er han lykkedes med at overbevise i Anderlecht.
Med et år tilbage af kontrakten skal Anderlecht med garanti se ind i et stort tab på angriberen, hvis man sælger ham til sommer, da han de seneste sæsoner ikke ligefrem har spillet sin markedsværdi større.
Mustapha Bundu, 26 år, har optrådt 27 gange for FC Andorra i Spaniens næstbedste række, hvor det også er blevet til tre scoringer. Han har dog primært haft en rolle som indskifter.
I løbet af sine seks sæsoner i Superligaen blev det til 137 kampe, 21 mål og samme antal assister i primært AGF. Det var særligt i 2019/2020-sæsonen, at kantspilleren fra Sierra Leone storspillede.
Mustapha Bundu interesa a Cartagena y Mirandés.
— Juan Velázquez (@juanvelazquezfd) May 24, 2023
El jugador de Sierra Leona, que pertenece al Anderlecht, es uno de los nombres que manejan en Anduva y el Cartagonova para reforzar el ataque.
El Andorra lo quiere de vuelta.
El Huesca no lo pierde de vista para acompañar a Obeng. pic.twitter.com/44QqZStNyi
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER