Mustapha Bundus dage i Anderlecht ser ud til at være talte.
Den tidligere AGF-spiller har tilbragt den seneste sæson på leje i Spaniens næstbedste række hos FC Andorra, hvor han uden at brænde banen fuldstændig af har fået sig et hav af bejlere.
Sportsjournalisten Juan Velázquez fra mediet VIP Deportivo skriver således, at flere spanske klubber er interesseret i Mustapha Bundu. Først og fremmest vil FC Andorra, som ejes af Gerard Piqué, gerne beholde kantspilleren.
Derudover er både Cartagena og Mirandés, som begge spiller i Spaniens næstbedste række, også interesseret i Mustapha Bundus underskrift. Det samme er Huesca, som gerne vil have ham til at flankere angriberen Samuel Obeng.
Mustapha Bundu, der blot har et år tilbage af sin kontrakt med Anderlecht, skal højst sandsynligt også se frem til et sommerskifte, da han ikke ligefrem har formået at slå igennem i den belgiske fodboldklub.
For omkring 20 millioner kroner skiftede han til Anderlecht fra AGF i 2020, men siden har han slet ikke levet op til sit prisskilt. Kantspilleren har forsøgt at få gang i karrieren gennem flere lejeophold i AGF, FCK og nu FC Andorra, men aldrig er han lykkedes med at overbevise i Anderlecht.
Med et år tilbage af kontrakten skal Anderlecht med garanti se ind i et stort tab på angriberen, hvis man sælger ham til sommer, da han de seneste sæsoner ikke ligefrem har spillet sin markedsværdi større.
Mustapha Bundu, 26 år, har optrådt 27 gange for FC Andorra i Spaniens næstbedste række, hvor det også er blevet til tre scoringer. Han har dog primært haft en rolle som indskifter.
I løbet af sine seks sæsoner i Superligaen blev det til 137 kampe, 21 mål og samme antal assister i primært AGF. Det var særligt i 2019/2020-sæsonen, at kantspilleren fra Sierra Leone storspillede.
Mustapha Bundu interesa a Cartagena y Mirandés.
— Juan Velázquez (@juanvelazquezfd) May 24, 2023
El jugador de Sierra Leona, que pertenece al Anderlecht, es uno de los nombres que manejan en Anduva y el Cartagonova para reforzar el ataque.
El Andorra lo quiere de vuelta.
El Huesca no lo pierde de vista para acompañar a Obeng. pic.twitter.com/44QqZStNyi
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT