Mustapha Bundus dage i Anderlecht ser ud til at være talte.
Den tidligere AGF-spiller har tilbragt den seneste sæson på leje i Spaniens næstbedste række hos FC Andorra, hvor han uden at brænde banen fuldstændig af har fået sig et hav af bejlere.
Sportsjournalisten Juan Velázquez fra mediet VIP Deportivo skriver således, at flere spanske klubber er interesseret i Mustapha Bundu. Først og fremmest vil FC Andorra, som ejes af Gerard Piqué, gerne beholde kantspilleren.
Derudover er både Cartagena og Mirandés, som begge spiller i Spaniens næstbedste række, også interesseret i Mustapha Bundus underskrift. Det samme er Huesca, som gerne vil have ham til at flankere angriberen Samuel Obeng.
Mustapha Bundu, der blot har et år tilbage af sin kontrakt med Anderlecht, skal højst sandsynligt også se frem til et sommerskifte, da han ikke ligefrem har formået at slå igennem i den belgiske fodboldklub.
For omkring 20 millioner kroner skiftede han til Anderlecht fra AGF i 2020, men siden har han slet ikke levet op til sit prisskilt. Kantspilleren har forsøgt at få gang i karrieren gennem flere lejeophold i AGF, FCK og nu FC Andorra, men aldrig er han lykkedes med at overbevise i Anderlecht.
Med et år tilbage af kontrakten skal Anderlecht med garanti se ind i et stort tab på angriberen, hvis man sælger ham til sommer, da han de seneste sæsoner ikke ligefrem har spillet sin markedsværdi større.
Mustapha Bundu, 26 år, har optrådt 27 gange for FC Andorra i Spaniens næstbedste række, hvor det også er blevet til tre scoringer. Han har dog primært haft en rolle som indskifter.
I løbet af sine seks sæsoner i Superligaen blev det til 137 kampe, 21 mål og samme antal assister i primært AGF. Det var særligt i 2019/2020-sæsonen, at kantspilleren fra Sierra Leone storspillede.
Mustapha Bundu interesa a Cartagena y Mirandés.
— Juan Velázquez (@juanvelazquezfd) May 24, 2023
El jugador de Sierra Leona, que pertenece al Anderlecht, es uno de los nombres que manejan en Anduva y el Cartagonova para reforzar el ataque.
El Andorra lo quiere de vuelta.
El Huesca no lo pierde de vista para acompañar a Obeng. pic.twitter.com/44QqZStNyi
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
New Zealand – Belgien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
AVIS