Kylian Mbappé knuste mange håbefulde Real Madrid-hjerter, da han trods mange flirterier valgte at forlænge sin kontrakt med Paris Saint-Germain i maj sidste år.
Dette på trods af at han ellers havde givet udtryk for, at han gerne ville til Real Madrid. Et fremtidigt skifte kan dog fortsat komme på tale, for Mbappé drømmer stadig om at iføre sig hovedstadsklubbens hvide spillertrøje.
Det skriver Marca, der melder, at Kylian Mbappé sidste sommer fortrød sin beslutning om at forlænge aftalen med PSG.
Avisen skriver, at Kylian Mbappés bagland faktisk ringede til Real Madrid, hvilket var en enorm overraskelse for storklubben.
Her skulle baglandet have udredt, at han fortrød, og hvorfor han i første omgang havde vendt på en tallerken ved at forlænge med PSG.
Derudover skulle de have spurgt ind til, om Real Madrid fortsat er interesseret i at hente ham.
Her lukkede Real Madrid ikke ligefrem døren, men storklubben var også ramt på stoltheden, hvilket ikke ligefrem betød, at de kastede sig ned for fødderne af Mbappé. De er godt klar over, at de i fremtiden skal finde en afløser for Karim Benzema, og her står sommeren 2024 som et afgørende tidspunkt.
Om det bliver til noget er fortsat uvist. Real Madrid kræver angiveligt, at Kylian Mbappé sænker sine enorme forventninger til økonomien. Han får en fyrstelig hyre i PSG, hvilket Real Madrid angiveligt ikke vil matche.
Derudover har klubben øje på Erling Haaland, som man godt kunne finde på at rykke på, og det er alligevel tvivlsomt, om der både vil være plads til Mpappé og Haaland i Real Madrid-truppen.
Michael Laudrup og Brian Laudrup diskuterede tidligere på ugen Mbappés fremtid, hvor de begge var af den overbevisning, at døren er lukket til Real Madrid, selv hvis man skulle få ham uden at betale PSG. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Knuser transferrekord
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor
TRANSFER