Kylian Mbappé knuste mange håbefulde Real Madrid-hjerter, da han trods mange flirterier valgte at forlænge sin kontrakt med Paris Saint-Germain i maj sidste år.
Dette på trods af at han ellers havde givet udtryk for, at han gerne ville til Real Madrid. Et fremtidigt skifte kan dog fortsat komme på tale, for Mbappé drømmer stadig om at iføre sig hovedstadsklubbens hvide spillertrøje.
Det skriver Marca, der melder, at Kylian Mbappé sidste sommer fortrød sin beslutning om at forlænge aftalen med PSG.
Avisen skriver, at Kylian Mbappés bagland faktisk ringede til Real Madrid, hvilket var en enorm overraskelse for storklubben.
Her skulle baglandet have udredt, at han fortrød, og hvorfor han i første omgang havde vendt på en tallerken ved at forlænge med PSG.
Derudover skulle de have spurgt ind til, om Real Madrid fortsat er interesseret i at hente ham.
Her lukkede Real Madrid ikke ligefrem døren, men storklubben var også ramt på stoltheden, hvilket ikke ligefrem betød, at de kastede sig ned for fødderne af Mbappé. De er godt klar over, at de i fremtiden skal finde en afløser for Karim Benzema, og her står sommeren 2024 som et afgørende tidspunkt.
Om det bliver til noget er fortsat uvist. Real Madrid kræver angiveligt, at Kylian Mbappé sænker sine enorme forventninger til økonomien. Han får en fyrstelig hyre i PSG, hvilket Real Madrid angiveligt ikke vil matche.
Derudover har klubben øje på Erling Haaland, som man godt kunne finde på at rykke på, og det er alligevel tvivlsomt, om der både vil være plads til Mpappé og Haaland i Real Madrid-truppen.
Michael Laudrup og Brian Laudrup diskuterede tidligere på ugen Mbappés fremtid, hvor de begge var af den overbevisning, at døren er lukket til Real Madrid, selv hvis man skulle få ham uden at betale PSG. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank