Mbappé fortrød: Hans lejr ringede til Real Madrid

Franskmanden vil åbenbart stadig til Real Madrid.



Kylian Mbappé knuste mange håbefulde Real Madrid-hjerter, da han trods mange flirterier valgte at forlænge sin kontrakt med Paris Saint-Germain i maj sidste år. 

Dette på trods af at han ellers havde givet udtryk for, at han gerne ville til Real Madrid. Et fremtidigt skifte kan dog fortsat komme på tale, for Mbappé drømmer stadig om at iføre sig hovedstadsklubbens hvide spillertrøje.

Det skriver Marca, der melder, at Kylian Mbappé sidste sommer fortrød sin beslutning om at forlænge aftalen med PSG. 

Avisen skriver, at Kylian Mbappés bagland faktisk ringede til Real Madrid, hvilket var en enorm overraskelse for storklubben. 

Her skulle baglandet have udredt, at han fortrød, og hvorfor han i første omgang havde vendt på en tallerken ved at forlænge med PSG. 

Derudover skulle de have spurgt ind til, om Real Madrid fortsat er interesseret i at hente ham.

Her lukkede Real Madrid ikke ligefrem døren, men storklubben var også ramt på stoltheden, hvilket ikke ligefrem betød, at de kastede sig ned for fødderne af Mbappé. De er godt klar over, at de i fremtiden skal finde en afløser for Karim Benzema, og her står sommeren 2024 som et afgørende tidspunkt.

Om det bliver til noget er fortsat uvist. Real Madrid kræver angiveligt, at Kylian Mbappé sænker sine enorme forventninger til økonomien. Han får en fyrstelig hyre i PSG, hvilket Real Madrid angiveligt ikke vil matche.

Derudover har klubben øje på Erling Haaland, som man godt kunne finde på at rykke på, og det er alligevel tvivlsomt, om der både vil være plads til Mpappé og Haaland i Real Madrid-truppen.

Michael Laudrup og Brian Laudrup diskuterede tidligere på ugen Mbappés fremtid, hvor de begge var af den overbevisning, at døren er lukket til Real Madrid, selv hvis man skulle få ham uden at betale PSG. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Bayern – PSG



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dansk træner vinder stor pris

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Premier League-klub går all-in

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Tv-vært stopper på Viaplay

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Millionregn over ‘PC’