Kylian Mbappé knuste mange håbefulde Real Madrid-hjerter, da han trods mange flirterier valgte at forlænge sin kontrakt med Paris Saint-Germain i maj sidste år.
Dette på trods af at han ellers havde givet udtryk for, at han gerne ville til Real Madrid. Et fremtidigt skifte kan dog fortsat komme på tale, for Mbappé drømmer stadig om at iføre sig hovedstadsklubbens hvide spillertrøje.
Det skriver Marca, der melder, at Kylian Mbappé sidste sommer fortrød sin beslutning om at forlænge aftalen med PSG.
Avisen skriver, at Kylian Mbappés bagland faktisk ringede til Real Madrid, hvilket var en enorm overraskelse for storklubben.
Her skulle baglandet have udredt, at han fortrød, og hvorfor han i første omgang havde vendt på en tallerken ved at forlænge med PSG.
Derudover skulle de have spurgt ind til, om Real Madrid fortsat er interesseret i at hente ham.
Her lukkede Real Madrid ikke ligefrem døren, men storklubben var også ramt på stoltheden, hvilket ikke ligefrem betød, at de kastede sig ned for fødderne af Mbappé. De er godt klar over, at de i fremtiden skal finde en afløser for Karim Benzema, og her står sommeren 2024 som et afgørende tidspunkt.
Om det bliver til noget er fortsat uvist. Real Madrid kræver angiveligt, at Kylian Mbappé sænker sine enorme forventninger til økonomien. Han får en fyrstelig hyre i PSG, hvilket Real Madrid angiveligt ikke vil matche.
Derudover har klubben øje på Erling Haaland, som man godt kunne finde på at rykke på, og det er alligevel tvivlsomt, om der både vil være plads til Mpappé og Haaland i Real Madrid-truppen.
Michael Laudrup og Brian Laudrup diskuterede tidligere på ugen Mbappés fremtid, hvor de begge var af den overbevisning, at døren er lukket til Real Madrid, selv hvis man skulle få ham uden at betale PSG. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
MEDIE