Kylian Mbappé har været flyvende for Paris Saint-Germain på det seneste, men pariserne står til at miste angriberen til sommer.
Sådan lyder det fra den spanske avis AS, der citerer de spanske medier Cadena SER og Cuatro for, at Kylian Mbappé har besluttet sig for ikke at underskrive en forlængelse med Paris Saint-Germain. Franskmanden ønsker således angiveligt at spille for Real Madrid i næste sæson, lyder det.
Svær situation for PSG
Kylian Mbappés kontrakt med Paris Saint-Germain udløber i sommeren 2022, og derfor står den franske storklub med lidt af et dilemma, hvis angriberen rent faktisk har besluttet sig for, at han ikke kommer til at forlænge. Enten kan man miste superstjernen gratis om et års tid, eller også kan man sælge ham for et megabeløb til sommer.
Ifølge AS er Mbappés skifte til Real Madrid ‘en økonomisk kompliceret operation’, der dog alligevel er mulig at gennemføre.
– Madrilenerne ønsker at hente en superstjerne til indvielsen af det nye Bernabéu (Real Madrids stadion bliver i øjeblikket renoveret, red.), og den 22-årige angriber anses for at være den ideelle kandidat, lyder det fra AS.
Drømmer om giftig duo
AS skriver, at Real Madrid-præsident Florentino Perez er klar til at hente én eller flere superstjerner til sommer, så hovedstadsklubben kan blive fornyet. Ifølge avisen drømmer Real Madrid om en angrebsduo med Kylian Mbappé og Erling Haaland.
Ifølge AS drømmer nordmanden således også om at tørne ud for Real Madrid. Haalands agent og far blev for nyligt spottet på vej til møder med repræsentanter fra Real Madrid og Barcelona.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
