Kylian Mbappé har haft en noget undervældende sæson, hvilket blandt andet er blevet tilskrevet udmattelse i et corona-presset kampprogram.
For et par uger siden pegede ESPN på, at Mbappé ‘i den grad grubler over fremtiden’, hvilket angiveligt er en anden årsag til superstjernens manglende fokus og skuffende niveau. Kylian Mbappés nuværende kontrakt med Paris Saint-Germain udløber således om mindre end halvandet år, og franskmanden er angiveligt i tvivl om, hvorvidt han skal rykke til Real Madrid.
Vil beslutte sig inden EM
Ifølge den spanske avis AS står Real Madrid dog i øjeblikket ikke i en situation, hvor klubben har finanserne til at købe Kylian Mbappé til sommer. Og ifølge AS har udviklingen angiveligt fået Paris Saint-Germain til at udtænke et kompromis, der kan tilfredsstille Mbappé og klubben selv. Pariserne håber således på, at man endelig kan få lokket angriberen til at underskrive en forlængelse, hvis man går med til at tilføje en særlig frikøbsklausul i Mbappés nye kontrakt.
Ifølge AS kommer Mbappé til at gruble over sin fremtid indtil sommerens EM-slutrunde. PSG-stjernen ønsker angiveligt at tage en beslutning om fremtiden inden slutrunden.
Mbappé er klar over, at den økonomiske situation i Real Madrid ikke er god for tiden, og dermed kan franskmanden meget vel gå med til at forlænge med Paris Saint-Germain, hvis han altså får indskrevet den klausul, der kan holde døren på klem for et skifte om ét, to eller tre års tid.
En dyr fornøjelse
AS skriver, at det dog kommer til at kræve en hel del penge, hvis en klub vil udnytte den frikøbsklausul, som Mbappé og Paris Saint-Germain angiveligt forhandler om.
Ifølge AS havde man i Real Madrid håbet på, at man til sommer ville kunne hente Kylian Mbappé for omtrent 150 millioner euro, svarende til 1,1 milliarder kroner. En eventuel frikøbsklausul vil dog meget vel kunne lyde på mere end de 222 millioner euro (1,6 milliarder kroner), som Paris Saint-Germain i 2017 betalte for Neymar.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
