Tottenham og Manchester United er de to klubber, som Christian Eriksen primært er blevet rygtet til i den seneste tid.
Manchester-klubben kom for alvor ind i billedet tidligere på ugen, da mediet The Athletic reporterede, at de røde djævle skulle have tilbudt Christian Eriksen en kontrakt.
Nu melder selvsamme The Athletic dog, at Erik ten Hag ikke skal sætte næsen op efter at få fat i Christian Eriksen. Således skriver The Athletic lørdag, at det er ‘ret sandsynligt’, at Christian Eriksen vender retur til Tottenham, hvor danskeren spillede fra 2013 til 2020.
– The Athletic reporterede tidligere på ugen, at Manchester United har givet Eriksen et tilbud, men vi hører nu, at midtbanespilleren ønsker at blive i London, og at det står mellem at blive i Brentford eller at rykke retur til Spurs, skriver The Athletic således.
– Antonio Conte har ikke lagt skjul på sin beundring for Eriksen, som han trænede i Inter, og Tottenham har altid haft selvtillid i forhold til, hvad de kan tilbyde deres tidligere spiller. Især nu, hvor de er tilbage i Champions League.
The Athletic skriver endvidere, at Christian Eriksen tirsdag havde ‘en god snak’ med Brentford-cheftræner Thomas Frank, da de to herrer spiste middag sammen.
– Klubben [Brentford, red.] havde håbet på en afklaring på nuværende tidspunkt, men Eriksen har forståeligt nok valgt at tage sig god tid til at tage sin beslutning.
Efter mandagens sejr over Østrig udtalte Christian Eriksen da også til den danske presse, at han endnu ikke havde taget en beslutning om fremtiden, men at han vil holde sin telefon tændt i den kommende tid.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
DAGENS SPILFORSLAG
Respekt og træthed kan betyde få mål
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’