24-årige Daniel Iversen er braget ind på den internationale scene med sin præstationer for Preston North End. De flotte præstationer kastede også en landsholdsudtagelse af sig tilbage i marts.
Han er ejet af Leicester City frem til 2025, men har i denne sæson været på udlån hos Preston. Det har han gjort så overbevisende, at han blandt andet er blevet kåret til årets spiller af både holdkammerater og fans.
Daniel Iversen fortalte for ganske nyligt, at han holder alle døre åbne for at se hvad fremtiden bringer. Det kan sagtens være en fremtid, der fortsætter i England, skriver The Northern Echo.
Preston North End er således meget opsatte på at tilknytte ham på en permanent aftale til sommer.
Middlesbrough følger også danskeren tæt, og de har gjort Leicester opmærksomme på, at de gerne vil blive informeret om udviklingen i handlen mellem dem og Preston, skriver samme medie.
Lige nu tyder det på, at Preston fører kapløbet om danskeren, selvom holdets cheftræner, Ryan Lowe, for nyligt fortalte, at han ikke har råd til den slags spillere.
I første omgang har Middlesbrough også udset sig Karl Darlow som deres førsteprioritet på målmandsposten, skriver The Northern Echo. Udfodringen bliver dog at matche Newcastle-keeperens løn.
Daniel Iversen kom til Leicester i januar 2016 fra Esbjerg fB. Han har tidligere været udlejet til Oldham, Rotheram og OH Leuven. Han har en kontrakt frem til 2025, så noget kunne tyde på, at Leicester tror på ham.
Der er dog hård konkurrence på målmandsposten, hvor Kasper Schmeichel er det klare førstevalg foran dyrtindkøbte Danny Ward.
LIVE
LIVE: Forlænger med Barcelona
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADETS DOM
