Medie: De vil have dansk landsholdsspiller

Den danske målmand har taget England med storm, og nu er der interesse flere steder fra.



24-årige Daniel Iversen er braget ind på den internationale scene med sin præstationer for Preston North End. De flotte præstationer kastede også en landsholdsudtagelse af sig tilbage i marts.

Han er ejet af Leicester City frem til 2025, men har i denne sæson været på udlån hos Preston. Det har han gjort så overbevisende, at han blandt andet er blevet kåret til årets spiller af både holdkammerater og fans.

Daniel Iversen fortalte for ganske nyligt, at han holder alle døre åbne for at se hvad fremtiden bringer. Det kan sagtens være en fremtid, der fortsætter i England, skriver The Northern Echo.

Preston North End er således meget opsatte på at tilknytte ham på en permanent aftale til sommer.

Middlesbrough følger også danskeren tæt, og de har gjort Leicester opmærksomme på, at de gerne vil blive informeret om udviklingen i handlen mellem dem og Preston, skriver samme medie.

Lige nu tyder det på, at Preston fører kapløbet om danskeren, selvom holdets cheftræner, Ryan Lowe, for nyligt fortalte, at han ikke har råd til den slags spillere.

I første omgang har Middlesbrough også udset sig Karl Darlow som deres førsteprioritet på målmandsposten, skriver The Northern Echo. Udfodringen bliver dog at matche Newcastle-keeperens løn.

Daniel Iversen kom til Leicester i januar 2016 fra Esbjerg fB. Han har tidligere været udlejet til Oldham, Rotheram og OH Leuven. Han har en kontrakt frem til 2025, så noget kunne tyde på, at Leicester tror på ham.

Der er dog hård konkurrence på målmandsposten, hvor Kasper Schmeichel er det klare førstevalg foran dyrtindkøbte Danny Ward. 







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Spanien – Belgien

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord

Frankrig – Marokko

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Stor profil ude af Frankrig-brag

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Arbejder på Brøndby-exit

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob