Medie: De vil have dansk landsholdsspiller

Den danske målmand har taget England med storm, og nu er der interesse flere steder fra.



24-årige Daniel Iversen er braget ind på den internationale scene med sin præstationer for Preston North End. De flotte præstationer kastede også en landsholdsudtagelse af sig tilbage i marts.

Han er ejet af Leicester City frem til 2025, men har i denne sæson været på udlån hos Preston. Det har han gjort så overbevisende, at han blandt andet er blevet kåret til årets spiller af både holdkammerater og fans.

Daniel Iversen fortalte for ganske nyligt, at han holder alle døre åbne for at se hvad fremtiden bringer. Det kan sagtens være en fremtid, der fortsætter i England, skriver The Northern Echo.

Preston North End er således meget opsatte på at tilknytte ham på en permanent aftale til sommer.

Middlesbrough følger også danskeren tæt, og de har gjort Leicester opmærksomme på, at de gerne vil blive informeret om udviklingen i handlen mellem dem og Preston, skriver samme medie.

Lige nu tyder det på, at Preston fører kapløbet om danskeren, selvom holdets cheftræner, Ryan Lowe, for nyligt fortalte, at han ikke har råd til den slags spillere.

I første omgang har Middlesbrough også udset sig Karl Darlow som deres førsteprioritet på målmandsposten, skriver The Northern Echo. Udfodringen bliver dog at matche Newcastle-keeperens løn.

Daniel Iversen kom til Leicester i januar 2016 fra Esbjerg fB. Han har tidligere været udlejet til Oldham, Rotheram og OH Leuven. Han har en kontrakt frem til 2025, så noget kunne tyde på, at Leicester tror på ham.

Der er dog hård konkurrence på målmandsposten, hvor Kasper Schmeichel er det klare førstevalg foran dyrtindkøbte Danny Ward. 







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde