Andreas Christensen har været stort set fast mand for Chelsea i denne sæson, men i de seneste tre kampe er den danske forsvarsspiller blevet henvist til bænken.
Og tirsdag afslørede Chelsea-cheftræner Thomas Tuchel så, at Andreas Christensen er blevet bænket, fordi danskeren ikke har forlænget sin kontrakt, som udløber til sommer.
Forud for aftenens udekamp mod Watford fortalte Tuchel således, at bænkningen kan få Andreas Christensen til at komme på andre tanker og underskrive en ny kontrakt. Fra januar af kan Andreas Christensen således frit forhandle med andre (ikke-engelske) klubber, og derfor vil Chelsea gerne have en ny kontrakt på plads i løbet af december.
Og ifølge The Telegraph troede Chelsea faktisk, at de havde fået en aftale på plads med Andreas Christensen.
Frustreret Tuchel
Således skriver The Telegraph, at Chelsea i sommer troede, at de var blevet enige med Andreas Christensen om en ny fem-årig aftale. Efterfølgende meddelte Andreas Christensen så angiveligt klubben, at han foretrækker en tre-årig aftale.
– Efter lidt dødvande i forhandlingerne gik Chelsea med til at forkorte kontraktlængden, og man præsenterede Christensen for en tre-årig kontrakt, som Tuchel og klubben troede var klar til at blive underskrevet, lyder det således fra The Telegraph.
– Men Christensen, der bliver repræsenteret af sin far Sten, har stadig ikke underskrveet kontrakten, og Tuchel er tydeligvis blevet frustreret over situationen, idet han er begyndt at bruge Trevor Chalobah, der underskrev en forlængelse i begyndelsen af november, i stedet for danskeren.
Rüdiger spiller stadig
Andreas Christensen er ikke den eneste Chelsea-spiller, der har tøvet med at forlænge sin kontrakt. Antonio Rüdiger, der også har kontraktudløb efter denne sæson, har således angiveligt besluttet, at han ikke ønsker at forlænge.
– Christensen undrer sig muligvis over, hvorfor han er blevet vraget for ikke at forlænge, når Antonio Rüdiger heller ikke har forlænget sin kontrakt, der også udløber efter denne sæson, men alligevel fortsat starter inde i hver eneste kamp, lyder det fra The Telegraph.
– Men Rüdiger har aldrig accepteret en aftale, for så derefter at ændre sine krav eller udskyde underskrivelsen. Han har afvist Chelseas første tilbud, som lød på omtrent 140.000 pund om ugen [1,2 millioner kroner, red.]. I Tuchels øjne har tyskeren i det mindste ikke ændret kurs.
– Den nuværende situation betyder, at både Christensen og Rüdiger i teorien kan indgå aftaler med udenlandske klubber i januar, hvilket vil så tvivl om deres dedikation til anden halvdel af sæsonen.
Også Thiago Silva og Cesar Azpilicueta har kontraktudløb til sommer. Ifølge Telegraph forventes de to veteraner dog at forlænge deres aftaler.
Thomas Tuchel issues Andreas Christensen with Chelsea contract ultimatum. @Matt_Law_DT reports.https://t.co/2f26hSLQlo
— Telegraph Football (@TeleFootball) December 1, 2021
LIVE
LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
