Andreas Christensen har været stort set fast mand for Chelsea i denne sæson, men i de seneste tre kampe er den danske forsvarsspiller blevet henvist til bænken.
Og tirsdag afslørede Chelsea-cheftræner Thomas Tuchel så, at Andreas Christensen er blevet bænket, fordi danskeren ikke har forlænget sin kontrakt, som udløber til sommer.
Forud for aftenens udekamp mod Watford fortalte Tuchel således, at bænkningen kan få Andreas Christensen til at komme på andre tanker og underskrive en ny kontrakt. Fra januar af kan Andreas Christensen således frit forhandle med andre (ikke-engelske) klubber, og derfor vil Chelsea gerne have en ny kontrakt på plads i løbet af december.
Og ifølge The Telegraph troede Chelsea faktisk, at de havde fået en aftale på plads med Andreas Christensen.
Frustreret Tuchel
Således skriver The Telegraph, at Chelsea i sommer troede, at de var blevet enige med Andreas Christensen om en ny fem-årig aftale. Efterfølgende meddelte Andreas Christensen så angiveligt klubben, at han foretrækker en tre-årig aftale.
– Efter lidt dødvande i forhandlingerne gik Chelsea med til at forkorte kontraktlængden, og man præsenterede Christensen for en tre-årig kontrakt, som Tuchel og klubben troede var klar til at blive underskrevet, lyder det således fra The Telegraph.
– Men Christensen, der bliver repræsenteret af sin far Sten, har stadig ikke underskrveet kontrakten, og Tuchel er tydeligvis blevet frustreret over situationen, idet han er begyndt at bruge Trevor Chalobah, der underskrev en forlængelse i begyndelsen af november, i stedet for danskeren.
Rüdiger spiller stadig
Andreas Christensen er ikke den eneste Chelsea-spiller, der har tøvet med at forlænge sin kontrakt. Antonio Rüdiger, der også har kontraktudløb efter denne sæson, har således angiveligt besluttet, at han ikke ønsker at forlænge.
– Christensen undrer sig muligvis over, hvorfor han er blevet vraget for ikke at forlænge, når Antonio Rüdiger heller ikke har forlænget sin kontrakt, der også udløber efter denne sæson, men alligevel fortsat starter inde i hver eneste kamp, lyder det fra The Telegraph.
– Men Rüdiger har aldrig accepteret en aftale, for så derefter at ændre sine krav eller udskyde underskrivelsen. Han har afvist Chelseas første tilbud, som lød på omtrent 140.000 pund om ugen [1,2 millioner kroner, red.]. I Tuchels øjne har tyskeren i det mindste ikke ændret kurs.
– Den nuværende situation betyder, at både Christensen og Rüdiger i teorien kan indgå aftaler med udenlandske klubber i januar, hvilket vil så tvivl om deres dedikation til anden halvdel af sæsonen.
Også Thiago Silva og Cesar Azpilicueta har kontraktudløb til sommer. Ifølge Telegraph forventes de to veteraner dog at forlænge deres aftaler.
Thomas Tuchel issues Andreas Christensen with Chelsea contract ultimatum. @Matt_Law_DT reports.https://t.co/2f26hSLQlo
— Telegraph Football (@TeleFootball) December 1, 2021
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
