Medie: Derfor straffer Tuchel ‘AC’ og ikke Rüdiger

I et forsøg på at få Andreas Christensen til at underskrive en ny kontrakt har Thomas Tuchel valgt at vrage den danske forsvarsspiller i Chelseas tre seneste kampe. Tuchel har dog ikke vraget Rüdiger, der ligeledes har kontraktudløb til sommer.



Andreas Christensen har været stort set fast mand for Chelsea i denne sæson, men i de seneste tre kampe er den danske forsvarsspiller blevet henvist til bænken. 

Og tirsdag afslørede Chelsea-cheftræner Thomas Tuchel så, at Andreas Christensen er blevet bænket, fordi danskeren ikke har forlænget sin kontrakt, som udløber til sommer. 

Forud for aftenens udekamp mod Watford fortalte Tuchel således, at bænkningen kan få Andreas Christensen til at komme på andre tanker og underskrive en ny kontrakt. Fra januar af kan Andreas Christensen således frit forhandle med andre (ikke-engelske) klubber, og derfor vil Chelsea gerne have en ny kontrakt på plads i løbet af december. 

Og ifølge The Telegraph troede Chelsea faktisk, at de havde fået en aftale på plads med Andreas Christensen.

Frustreret Tuchel
Således skriver The Telegraph, at Chelsea i sommer troede, at de var blevet enige med Andreas Christensen om en ny fem-årig aftale. Efterfølgende meddelte Andreas Christensen så angiveligt klubben, at han foretrækker en tre-årig aftale. 

– Efter lidt dødvande i forhandlingerne gik Chelsea med til at forkorte kontraktlængden, og man præsenterede Christensen for en tre-årig kontrakt, som Tuchel og klubben troede var klar til at blive underskrevet, lyder det således fra The Telegraph.

– Men Christensen, der bliver repræsenteret af sin far Sten, har stadig ikke underskrveet kontrakten, og Tuchel er tydeligvis blevet frustreret over situationen, idet han er begyndt at bruge Trevor Chalobah, der underskrev en forlængelse i begyndelsen af november, i stedet for danskeren.

Rüdiger spiller stadig
Andreas Christensen er ikke den eneste Chelsea-spiller, der har tøvet med at forlænge sin kontrakt. Antonio Rüdiger, der også har kontraktudløb efter denne sæson, har således angiveligt besluttet, at han ikke ønsker at forlænge

– Christensen undrer sig muligvis over, hvorfor han er blevet vraget for ikke at forlænge, når Antonio Rüdiger heller ikke har forlænget sin kontrakt, der også udløber efter denne sæson, men alligevel fortsat starter inde i hver eneste kamp, lyder det fra The Telegraph.

– Men Rüdiger har aldrig accepteret en aftale, for så derefter at ændre sine krav eller udskyde underskrivelsen. Han har afvist Chelseas første tilbud, som lød på omtrent 140.000 pund om ugen [1,2 millioner kroner, red.]. I Tuchels øjne har tyskeren i det mindste ikke ændret kurs.

– Den nuværende situation betyder, at både Christensen og Rüdiger i teorien kan indgå aftaler med udenlandske klubber i januar, hvilket vil så tvivl om deres dedikation til anden halvdel af sæsonen. 

Også Thiago Silva og Cesar Azpilicueta har kontraktudløb til sommer. Ifølge Telegraph forventes de to veteraner dog at forlænge deres aftaler. 







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ivan Toney klar på choktransfer

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Han vinder Ballon d’Or!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Brøndby IF – Sønderjyske

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Helt vild med Brøndby-profil

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Langer ud efter Peter Sørensen

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens