Medie: Derfor straffer Tuchel ‘AC’ og ikke Rüdiger

I et forsøg på at få Andreas Christensen til at underskrive en ny kontrakt har Thomas Tuchel valgt at vrage den danske forsvarsspiller i Chelseas tre seneste kampe. Tuchel har dog ikke vraget Rüdiger, der ligeledes har kontraktudløb til sommer.



Andreas Christensen har været stort set fast mand for Chelsea i denne sæson, men i de seneste tre kampe er den danske forsvarsspiller blevet henvist til bænken. 

Og tirsdag afslørede Chelsea-cheftræner Thomas Tuchel så, at Andreas Christensen er blevet bænket, fordi danskeren ikke har forlænget sin kontrakt, som udløber til sommer. 

Forud for aftenens udekamp mod Watford fortalte Tuchel således, at bænkningen kan få Andreas Christensen til at komme på andre tanker og underskrive en ny kontrakt. Fra januar af kan Andreas Christensen således frit forhandle med andre (ikke-engelske) klubber, og derfor vil Chelsea gerne have en ny kontrakt på plads i løbet af december. 

Og ifølge The Telegraph troede Chelsea faktisk, at de havde fået en aftale på plads med Andreas Christensen.

Frustreret Tuchel
Således skriver The Telegraph, at Chelsea i sommer troede, at de var blevet enige med Andreas Christensen om en ny fem-årig aftale. Efterfølgende meddelte Andreas Christensen så angiveligt klubben, at han foretrækker en tre-årig aftale. 

– Efter lidt dødvande i forhandlingerne gik Chelsea med til at forkorte kontraktlængden, og man præsenterede Christensen for en tre-årig kontrakt, som Tuchel og klubben troede var klar til at blive underskrevet, lyder det således fra The Telegraph.

– Men Christensen, der bliver repræsenteret af sin far Sten, har stadig ikke underskrveet kontrakten, og Tuchel er tydeligvis blevet frustreret over situationen, idet han er begyndt at bruge Trevor Chalobah, der underskrev en forlængelse i begyndelsen af november, i stedet for danskeren.

Rüdiger spiller stadig
Andreas Christensen er ikke den eneste Chelsea-spiller, der har tøvet med at forlænge sin kontrakt. Antonio Rüdiger, der også har kontraktudløb efter denne sæson, har således angiveligt besluttet, at han ikke ønsker at forlænge

– Christensen undrer sig muligvis over, hvorfor han er blevet vraget for ikke at forlænge, når Antonio Rüdiger heller ikke har forlænget sin kontrakt, der også udløber efter denne sæson, men alligevel fortsat starter inde i hver eneste kamp, lyder det fra The Telegraph.

– Men Rüdiger har aldrig accepteret en aftale, for så derefter at ændre sine krav eller udskyde underskrivelsen. Han har afvist Chelseas første tilbud, som lød på omtrent 140.000 pund om ugen [1,2 millioner kroner, red.]. I Tuchels øjne har tyskeren i det mindste ikke ændret kurs.

– Den nuværende situation betyder, at både Christensen og Rüdiger i teorien kan indgå aftaler med udenlandske klubber i januar, hvilket vil så tvivl om deres dedikation til anden halvdel af sæsonen. 

Også Thiago Silva og Cesar Azpilicueta har kontraktudløb til sommer. Ifølge Telegraph forventes de to veteraner dog at forlænge deres aftaler. 



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Raser over Rasmus Højlund-episode

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

– Lange forhandlinger med FC København

Brentford har gjort det igen

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Bach Bak i svime over Uhre

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

FC Midtjylland henter Enzo Beck

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af