Andreas Christensen har været stort set fast mand for Chelsea i denne sæson, men i de seneste tre kampe er den danske forsvarsspiller blevet henvist til bænken.
Og tirsdag afslørede Chelsea-cheftræner Thomas Tuchel så, at Andreas Christensen er blevet bænket, fordi danskeren ikke har forlænget sin kontrakt, som udløber til sommer.
Forud for aftenens udekamp mod Watford fortalte Tuchel således, at bænkningen kan få Andreas Christensen til at komme på andre tanker og underskrive en ny kontrakt. Fra januar af kan Andreas Christensen således frit forhandle med andre (ikke-engelske) klubber, og derfor vil Chelsea gerne have en ny kontrakt på plads i løbet af december.
Og ifølge The Telegraph troede Chelsea faktisk, at de havde fået en aftale på plads med Andreas Christensen.
Frustreret Tuchel
Således skriver The Telegraph, at Chelsea i sommer troede, at de var blevet enige med Andreas Christensen om en ny fem-årig aftale. Efterfølgende meddelte Andreas Christensen så angiveligt klubben, at han foretrækker en tre-årig aftale.
– Efter lidt dødvande i forhandlingerne gik Chelsea med til at forkorte kontraktlængden, og man præsenterede Christensen for en tre-årig kontrakt, som Tuchel og klubben troede var klar til at blive underskrevet, lyder det således fra The Telegraph.
– Men Christensen, der bliver repræsenteret af sin far Sten, har stadig ikke underskrveet kontrakten, og Tuchel er tydeligvis blevet frustreret over situationen, idet han er begyndt at bruge Trevor Chalobah, der underskrev en forlængelse i begyndelsen af november, i stedet for danskeren.
Rüdiger spiller stadig
Andreas Christensen er ikke den eneste Chelsea-spiller, der har tøvet med at forlænge sin kontrakt. Antonio Rüdiger, der også har kontraktudløb efter denne sæson, har således angiveligt besluttet, at han ikke ønsker at forlænge.
– Christensen undrer sig muligvis over, hvorfor han er blevet vraget for ikke at forlænge, når Antonio Rüdiger heller ikke har forlænget sin kontrakt, der også udløber efter denne sæson, men alligevel fortsat starter inde i hver eneste kamp, lyder det fra The Telegraph.
– Men Rüdiger har aldrig accepteret en aftale, for så derefter at ændre sine krav eller udskyde underskrivelsen. Han har afvist Chelseas første tilbud, som lød på omtrent 140.000 pund om ugen [1,2 millioner kroner, red.]. I Tuchels øjne har tyskeren i det mindste ikke ændret kurs.
– Den nuværende situation betyder, at både Christensen og Rüdiger i teorien kan indgå aftaler med udenlandske klubber i januar, hvilket vil så tvivl om deres dedikation til anden halvdel af sæsonen.
Også Thiago Silva og Cesar Azpilicueta har kontraktudløb til sommer. Ifølge Telegraph forventes de to veteraner dog at forlænge deres aftaler.
Thomas Tuchel issues Andreas Christensen with Chelsea contract ultimatum. @Matt_Law_DT reports.https://t.co/2f26hSLQlo
— Telegraph Football (@TeleFootball) December 1, 2021
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Sigter 32 personer for matchfixing
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Riemer melder stjerne klar
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
LIVE: Gigantisk underskud
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Klar besked til danske debutanter
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
I chok over Steve Cooper-historie
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Av, FCK! Her er de værst af alle
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
