Medie: Haaland har udpeget sin foretrukne klub

Ifølge Goal har Erling Haaland informeret sin omgangskreds om, hvilken klub han er mest interesseret i at skifte til.



Erling Haalands klubfremtid fremstår som lidt af et mysterie, men ifølge Goal har den norske stjerneangriber en foretrukken destination i 2022. 

– Real Madrid er Haalands foretrukne destination, hvis han forlader Dortmund i 2022. Den norske angriber er bevidst om, at han er eftertragtet, men han har stadig ikke taget en endelig beslutning om sin fremtid, lyder det således fra Goal.

Har informeret omgangskredsen
Goal peger på, at Erling Haaland forventes at forlade Dortmund til sommer, idet nordmanden har en frikøbsklausul på 557 millioner kroner, der bliver aktiveret efter denne sæson. 

– Goal erfarer, at nordmanden har meddelt sin omgangskreds, at et skifte til Real Madrid fremstår som den mest spændende mulighed for ham. Han har dog stadig ikke taget en endelig beslutning om sin fremtid, skriver Goal således.

– Mino Raiola, Haalands agent, afslørede for nyligt, at hans klient ejer et hus i Spanien. Men meget kan også afhænge af, hvorvidt ‘Los Blancos’ får held med at hente Kylian Mbappé i Paris Saint-Germain. 

– Haaland er klar over, at han vil skulle dele scenen med franskmanden på Santiago Bernabéu, mens man i Madrid er i tvivl om, hvorvidt man kan lukke en handel med Dortmund-stjernen, efter man i det seneste transfervindue blev afvist efter en indledende henvendelse. 

Goal peger samtidig på, at Erling Haaland er ‘fan af engelsk fodbold’, hvor klubber som Manchester City, Manchester United, Chelsea og Liverpool har været meldt interesseret i nordmanden.  

For et par dage siden kom det dog frem, at Dortmund angiveligt vil forsøge at overtale Erling Haaland til blive i Bundesliga-klubben til 2023. Læs mere om det HER.





TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga




LIVE

TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forventer klubskifte

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’