Medie: Haaland har udpeget sin foretrukne klub

Ifølge Goal har Erling Haaland informeret sin omgangskreds om, hvilken klub han er mest interesseret i at skifte til.



Erling Haalands klubfremtid fremstår som lidt af et mysterie, men ifølge Goal har den norske stjerneangriber en foretrukken destination i 2022. 

– Real Madrid er Haalands foretrukne destination, hvis han forlader Dortmund i 2022. Den norske angriber er bevidst om, at han er eftertragtet, men han har stadig ikke taget en endelig beslutning om sin fremtid, lyder det således fra Goal.

Har informeret omgangskredsen
Goal peger på, at Erling Haaland forventes at forlade Dortmund til sommer, idet nordmanden har en frikøbsklausul på 557 millioner kroner, der bliver aktiveret efter denne sæson. 

– Goal erfarer, at nordmanden har meddelt sin omgangskreds, at et skifte til Real Madrid fremstår som den mest spændende mulighed for ham. Han har dog stadig ikke taget en endelig beslutning om sin fremtid, skriver Goal således.

– Mino Raiola, Haalands agent, afslørede for nyligt, at hans klient ejer et hus i Spanien. Men meget kan også afhænge af, hvorvidt ‘Los Blancos’ får held med at hente Kylian Mbappé i Paris Saint-Germain. 

– Haaland er klar over, at han vil skulle dele scenen med franskmanden på Santiago Bernabéu, mens man i Madrid er i tvivl om, hvorvidt man kan lukke en handel med Dortmund-stjernen, efter man i det seneste transfervindue blev afvist efter en indledende henvendelse. 

Goal peger samtidig på, at Erling Haaland er ‘fan af engelsk fodbold’, hvor klubber som Manchester City, Manchester United, Chelsea og Liverpool har været meldt interesseret i nordmanden.  

For et par dage siden kom det dog frem, at Dortmund angiveligt vil forsøge at overtale Erling Haaland til blive i Bundesliga-klubben til 2023. Læs mere om det HER.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Vil ikke juble i Parken

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Gaveregn over FC Midtjylland

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

LIVE: FCK smider sejren

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Officielt: FC København sælger stjerne

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De viser interesse for Lyngby-profil

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Arsenal jagter Spurs-stjerne