Erling Haalands klubfremtid fremstår som lidt af et mysterie, men ifølge Goal har den norske stjerneangriber en foretrukken destination i 2022.
– Real Madrid er Haalands foretrukne destination, hvis han forlader Dortmund i 2022. Den norske angriber er bevidst om, at han er eftertragtet, men han har stadig ikke taget en endelig beslutning om sin fremtid, lyder det således fra Goal.
Har informeret omgangskredsen
Goal peger på, at Erling Haaland forventes at forlade Dortmund til sommer, idet nordmanden har en frikøbsklausul på 557 millioner kroner, der bliver aktiveret efter denne sæson.
– Goal erfarer, at nordmanden har meddelt sin omgangskreds, at et skifte til Real Madrid fremstår som den mest spændende mulighed for ham. Han har dog stadig ikke taget en endelig beslutning om sin fremtid, skriver Goal således.
– Mino Raiola, Haalands agent, afslørede for nyligt, at hans klient ejer et hus i Spanien. Men meget kan også afhænge af, hvorvidt ‘Los Blancos’ får held med at hente Kylian Mbappé i Paris Saint-Germain.
– Haaland er klar over, at han vil skulle dele scenen med franskmanden på Santiago Bernabéu, mens man i Madrid er i tvivl om, hvorvidt man kan lukke en handel med Dortmund-stjernen, efter man i det seneste transfervindue blev afvist efter en indledende henvendelse.
Goal peger samtidig på, at Erling Haaland er ‘fan af engelsk fodbold’, hvor klubber som Manchester City, Manchester United, Chelsea og Liverpool har været meldt interesseret i nordmanden.
For et par dage siden kom det dog frem, at Dortmund angiveligt vil forsøge at overtale Erling Haaland til blive i Bundesliga-klubben til 2023. Læs mere om det HER.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
