Medie: Haaland har udpeget sin foretrukne klub

Ifølge Goal har Erling Haaland informeret sin omgangskreds om, hvilken klub han er mest interesseret i at skifte til.



Erling Haalands klubfremtid fremstår som lidt af et mysterie, men ifølge Goal har den norske stjerneangriber en foretrukken destination i 2022. 

– Real Madrid er Haalands foretrukne destination, hvis han forlader Dortmund i 2022. Den norske angriber er bevidst om, at han er eftertragtet, men han har stadig ikke taget en endelig beslutning om sin fremtid, lyder det således fra Goal.

Har informeret omgangskredsen
Goal peger på, at Erling Haaland forventes at forlade Dortmund til sommer, idet nordmanden har en frikøbsklausul på 557 millioner kroner, der bliver aktiveret efter denne sæson. 

– Goal erfarer, at nordmanden har meddelt sin omgangskreds, at et skifte til Real Madrid fremstår som den mest spændende mulighed for ham. Han har dog stadig ikke taget en endelig beslutning om sin fremtid, skriver Goal således.

– Mino Raiola, Haalands agent, afslørede for nyligt, at hans klient ejer et hus i Spanien. Men meget kan også afhænge af, hvorvidt ‘Los Blancos’ får held med at hente Kylian Mbappé i Paris Saint-Germain. 

– Haaland er klar over, at han vil skulle dele scenen med franskmanden på Santiago Bernabéu, mens man i Madrid er i tvivl om, hvorvidt man kan lukke en handel med Dortmund-stjernen, efter man i det seneste transfervindue blev afvist efter en indledende henvendelse. 

Goal peger samtidig på, at Erling Haaland er ‘fan af engelsk fodbold’, hvor klubber som Manchester City, Manchester United, Chelsea og Liverpool har været meldt interesseret i nordmanden.  

For et par dage siden kom det dog frem, at Dortmund angiveligt vil forsøge at overtale Erling Haaland til blive i Bundesliga-klubben til 2023. Læs mere om det HER.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nu er de færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Disse to er færdige i Brøndby

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid