Medie: Messi og familien er ukomfortable i Paris

Ifølge den spanske avis El Espanol føler Lionel Messi og superstjernens familie sig ikke tilpas i Paris.



Tirsdag er det præcis 100 dage siden, at Lionel Messi på et pressemøde tog afsked med Barcelona. 

Og i den forbindelse har den spanske avis El Espanol nu gjort status over, hvor Barcelona og Lionel Messi står efter sommerens brud. 

– 100 dage efter skilmissen mellem Messi og Barça: En klub i ruiner, og en ugenkendelig stjerne i Paris, lyder overskriften fra El Espanol. 

Undervældende start
Avisen peger således på, at Barcelonas fans sent kommer til at glemme billedet af den grædende Messi, da argentineren tog afsked med hjerteklubben. 

– Og den argentinske landsholdskaptajn kan heller ikke kalde sit skifte til Paris en succes. Han har ikke haft den forventede indvirkning, og der er blevet rettet ganske hård kritik mod Messi, lyder det således fra El Espanol.

– Uanset om det er på grund af fysiske problemer eller dårlige præstationer, så er de ikke glade i PSG. Klip, hvor han ikke bevæger sig i en defensiv sekvens, er gået viralt. Og det er heller ikke blevet positivt modtaget, at han tog afsted med landsholdet, når han ikke var helt klar efter sin skade.

Ikke tilfreds i Paris
Lionel Messi har stadig ikke scoret i Ligue 1, og ifølge El Espanol har superstjernen haft svært ved at falde til i det franske.

– Han er ikke den afgørende spiller, han var i Barça, og hans hverdag er heller ikke som forventet. Han føler sig ikke komfortabel med tilværelsen i Paris, og det gør hustruen Antonela og deres tre børn heller ikke, lyder det således fra Espanol.

Lionel Mess fik lørdag det sidste kvarter på banen, da Argentina slog Uruguay med 1-0 i VM-kvalifikationen.






Ser ung kantspiller an – nu svarer Thomas Nørgaard




► LIVE

LIVE: Kamp rykkes 40 kilometer

Her kan du se K.A.A. Gent mod AGF

FC København – Braga

Dansk TV-boss jubler: ‘Har aldrig været SÅ heldig’

Superliga-duo jagter Brøndby-spiller

Klar besked til Jose Mourinho og Real Madrid

Verdensstjerne aflyser foredrag i Danmark



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Jubler over FC København-choknyhed

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

Her kan du se KF Egnatia mod FC Midtjylland

Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Cooper til traditionsklub? Nævnes som kandidat

Brøndby blandt verdens mest intense hold

– Så er han nok færdig Manchester United!

‘Virkelig vigtigt for dansk fodbolds fremtid!’

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

Tidligere dansk landstræner Bo Johansson er død

‘Han har altid været et problem for Portugal’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

IFR-leder: Her falder Man City-straffen

Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag

Stor tro på danske hold i Europa

‘Undskyld, jeg spillede dårligt, men jeg scorede’

Får lang karantæne

Rasende Mourinho: Det er skamløst!

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur

FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Parken bekræfter: FC København kan blive solgt

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel