Medie: Tysk klub er Ronaldos ‘sidste chance’

Ifølge CBS Sports er Cristiano Ronaldo åben for et skifte til Dortmund, som lige nu overvejer muligheden for at hente den utilfredse Manchester United-stjerne.



Cristiano Ronaldos sidste chance for at komme væk fra Manchester United denne sommer er via et skifte til Dortmund. 

Sådan lyder det i hvert fald fra CBS Sports, der skriver, at Ronaldos agent stadig arbejder på at sikre superstjernen et klubskifte. 

Ronaldo er opsat på at spille Champions League, og ifølge CBS Sports er Manchester United-ledelsen ved at indse, at et salg af den utilfredse portugiser er den bedste løsning. 

Joel Glazer siges at være den største modstander af et salg af Ronaldo, idet amerikaneren flere gange har understreget superstjernens kommercielle værdi. Cheftræner Erik ten Hag har dog en anden holdning, idet hollænderen er klar til at sige farvel til angriberen. 

Ifølge CBS Sports er Cristiano Ronaldo selv åben for et skifte til Dortmund, hvor portugiseren både kan spille Champions League og potentielt kæmpe med om Bundesliga-trofæet. Ingen spiller har tidligere vundet mesterskabet i både England, Spanien, Italien og Tyskland. 

Ifølge CBS Sports diskuterer Dortmund i øjeblikket internt, om man skal sende et tilbud til Manchester United. Både et permanent skifte og en lejeaftale er i spil, lyder det. 

Dortmund købte tidligere på sommeren Sebastien Haller, men ivorianeren har fået konstateret en tumor i testiklerne, hvorfor den tyske storklub lige nu mangler en målræv. 

Der har været rygter om en retur til Sporting CP, men ifølge CBS Sports er Cristiano Ronaldo ikke interesseret i et skifte til en klub, der ikke spiller i en af Europas fem største ligaer. Heller ikke Atlético Madrid er længere et tema, forlyder det. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Sats på disse ni spillere, FCK!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Felix Beijmo er færdig i AGF

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

AGF jagter hollandsk talent

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken