Cristiano Ronaldos sidste chance for at komme væk fra Manchester United denne sommer er via et skifte til Dortmund.
Sådan lyder det i hvert fald fra CBS Sports, der skriver, at Ronaldos agent stadig arbejder på at sikre superstjernen et klubskifte.
Ronaldo er opsat på at spille Champions League, og ifølge CBS Sports er Manchester United-ledelsen ved at indse, at et salg af den utilfredse portugiser er den bedste løsning.
Joel Glazer siges at være den største modstander af et salg af Ronaldo, idet amerikaneren flere gange har understreget superstjernens kommercielle værdi. Cheftræner Erik ten Hag har dog en anden holdning, idet hollænderen er klar til at sige farvel til angriberen.
Ifølge CBS Sports er Cristiano Ronaldo selv åben for et skifte til Dortmund, hvor portugiseren både kan spille Champions League og potentielt kæmpe med om Bundesliga-trofæet. Ingen spiller har tidligere vundet mesterskabet i både England, Spanien, Italien og Tyskland.
Ifølge CBS Sports diskuterer Dortmund i øjeblikket internt, om man skal sende et tilbud til Manchester United. Både et permanent skifte og en lejeaftale er i spil, lyder det.
Dortmund købte tidligere på sommeren Sebastien Haller, men ivorianeren har fået konstateret en tumor i testiklerne, hvorfor den tyske storklub lige nu mangler en målræv.
Der har været rygter om en retur til Sporting CP, men ifølge CBS Sports er Cristiano Ronaldo ikke interesseret i et skifte til en klub, der ikke spiller i en af Europas fem største ligaer. Heller ikke Atlético Madrid er længere et tema, forlyder det.
LIVE
LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
10. gang i træk
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED