• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Rygter clbold.dk

Medie: Han afløser Frank Lampard i Chelsea

Foto: Getty Images

Thomas Tuchel ser ud til at blive den næste cheftræner for Chelsea, der angiveligt har valgt at fyre Frank Lampard.

Af clbold.dk

Frank Lampards tid som cheftræner i Chelsea ser ud til at være forbi, og London-klubbens plan er angiveligt at erstatte klublegenden med tyskeren Thomas Tuchel. 

Sådan lyder det fra The Athletic, efter at The Telegraph tidligere mandag reporterede, at Chelsea fyrer Frank Lampard i dag. Ifølge The Athletic er Chelsea-ejer Roman Abramovic opsat på at hente Thomas Tuchel til Stamford Bridge. 

Frank Lampard har længe været under stort pres i Chelsea, der har tabt fem af klubbens seneste otte ligakampe. Chelsea ligger i øjeblikket på 9. pladsen i Premier League-tabellen, selvom London-klubben i sommer brugte næsten to milliarder kroner på store navne som Timo Werner, Kai Havertz og Hakim Ziyech.

Frank Lampard blev ansat som cheftræner i Chelsea i sommeren 2019, og dermed blev det altså blot til halvandet år som Chelsea-cheftræner for klubikonet. 

Thomas Tuchel har blot været arbejdsløs i få uger, efter at Paris Saint-Germain valgte at fyre den tyske træner kort inden nytår. Den 47-årige tysker, der også har været cheftræner for Dortmund og Mainz, førte i sidste sæson Paris Saint-Germain til Champions League-finalen.