Medie: Tysker kan afløse presset Diego Simeone

Det kører ikke for Atlético Madrid i La Liga, og tirsdag kan de spanske mestre blive sendt ud af Champions League. Og ifølge den spanske avis El Nacional kan Diego Simeone snart være fortid på Wanda Metropolitano.



Diego Simeone sikrede Atlético Madrid det spanske mesterskab i sidste sæson, men i skrivende stund befinder argentineren sig i en noget problematisk situation. 

Lørdag blev det således til et chokerende hjemmebanenederlag til Mallorca, og tirsdag venter der så en skæbnekamp mod Porto i Champions League, hvor Atlético Madrid er i overhængende fare for at ryge ud af turneringen.

Efter 1-0-nederlaget til Milan i den seneste runde skal Atlético Madrid således vinde i Portugal, hvis de spanske mestre skal videre fra gruppen. Samtidig skal Atlético Madrid håbe på, at Milan ikke slår Liverpool hjemme på San Siro. Den engelske klub allerede har sikret sig førstepladsen.

Det er målscoren, der bliver afgørende, hvis både Atlético og Milan begge vinder. Spaniernes målscore er 4-7 inden sidste runde, mens italienernes er 5-7.

Simeone under pres
Efter lørdagens nederlag til Mallorca ligger Atlético Madrid samtidig på en skuffende fjerdeplads i La Liga, 10 point efter topholdet Real Madrid. Og ifølge den spanske avis El Nacional er Diego Simeone nu under et markant pres.

– Der bliver i den grad stillet spørgsmålstegn ved El Cholo [Simeone, red.], og der er dem, der mener, at en udskiftning på trænerposten vil være bedst for alle. Efter et årti i jobbet, hvor Simeone har vist sig som en af de bedste trænere i klubbens historie, overvejer begge parter nu at sætte en stopper for samarbejdet, lyder det således fra El Nacional.

Ifølge El Nacional er Diego Simeone desuden fristet af et nyt eventyr, og den tidligere Inter- og Lazio-stjerne er angiveligt opsat på at prøve sig af i Serie A. 

El Nacional skriver endvidere, at Atlético Madrid-præsident ser Joachim Löw som en mulig afløser for Simeone. Löw, der i 2014 gjorde Tyskland til verdensmestre, stoppede i sommer som tysk landstræner efter 15 år i jobbet.





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Dansk klub i salg – lægetjek booket



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Vil du være multimillionær?’

Sendt hjem fra FC København-træning

‘Det er en gave for Danmark’

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Højbjerg overvejer stor beslutning

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Her begynder næste sæson i Superligaen

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

– Hele holdet er trygge ved ham

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet