Ny kæmpetransfer: FCM-talent tæt på storklub

Sporting CP har gjort det før, og nu kan de slå endnu en handel af med FC Midtjylland.



FC Midtjylland lavede et kæmpe transferscoop i sommer, hvor man solgte Ousmane Diomande til Sporting CP for omkring 56 millioner kroner efter et flot lejeophold i samarbejdsklubben CD Mafra.

Den handel har efterhånden indbragt FC Midtjylland 95 millioner kroner med de præstationsklausuler, der lå i aftalen.

Nu kan FC Midtjylland så gentage succesen.

Denne gang hedder spilleren såmænd også Ousmane, men efternavnet er Diao.

Han kom til FC Midtjylland i sommeren 2022 og har ligesom Ousmane Diomande heller ikke repræsenteret FCM på seniorniveau, men var tilbage at vende i FC Midtjylland i sommer før sæsonstart.

19-årige Ousmane Diao er ligeledes stopper og er udlejet til CD Mafra frem til sommer. Her gør han det så godt, at selvsamme Sporting CP, der altså købte hans navnebror, nu også kædes sammen med Diao.

Det skriver det portugisiske medie Maisfutebol, og ifølge Tipsbladets kilder er muligheden for en handel til januar reel.

FC Midtjylland skal ifølge Tipsbladets oplysninger sigte efter en lidt bedre betaling end for Ousmane Diomande, efter denne har klaret sig så godt for Sporting.

Midtjyderne skal sigte efter en betaling her og nu på i hvert fald 7,5 millioner euro, svarende til cirka 55 millioner kroner, og så også en række særdeles givtige præstationsklausuler, ligesom man har i aftalen med Diomande, såvel som en videresalgsklausul i omegnen af 20 procent. Det skal Sporting muligvis overgå for at få Diao handlet fri.

Sporting har ifølge Tipsbladets oplysninger fulgt Ousmane Diao gennem et stykke tid, og man er særdeles tiltalt af det, man har set fra den FCM-ejede spiller, der altså spiller for FCM's satellitklub Mafra i Portugals næstbedste række.

Formlen med at hente et FCM-talent, der har vist sig frem i CD Mafra, har i hvert fald virket før for Sporting CP. Ousmane Diomande har taget Portugal med storm og har udviklet sig til en stor stjerne i den portugisiske liga, og nu rygtes han sågar videre til nogle af verdens største adresser.

Et snarligt salg af Ousmane Diomande vil også hjælpe i FC Midtjyllands klubkasse, hvor man har sikret sig en videresalgsprocent på 20. Stopperen har samtidig en frikøbsklausul på 600 millioner kroner, og det kan altså blive til rigtig mange FCM-millioner.

Desuden er Ousmane Diomande også ved at indløse nogle af sine præstations-klausuler, som vil sende endnu flere millioner til FC Midtjylland. Det har Tipsbladet fortalt om i denne artikel.

Nu kan det ende med en ny kæmpetransfer af Ousmane Diao, 19 år. Han kan både spille centerforsvarer og højre back og har startet tæt på samtlige kampe for CD Mafra, der spiller i den næstbedste portugisiske række.

Du kan også læse mere om FC Midtjyllands køb af og samarbejde med Mafra i denne artikel og her i vores store tema om multiklub-ejerskaber.





LIVE

TransferLIVE: Villa spørger på tidl. FCM-profil

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Den værste i 18 år – de overvejer det

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

‘Afgørende dage’

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Dansk landsholdsspiller imponerer

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Verdensstjernes søn landet i København

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Michael Carrick storhylder

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Bretonere bøllebanker normannere

Optur før FC København-brag

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

‘Det kommer aldrig til at ske’

Nærmer sig aftale

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’