Ny kæmpetransfer: FCM-talent tæt på storklub

Sporting CP har gjort det før, og nu kan de slå endnu en handel af med FC Midtjylland.



FC Midtjylland lavede et kæmpe transferscoop i sommer, hvor man solgte Ousmane Diomande til Sporting CP for omkring 56 millioner kroner efter et flot lejeophold i samarbejdsklubben CD Mafra.

Den handel har efterhånden indbragt FC Midtjylland 95 millioner kroner med de præstationsklausuler, der lå i aftalen.

Nu kan FC Midtjylland så gentage succesen.

Denne gang hedder spilleren såmænd også Ousmane, men efternavnet er Diao.

Han kom til FC Midtjylland i sommeren 2022 og har ligesom Ousmane Diomande heller ikke repræsenteret FCM på seniorniveau, men var tilbage at vende i FC Midtjylland i sommer før sæsonstart.

19-årige Ousmane Diao er ligeledes stopper og er udlejet til CD Mafra frem til sommer. Her gør han det så godt, at selvsamme Sporting CP, der altså købte hans navnebror, nu også kædes sammen med Diao.

Det skriver det portugisiske medie Maisfutebol, og ifølge Tipsbladets kilder er muligheden for en handel til januar reel.

FC Midtjylland skal ifølge Tipsbladets oplysninger sigte efter en lidt bedre betaling end for Ousmane Diomande, efter denne har klaret sig så godt for Sporting.

Midtjyderne skal sigte efter en betaling her og nu på i hvert fald 7,5 millioner euro, svarende til cirka 55 millioner kroner, og så også en række særdeles givtige præstationsklausuler, ligesom man har i aftalen med Diomande, såvel som en videresalgsklausul i omegnen af 20 procent. Det skal Sporting muligvis overgå for at få Diao handlet fri.

Sporting har ifølge Tipsbladets oplysninger fulgt Ousmane Diao gennem et stykke tid, og man er særdeles tiltalt af det, man har set fra den FCM-ejede spiller, der altså spiller for FCM's satellitklub Mafra i Portugals næstbedste række.

Formlen med at hente et FCM-talent, der har vist sig frem i CD Mafra, har i hvert fald virket før for Sporting CP. Ousmane Diomande har taget Portugal med storm og har udviklet sig til en stor stjerne i den portugisiske liga, og nu rygtes han sågar videre til nogle af verdens største adresser.

Et snarligt salg af Ousmane Diomande vil også hjælpe i FC Midtjyllands klubkasse, hvor man har sikret sig en videresalgsprocent på 20. Stopperen har samtidig en frikøbsklausul på 600 millioner kroner, og det kan altså blive til rigtig mange FCM-millioner.

Desuden er Ousmane Diomande også ved at indløse nogle af sine præstations-klausuler, som vil sende endnu flere millioner til FC Midtjylland. Det har Tipsbladet fortalt om i denne artikel.

Nu kan det ende med en ny kæmpetransfer af Ousmane Diao, 19 år. Han kan både spille centerforsvarer og højre back og har startet tæt på samtlige kampe for CD Mafra, der spiller i den næstbedste portugisiske række.

Du kan også læse mere om FC Midtjyllands køb af og samarbejde med Mafra i denne artikel og her i vores store tema om multiklub-ejerskaber.



Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Stor ros til FC Midtjylland

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Belønnes af FC København

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Det her gør ondt for at være ærlig

Spørger på Jonas Wind

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Lerager taler ud om FCK-brud

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Les Dogues kvæler kroater

Vildt! Slår Champions League-rekord

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret