Der er efterhånden ikke mange måneder tilbage af Andreas Christensens kontrakt med Chelsea, og ifølge den italienske journalist Fabrizio Romano ser det efterhånden svært ud for Champions League-vinderne at beholde den 25-årige danske forsvarsspiller.
Der har været sagt og skrevet meget om, at Chelsea og Andreas Christensen ikke kan finde fælles fodslag om en ny kontrakt, hvorfor danskeren har været sat i forbindelse med især FC Barcelona og Bayern München. I sidste uge reporterede medierne Spox og Goal, at Bayern München har været i dialog med Andreas Christensen, men at danskeren ikke vil tage en ‘forhastet beslutning’.
Dermed blev der altså åbnet en dør på klem for, at Chelsea stadig kan nå at overtale Andreas Christensen. Men ifølge Fabrizio Romano skal Chelsea-fansene nok ikke sætte forventningerne alt for højt op, i forhold til at se Andreas Christensen på Stamford Bridge efter sommerferien.
– Hvad Christensen angår, så har jeg en fornemmelse af, at situationen ser meget kompliceret ud for Chelsea, i forhold til at nå frem til en aftale. Virkeligt, virkeligt kompliceret, lyder det således fra Fabrizio Romano i The Here We Go Podcast.
Ifølge Fabrizio Romano er der meget, der tyder på, at Andreas Christensen til sommer skifter Premier League ud med La Liga eller Bundesligaen.
– I Christensens lejr har man muligheder med to klubber. Barcelona og Bayern. Begge klubber er stadig interesserede i Christensen. Så hold godt øje med de klubber, for de vil virkeligt gerne have ham, og de kæmper for at kunne præsentere ham for tilbud i de kommende uger, siger Romano således.
Andreas Christensen har tidligere spillet 62 Bundesliga-kampe for Mönchengladbach, som danskeren var udlejet til fra 2015 til 2017.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
