Feyenoord er de seneste år gået gennem en rivende udvikling under ledelse af cheftræner Arne Slot, hvilket kulminerede i denne sæson, da for nyligt vandt det hollandske mesterskab.
Arne Slots bedrifter med Feyenoord er ikke gået ubemærket hen, hvorfor et skifte til en større adresse begynder at spøge.
Mere konkret er Tottenham, som står uden træner efter fyringen af Antonio Conte, ude efter Arne Slot. Ender det med, at Feyenoord-chefen takker ja til muligheden i Nordlondon, så bør mesterklubben kigge mod Blackburn.
Det anbefaler den hollandske sportsjournalist Valentijn Driessen i podcasten Kick-off.
– En, der har et godt navn i Feyenoord, er Jon Dahl Tomasson. Hvis Slot forlader klubben, så vil han helt sikkert være på min liste, siger han, hvorefter han også nævner Wim Jonk i FC Volendam, Spartas Maurice Steijn, Dick Schreuder i PEC Zwolle og Pascal Jansen i AZ Alkmaar.
Jon Dahl Tomasson nyder lige nu stor succes som cheftræner i Blackburn, men han har også et godt navn i Holland, hvor han af to omgange var i Feyenoord som spiller. I trænerfaget har han også haft flere jobs i tulipanlandet.
En retur dertil er ikke usandsynligt, da Jon Dahl Tomasson for nyligt skiftede til agentfirmaet SEG, der har gode forbindelser i Holland. Derudover begynder transferjournalister også at hviske i krogene om en retur til Feyenoord.
Alan Nixon skriver således søndag, at Blackburn er meget opmærksomme på, at Feyenoord med al sandsynlighed vil henvende sig til Jon Dahl Tomasson. Særligt hvis det ender med, at Arne Slot rykker videre denne sommer.
Jon Dahl Tomasson, 46 år, blev ansat i Blackburn sidste sommer på en kontrakt frem til 2025. I denne sæson endte man på syvendepladsen i The Championship.
Tidligere har danskeren stået i spidsen for Malmö FF med stor succes, mens han også har haft jobs i Vitesse, Roda og Excelsior.
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
FANKLUBBEN
Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
OPTAKT
Liverpool – Brentford
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT