Opråb til mesterklub: Kig på Jon Dahl Tomasson

Hollandsk sportsjournalist er sikker på, at Feyenoord vil gå efter Jon Dahl Tomasson, hvis deres succestræner Arne Slot forlader klubben.



Feyenoord er de seneste år gået gennem en rivende udvikling under ledelse af cheftræner Arne Slot, hvilket kulminerede i denne sæson, da for nyligt vandt det hollandske mesterskab.

Arne Slots bedrifter med Feyenoord er ikke gået ubemærket hen, hvorfor et skifte til en større adresse begynder at spøge.

Mere konkret er Tottenham, som står uden træner efter fyringen af Antonio Conte, ude efter Arne Slot. Ender det med, at Feyenoord-chefen takker ja til muligheden i Nordlondon, så bør mesterklubben kigge mod Blackburn.

Det anbefaler den hollandske sportsjournalist Valentijn Driessen i podcasten Kick-off.

– En, der har et godt navn i Feyenoord, er Jon Dahl Tomasson. Hvis Slot forlader klubben, så vil han helt sikkert være på min liste, siger han, hvorefter han også nævner Wim Jonk i FC Volendam, Spartas Maurice Steijn, Dick Schreuder i PEC Zwolle og Pascal Jansen i AZ Alkmaar. 

Jon Dahl Tomasson nyder lige nu stor succes som cheftræner i Blackburn, men han har også et godt navn i Holland, hvor han af to omgange var i Feyenoord som spiller. I trænerfaget har han også haft flere jobs i tulipanlandet.

En retur dertil er ikke usandsynligt, da Jon Dahl Tomasson for nyligt skiftede til agentfirmaet SEG, der har gode forbindelser i Holland. Derudover begynder transferjournalister også at hviske i krogene om en retur til Feyenoord.

Alan Nixon skriver således søndag, at Blackburn er meget opmærksomme på, at Feyenoord med al sandsynlighed vil henvende sig til Jon Dahl Tomasson. Særligt hvis det ender med, at Arne Slot rykker videre denne sommer.

Jon Dahl Tomasson, 46 år, blev ansat i Blackburn sidste sommer på en kontrakt frem til 2025. I denne sæson endte man på syvendepladsen i The Championship.

Tidligere har danskeren stået i spidsen for Malmö FF med stor succes, mens han også har haft jobs i Vitesse, Roda og Excelsior.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

‘Kæmpe cadeau til AGF’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FCM-flop i chokskifte

Stort medie: Blev Norge snydt?

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Norsk ekspert håner Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Argentinsk træner kræver forbedringer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Tager Superliga-klub stor beslutning?