Feyenoord er de seneste år gået gennem en rivende udvikling under ledelse af cheftræner Arne Slot, hvilket kulminerede i denne sæson, da for nyligt vandt det hollandske mesterskab.
Arne Slots bedrifter med Feyenoord er ikke gået ubemærket hen, hvorfor et skifte til en større adresse begynder at spøge.
Mere konkret er Tottenham, som står uden træner efter fyringen af Antonio Conte, ude efter Arne Slot. Ender det med, at Feyenoord-chefen takker ja til muligheden i Nordlondon, så bør mesterklubben kigge mod Blackburn.
Det anbefaler den hollandske sportsjournalist Valentijn Driessen i podcasten Kick-off.
– En, der har et godt navn i Feyenoord, er Jon Dahl Tomasson. Hvis Slot forlader klubben, så vil han helt sikkert være på min liste, siger han, hvorefter han også nævner Wim Jonk i FC Volendam, Spartas Maurice Steijn, Dick Schreuder i PEC Zwolle og Pascal Jansen i AZ Alkmaar.
Jon Dahl Tomasson nyder lige nu stor succes som cheftræner i Blackburn, men han har også et godt navn i Holland, hvor han af to omgange var i Feyenoord som spiller. I trænerfaget har han også haft flere jobs i tulipanlandet.
En retur dertil er ikke usandsynligt, da Jon Dahl Tomasson for nyligt skiftede til agentfirmaet SEG, der har gode forbindelser i Holland. Derudover begynder transferjournalister også at hviske i krogene om en retur til Feyenoord.
Alan Nixon skriver således søndag, at Blackburn er meget opmærksomme på, at Feyenoord med al sandsynlighed vil henvende sig til Jon Dahl Tomasson. Særligt hvis det ender med, at Arne Slot rykker videre denne sommer.
Jon Dahl Tomasson, 46 år, blev ansat i Blackburn sidste sommer på en kontrakt frem til 2025. I denne sæson endte man på syvendepladsen i The Championship.
Tidligere har danskeren stået i spidsen for Malmö FF med stor succes, mens han også har haft jobs i Vitesse, Roda og Excelsior.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
AC Milan kigger på dansker
FCM stanger lang karantæne ud til fan
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Snart kan det give rødt kort