Andreas Skov Olsen rygtes kraftigt i retning af et skifte til Wolfsburg.
Han anses angiveligt som afløser for Ridle Baku, som gerne vil til RB Leipzig. Manden på Wolfsburgs side af forhandlingsbordet hedder Peter Christiansen, og han er blevet forholdt rygterne om Andreas Skov Olsen.
Kortene holdes dog tæt til kroppen.
– Selvfølgelig kender jeg denne spiller rigtig godt. Han har et enormt talent og har også fået erfaring undervejs, siger Peter Christiansen til Kicker og sætter ligeledes ord på Ridle Bakus situation, som altså er ham, man skal af med for at gøre plads til Club Brugge-danskeren.
– Når en klub kontakter os omkring en spiller, så sætter vi os ned og kigger på det. Kan vi lave en transfer uden at gå på kompromis med vores målsætninger? Bliver forventningerne mødt? Har vi en afløser klar? Alt det her skal vi tage højde for med respekt for spilleren og hans interesser.
Man kan ikke ligefrem anklage “PC” for at være dristig i sine udtaleser, men han virker omvendt ikke just afvisende overfor en transfer af Andreas Skov Olsen til Wolfsburg.
Sker det, vil han blive forenet med landsmændene Joakim Mæhle og Jonas Wind, der er klubbens øvrige danskere. Men også andre i truppen håber på at se den danske landsholdskant i bilbyen.
– Han er en dygtig spiller, offensiv, har en rigtig god venstre fod og er hurtig, udtalte Mattias Svenberg for nylig til Kicker.
Tiden må vise, om alle detaljer falder i hak, så Andreas Skov Olsen, 25 år, kan kalde sig Bundesliga-spiller. Han har i hvert fald i løbet af 2,5 år i Club Brugge bevist, at han har niveau til at tage det næste skridt.
49 scoringer og 29 assister er det blevet til i Belgien ifølge Transfermarkt. De mange målinvolveringer har også været med til at sikre Club Brugge to mesterskaber.
Kontrakten løber i øvrigt halvandet år endnu.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil forlænger
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
LIGE NU