Dansk stjernetransfer? Her er “PC’s” svar

Wolfsburgs danske topboss Peter Christiansen er blevet forholdt rygterne om Andreas Skov Olsen.



Andreas Skov Olsen rygtes kraftigt i retning af et skifte til Wolfsburg.

Han anses angiveligt som afløser for Ridle Baku, som gerne vil til RB Leipzig. Manden på Wolfsburgs side af forhandlingsbordet hedder Peter Christiansen, og han er blevet forholdt rygterne om Andreas Skov Olsen.

Kortene holdes dog tæt til kroppen.

– Selvfølgelig kender jeg denne spiller rigtig godt. Han har et enormt talent og har også fået erfaring undervejs, siger Peter Christiansen til Kicker og sætter ligeledes ord på Ridle Bakus situation, som altså er ham, man skal af med for at gøre plads til Club Brugge-danskeren.

– Når en klub kontakter os omkring en spiller, så sætter vi os ned og kigger på det. Kan vi lave en transfer uden at gå på kompromis med vores målsætninger? Bliver forventningerne mødt? Har vi en afløser klar? Alt det her skal vi tage højde for med respekt for spilleren og hans interesser.

Man kan ikke ligefrem anklage “PC” for at være dristig i sine udtaleser, men han virker omvendt ikke just afvisende overfor en transfer af Andreas Skov Olsen til Wolfsburg.

Sker det, vil han blive forenet med landsmændene Joakim Mæhle og Jonas Wind, der er klubbens øvrige danskere. Men også andre i truppen håber på at se den danske landsholdskant i bilbyen.

– Han er en dygtig spiller, offensiv, har en rigtig god venstre fod og er hurtig, udtalte Mattias Svenberg for nylig til Kicker.

Tiden må vise, om alle detaljer falder i hak, så Andreas Skov Olsen, 25 år, kan kalde sig Bundesliga-spiller. Han har i hvert fald i løbet af 2,5 år i Club Brugge bevist, at han har niveau til at tage det næste skridt.

49 scoringer og 29 assister er det blevet til i Belgien ifølge Transfermarkt. De mange målinvolveringer har også været med til at sikre Club Brugge to mesterskaber.

Kontrakten løber i øvrigt halvandet år endnu.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

UEFA med vild ændring

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Tiden er ved at rinde ud

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Felix Beijmo er færdig i AGF

José Mourinho vil have dansk stjerne

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’