Dansk stjernetransfer? Her er “PC’s” svar

Wolfsburgs danske topboss Peter Christiansen er blevet forholdt rygterne om Andreas Skov Olsen.



Andreas Skov Olsen rygtes kraftigt i retning af et skifte til Wolfsburg.

Han anses angiveligt som afløser for Ridle Baku, som gerne vil til RB Leipzig. Manden på Wolfsburgs side af forhandlingsbordet hedder Peter Christiansen, og han er blevet forholdt rygterne om Andreas Skov Olsen.

Kortene holdes dog tæt til kroppen.

– Selvfølgelig kender jeg denne spiller rigtig godt. Han har et enormt talent og har også fået erfaring undervejs, siger Peter Christiansen til Kicker og sætter ligeledes ord på Ridle Bakus situation, som altså er ham, man skal af med for at gøre plads til Club Brugge-danskeren.

– Når en klub kontakter os omkring en spiller, så sætter vi os ned og kigger på det. Kan vi lave en transfer uden at gå på kompromis med vores målsætninger? Bliver forventningerne mødt? Har vi en afløser klar? Alt det her skal vi tage højde for med respekt for spilleren og hans interesser.

Man kan ikke ligefrem anklage “PC” for at være dristig i sine udtaleser, men han virker omvendt ikke just afvisende overfor en transfer af Andreas Skov Olsen til Wolfsburg.

Sker det, vil han blive forenet med landsmændene Joakim Mæhle og Jonas Wind, der er klubbens øvrige danskere. Men også andre i truppen håber på at se den danske landsholdskant i bilbyen.

– Han er en dygtig spiller, offensiv, har en rigtig god venstre fod og er hurtig, udtalte Mattias Svenberg for nylig til Kicker.

Tiden må vise, om alle detaljer falder i hak, så Andreas Skov Olsen, 25 år, kan kalde sig Bundesliga-spiller. Han har i hvert fald i løbet af 2,5 år i Club Brugge bevist, at han har niveau til at tage det næste skridt.

49 scoringer og 29 assister er det blevet til i Belgien ifølge Transfermarkt. De mange målinvolveringer har også været med til at sikre Club Brugge to mesterskaber.

Kontrakten løber i øvrigt halvandet år endnu.





Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub




LIVE

TransferLIVE: Brøndby indkalder til pressemøde

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han bliver cheftræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund

Storklub har kontaktet Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Jonas Wind til danskerklub?

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj