Dansk stjernetransfer? Her er “PC’s” svar

Wolfsburgs danske topboss Peter Christiansen er blevet forholdt rygterne om Andreas Skov Olsen.



Andreas Skov Olsen rygtes kraftigt i retning af et skifte til Wolfsburg.

Han anses angiveligt som afløser for Ridle Baku, som gerne vil til RB Leipzig. Manden på Wolfsburgs side af forhandlingsbordet hedder Peter Christiansen, og han er blevet forholdt rygterne om Andreas Skov Olsen.

Kortene holdes dog tæt til kroppen.

– Selvfølgelig kender jeg denne spiller rigtig godt. Han har et enormt talent og har også fået erfaring undervejs, siger Peter Christiansen til Kicker og sætter ligeledes ord på Ridle Bakus situation, som altså er ham, man skal af med for at gøre plads til Club Brugge-danskeren.

– Når en klub kontakter os omkring en spiller, så sætter vi os ned og kigger på det. Kan vi lave en transfer uden at gå på kompromis med vores målsætninger? Bliver forventningerne mødt? Har vi en afløser klar? Alt det her skal vi tage højde for med respekt for spilleren og hans interesser.

Man kan ikke ligefrem anklage “PC” for at være dristig i sine udtaleser, men han virker omvendt ikke just afvisende overfor en transfer af Andreas Skov Olsen til Wolfsburg.

Sker det, vil han blive forenet med landsmændene Joakim Mæhle og Jonas Wind, der er klubbens øvrige danskere. Men også andre i truppen håber på at se den danske landsholdskant i bilbyen.

– Han er en dygtig spiller, offensiv, har en rigtig god venstre fod og er hurtig, udtalte Mattias Svenberg for nylig til Kicker.

Tiden må vise, om alle detaljer falder i hak, så Andreas Skov Olsen, 25 år, kan kalde sig Bundesliga-spiller. Han har i hvert fald i løbet af 2,5 år i Club Brugge bevist, at han har niveau til at tage det næste skridt.

49 scoringer og 29 assister er det blevet til i Belgien ifølge Transfermarkt. De mange målinvolveringer har også været med til at sikre Club Brugge to mesterskaber.

Kontrakten løber i øvrigt halvandet år endnu.







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Derfor kommer han IKKE til FC København

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I svime over Froholdt – får ny hæder

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FCM-profil drømmer om Manchester City

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg