Andreas Skov Olsen rygtes kraftigt i retning af et skifte til Wolfsburg.
Han anses angiveligt som afløser for Ridle Baku, som gerne vil til RB Leipzig. Manden på Wolfsburgs side af forhandlingsbordet hedder Peter Christiansen, og han er blevet forholdt rygterne om Andreas Skov Olsen.
Kortene holdes dog tæt til kroppen.
– Selvfølgelig kender jeg denne spiller rigtig godt. Han har et enormt talent og har også fået erfaring undervejs, siger Peter Christiansen til Kicker og sætter ligeledes ord på Ridle Bakus situation, som altså er ham, man skal af med for at gøre plads til Club Brugge-danskeren.
– Når en klub kontakter os omkring en spiller, så sætter vi os ned og kigger på det. Kan vi lave en transfer uden at gå på kompromis med vores målsætninger? Bliver forventningerne mødt? Har vi en afløser klar? Alt det her skal vi tage højde for med respekt for spilleren og hans interesser.
Man kan ikke ligefrem anklage “PC” for at være dristig i sine udtaleser, men han virker omvendt ikke just afvisende overfor en transfer af Andreas Skov Olsen til Wolfsburg.
Sker det, vil han blive forenet med landsmændene Joakim Mæhle og Jonas Wind, der er klubbens øvrige danskere. Men også andre i truppen håber på at se den danske landsholdskant i bilbyen.
– Han er en dygtig spiller, offensiv, har en rigtig god venstre fod og er hurtig, udtalte Mattias Svenberg for nylig til Kicker.
Tiden må vise, om alle detaljer falder i hak, så Andreas Skov Olsen, 25 år, kan kalde sig Bundesliga-spiller. Han har i hvert fald i løbet af 2,5 år i Club Brugge bevist, at han har niveau til at tage det næste skridt.
49 scoringer og 29 assister er det blevet til i Belgien ifølge Transfermarkt. De mange målinvolveringer har også været med til at sikre Club Brugge to mesterskaber.
Kontrakten løber i øvrigt halvandet år endnu.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Paraguay – Australien
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tunesien – Holland
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Senegal – Irak
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
Afslører: FCK ringede aldrig
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW