Rygtebørsen: United jagter to Serie A-stjerner

Tipsbladet bringer hver dag de varmeste rygter fra ind- og udland.



Nico Schlotterbeck fra Freiburg til Dortmund
Note
: Dortmund ser ud til at være blevet enig om en aftale med forsvarsspilleren Nico Schlotterbeck fra Freiburg.
Sandsynlighed: Over middel
Kilde: Fabrizio Romano

Antonio Rüdiger fra Chelsea til Real Madrid
Note
: Det forlyder nu, at Real Madrid er ved at arrangere det obligatoriske lægetjek for Rüdiger.
Sandsynlighed: Over middel
Kilde: AS

Victor Osimhen fra Napoli til Manchester United
Note
: United skulle være i spidsen i kampen om den nigerianske Serie A-stjerne Osimhen, som skulle være 740 millioner kroner værd.
Sandsynlighed: Middel
Kilde: La Repubblica

David Neres fra Shakhtar Donetsk til Benfica
Note
: Neres forlod Ajax i januar, men grundet den russiske invasion i Ukraine er han ude efter en ny klub. Det ser ud til at være i Portugal.
Sandsynlighed: Middel
Kilde: A Bola

Paulo Dybala fra Juventus til Manchester United
Note
: Den kommende United-manager Erik ten Hag har tilsyneladende udset sig Dybala som ny mand. Han kan hentes gratis til sommer, når hans kontrakt udløber med Juventus.
Sandsynlighed: Middel
Kilde: Corriere dello Sport

Ousmane Dembele forlænger med FC Barcelona
Note: Den franske offensivspiller har længe lignet en færdig mand i FC Barcelona, når hans kontrakt udløber til sommer. Men nu skulle han og den catalanske storklub angiveligt være rykket tættere på hinanden. Dembeles agent Moussa Sissoko mødtes med FC Barcelona onsdag for at diskutere en forlængelse. Her skulle Ousmane Dembele således være beredt på at takke ja til en stor lønnedgang.
Sandsynlighed: Middel
Kilde: Sport

Wayne Rooney fra Derby County til Burnley
Note: Wayne Rooney har trods pointreduktion, nedrykning fra The Championship og økonomisk trængsel gjort et flot stykke arbejde i Derby. Nu skulle Burnley så have udset sig ham som deres topkandidat til at tage over for Sean Dyche, som de sagde farvel til tidligere på måneden.
Sandsynlighed: Middel
Kilde: The Sun

Mads Juel Andersen fra Barnsley FC til Besiktas
Note: Den danske stopper har siden skiftet fra AC Horsens til engelsk fodbold nydt stor succes. Han er fast mand for klubben, der dog frister en tilværelse i bunden af The Championship. Hans solide præstationer er alligevel nået hele vejen til Tyrkiet, hvor Besiktas franske cheftræner Valérien Ismaël vil forstærke defensiven. Han vil angiveligt have to nye forsvarsspillere og her har han udset sig 24-årige Mads Juel Andersen, der også har en lang fortid i Brøndby som primært ungdomsspiller. Ismaël har blot været Besiktas-træner i få dage, men han er indtil videre ikke imponeret over holdets stoppere Domagoj Vida, Welinton og Francisco Montero.
Sandsynlighed: Under middel
Kilde: takvim.com

Tre klubber jagter Victor Nelsson
Note: Den tidligere FC København-profil har haft en flot sæson i Galatasaray. Derfor skulle flere klubber have øjnene rettet mod Victor Nelsson i håb om et sommerskifte. Aston Villa, AC Milan og Fiorentina skulle alle have et godt øje til ham. Aston Villas sportsdirektør, Johan Lange, kender Nelsson fra deres fælles fortid i FC København, mens AC Milan har haft delegerede til stede for at overvære danskeren i aktion.
Sandsynlighed: Middel
Kilde: spor.haber7.com

Lucas Hernandez fra Bayern München til FC Barcelona
Note: FC Barcelona har udset sig franske Lucas Hernandez, der får begrænset med spilletid i Sydtyskland. Han kom til fra Atletico Madrid som klubbens dyreste transfer, men han har aldrig rigtig fundet sig til rette i tysk fodbold. Han har fortsat to år tilbage af kontrakten med Bayern München, så det kan blive en dyr omgang, hvis catalanerne gør alvor af deres interesse.
Sandsynlighed: Under middel
Kilde: Sport







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde