Jens Stryger Larsen væk fra Trabzonspor
Note: Den 32-årige dansker Jens Stryger Larsen er angiveligt blevet sat til salg i sin tyrkiske klub Trabzonspor, og det forventes at der kommer tilbud på backen, som de planlægger at komme af med i januarvinduet. Det bliver dog også slået fast, at de ikke kommer til at sælge ham for hvad som helst.
Sandsynlighed: Middel
Kilde: Günebakis
Rasmus Nissen Kristensen fra Leeds til Roma på en permanent aftale
Note: Efter en lunken start i den italienske hovedstad, er Nissen Kristensen omsider ved at komme ind i varmen hos José Mourinho. Tidligere på ugen blev han kampafgørende, da han scorede til 2-1 mod Sassuolo – og det er tilsyneladende ikke gået ubemærket hen på Romas ledelsesgange. Den italienske storklub skulle nemlig være interesseret i at bringe danskeren til Rom på en permanent aftale – for nuværende er han på lejemål fra Leeds United. Skal Mourinho og kompagni sætte kløerne i den danske landsholdsspiller, skal de af med mellem 50-90 millioner kroner.
Kilde: Romanista
Sandsynlighed: Middel
Bruno Guimaraes fra Newcastle til Barcelona
Note: Den brasilianske midtbanemotor har været en af nøgleskikkelserne i Newcastles genrejsning, og det kaster naturligvis af interesse af sig fra nogle af Europas sværvægtere. Barcelona skulle angiveligt have set sig lune på Newcastle-stjernen. Han har dog efrer sigende en frikøbsklausul på 100 millioner pund, svarende til 870 millioner kroner, hvilket er en smule stejlt for catalanerne, hvis kiste ikke ligefrem bugner.
Kilde: Mundo Deportivo
Sandsynlighed: Under middel
Marcus Rashford fra Manchester United til Barcelona
Note: Barca skulle angiveligt være varme på Marcus Rashford, der ikke helt kan få melodien til at spille i Manchester for tiden. De skal dog sandsynligvis af med en pæn pose penge, hvis de vil have fat i englænderne, da han skrev under på en lang kontrakt i sommer.
Kilde: Sky Sports
Sandsynlighed: Under middel
Estevao Willian fra Palmeiras til Chelsea
Note: Todd Boehly finder gerne det store checkhæfte frem, selv når det drejer sig om relativt uprøvede talenter – det har han vist før. Chelsea skulle angiveligt være i dialog med den fremadstormende brasilianer Estevao Willain. Den blot 16-årige kantspiller har blot spilet en enkelt kamp på Palmerias førstehold, men har vist lovende takter på Brasiliens U17-landshold, hvor han har lynet tre gange i fem kampe.
LIVE
TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
Her kan du se FC København mod FC Polissya
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
LIVE: FC København skal videre i Conference League
LIVE
Superliga-LIVE: Byder stort beløb på FCM-profil
LIVE: AGF på svær opgave i Champions League
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
Revser FC København: ‘Arrogant’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
DBU bekræfter vildt FIFA-brev
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
Surt show – dumpet!
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
Endnu et forbund i kødet på FIFA
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER